Rok 2019 ogłoszono[ | edytuj kod]
Rokiem Matematyki (w 100. rocznicę założenia Towarzystwa Matematycznego w Krakowie) (Polska)
Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (w 100. rocznicę urodzin) (Polska)
Rokiem Anny Walentynowicz (w 90. rocznicę urodzin) (Polska)
Rokiem Stanisława Moniuszki (w 200. rocznicę urodzin) (Polska)
Rokiem Unii Lubelskiej (w 450. rocznicę podpisania porozumienia) (Polska)
Rokiem Powstania Śląskiego (w 100. rocznicę wybuchu) (Polska)
Rokiem Marii Szymanowskiej (w 230. rocznicę urodzin) (Polska)
Rokiem Grażyny Bacewicz (w 110. rocznicę urodzin oraz 50. rocznicę śmierci) (Polska)
Międzynarodowym Rokiem Układu Okresowego Pierwiastków (Tablicy Mendelejewa) przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (w 150 rocznicę stworzenia przez Dmitrija Mendelejewa)
Rokiem Rembrandta i Złotego Wieku Niderlandów w Holandii
Wydarzenia w Polsce[ | edytuj kod]
1 stycznia:
Koszyce, Lubowidz, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów, Wielbark, Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec i Pacanów otrzymały prawa miejskie.
ze względu na zadłużenie likwidacji uległa gmina Ostrowice w województwie zachodniopomorskim.
wejście w życie ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych i ustawy z dnia 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych.
wejście w życie ustawy z dnia 21 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym, która uznaje kadencję Małgorzaty Gersdorf jako Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego za nieprzerwaną i przywraca sędziów SN, których ustawa z 8 grudnia 2017 r. traktowała jak sędziów w stanie spoczynku uznaje ustawa za sędziów w stanie czynnym.
wejście w życie ustawy z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych.
wejście w życie ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych wprowadzającej prywatny, dobrowolny system oszczędzania na dodatkową emeryturę.
4 stycznia – 5 osób zginęło w wyniku pożaru w Escape Roomie w Koszalinie.
13 stycznia – prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, następnego dnia zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.
18–19 stycznia – żałoba narodowa po tragicznej śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W drugi dzień żałoby urna z jego prochami została złożona w bazylice Mariackiej w Gdańsku.
3 lutego – w Warszawie odbyła się konwencja założycielska partii Wiosna Roberta Biedronia
12 lutego – Robert Gwiazdowski ogłosił powstanie ruchu Polska Fair Play.
13–14 lutego – konferencja bliskowschodnia w Warszawie.
15–16 lutego – żałoba narodowa po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego.
3 marca – przedterminowe wybory prezydenta Gdańska.
18 marca – publikacja indeksu WIG.GAMES na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
8 kwietnia – rozpoczęcie bezterminowego strajku nauczycieli.
14 kwietnia – odsłonięcie Pomnika młodego L. Zamenhofa w Białymstoku w ramach obchodów 102 rocznicy śmierci twórcy Esperanta.
26 kwietnia – do kin w Polsce wyszedł najbardziej dochodowy film w historii – Avengers: Koniec gry
27 kwietnia – zawieszenie bezterminowego strajku nauczycieli.
11 maja – za pośrednictwem serwisu YouTube premierę miał film dokumentalny Tylko nie mów nikomu w reż. Tomasza Sekielskiego.
26 maja – odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce, w których Prawo i Sprawiedliwość zdobyło najwięcej głosów i uzyskało wynik 45,38%, drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska z wynikiem 38,47% głosów, a trzecie miejsce partia Wiosna Roberta Biedronia z wynikiem 6,06% głosów, inne bloki wyborcze nie przekroczyły progu 5%.
4 czerwca – Robert Gwiazdowski poinformował o zakończeniu działalności ruchu Polska Fair Play.
9–11 sierpnia – międzynarodowy kongres Świadków Jehowy ph. „Miłość nigdy nie zawodzi!” w Warszawie
15 sierpnia – w Katowicach odbyła się defilada z okazji Święta Wojska Polskiego oraz 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego, którą przyjął prezydent RP Andrzej Duda.
31 sierpnia – ostatni dzień funkcjonowania wprowadzonych przez reformę systemu oświaty z 1999 roku gimnazjów w ustroju szkolnym w wyniku reformy systemu oświaty z 2017 roku.
1 września – w Wieluniu i w Warszawie odbyły się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej z udziałem m.in. wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a oraz prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera i kanclerz Niemiec Angeli Merkel.
13 października – odbyły się wybory parlamentarne w Polsce. Do Sejmu weszło 5 komitetów wyborczych. Zwycięski komitet wyborczy, PiS który zdobył 43,59% (235 mandatów), po raz drugi zdobył większość umożliwiającą sformowanie samodzielnego rządu. Do Sejmu dostały się także: KO (27,4%), SLD (12,56%), PSL (8,55%) i KWiN (6,81%). Zwycięski komitet wyborczy nie zdobył natomiast samodzielnej większości w Senacie pomimo uzyskania największej liczby mandatów. Frekwencja wyniosła 61,74%.
25 października – w Warszawie odsłonięto pomnik Wojciecha Korfantego.
10 listopada – w parafiach katolickich obchodzony był XI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym zorganizowany przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie, zbierano datki dla uchodźców i ofiary wojny domowej w Sudanie Południowym.
12 listopada – pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji i Senatu X kadencji:
Na stanowisko Marszałka Sejmu wybrano Elżbietę Witek (PiS), a na Marszałka Senatu – Tomasza Grodzkiego (KO).
Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów.
15 listopada – zaprzysiężenie drugiego rządu Mateusza Morawieckiego.
19 listopada – exposé Mateusza Morawieckiego w Sejmie.
24 listopada:
17. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci w Polsce.
nowym przewodniczącym partii politycznej Nowoczesna został Adam Szłapka.
4 grudnia – wybuch gazu w Szczyrku, w wyniku którego zginęło 8 osób: 4 dorosłych i 4 dzieci.
14 grudnia – odbyły się obrady ciał statutowych SLD i Wiosny, po których poinformowano, że z połączenia obu ugrupowań powstanie partia Nowa Lewica.
Mistrzostwa czterech kontynentów w łyżwiarstwie figurowym 2019 – 21. edycja zawodów rangi mistrzowskiej dla łyżwiarzy figurowych z Azji, Afryki, Ameryki oraz Australii i Oceanii. Mistrzostwa odbywały się od 4 do 10 lutego 2019 roku w hali Honda Center w Anaheim.
106. edycja wyścigu kolarskiego Tour de France, która odbywa się w dniach 6–28 lipca 2019 roku. Liczy 21 etapów o łącznym dystansie 3480 km. Wyścig ten zaliczany jest do UCI World Tour 2019.
Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta
Softball – gra podobna do baseballa, lecz rozgrywana na mniejszym boisku, większą piłką oraz lżejszą i cieńszą pałką.
Maraton Berliński (obecnie BMW Berlin Maraton) – bieg uliczny rozgrywany corocznie (we wrześniu lub październiku) na ulicach Berlina. Bieg odbył się po raz pierwszy 13 października 1974 roku, wówczas po ulicach stolicy Niemiec w biegu na dystansie 42,195 km udział wzięło 286 osób.
Dienis Igoriewicz Juskow (ros. Денис Игоревич Юсков; ur. 11 października 1989 w Moskwie) – rosyjski łyżwiarz szybki, trzykrotny medalista mistrzostw świata.
Ottensheim – gmina targowa w Austrii, w kraju związkowym Górna Austria, w powiecie Urfahr-Umgebung. Liczy 4514 mieszkańców (1 stycznia 2015).
Mateusz Rudyk (ur. 20 lipca 1995) – polski kolarz torowy, brązowy medalista mistrzostw świata w sprincie indywidualnym. Zawodnik Autonomicznej Ludowej Kolarskiej Sekcji „STAL” Grudziądz.
Alexander Kristoff (ur. 5 lipca 1987 w Oslo) – norweski kolarz szosowy, zawodnik profesjonalnej drużyny Team Katusha. Brązowy medalista olimpijski.
Charles Michel (ur. 21 grudnia 1975 w Namurze) – belgijski i waloński polityk, od 2007 do 2011 minister ds. kooperacji. Syn Louisa Michela.