• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 2011 w nauce

  Przeczytaj także...
  Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki, to uznawane za najbardziej prestiżowe wyróżnienie za wybitne osiągnięcia naukowe. Przyznawana jest ona od 1901 roku przez Fundację Noblowską.
  Leymah Roberta Gbowee (ur. 1972) – afrykańska działaczka społeczna z Liberii, organizatorka kobiecego ruchu chrześcijanek i muzułmanek pod nazwą Masowa Akcja Kobiet Liberii na rzecz Pokoju (Women of Liberia Mass Action for Peace), który położył kres wojnie domowej w Liberii w 2003 roku i doprowadził do wyboru Ellen Johnson-Sirleaf na prezydenta Liberii w roku 2005 (jako pierwszej w Afryce kobiety-głowy państwa). W 2011 roku Gbowee, wraz z Ellen Johnson Sirleaf i Tawakel Karman z Jemenu, została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla za walkę bez przemocy o bezpieczeństwo kobiet i prawo kobiet do pełnego uczestnictwa w procesie budowania pokoju.


  Laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie chemii – laureaci nagrody przyznawanej corocznie osobom (1–3 rocznie), które dokonały odkrycia naukowego lub wynalazku w dziedzinie chemii (jednej z pięciu różnych dziedzin), wyświadczając tym największe dobrodziejstwo ludzkości; kryterium oceny osiągnięć kandydatów do Nagrody Nobla sformułował Alfred Nobel (1833–1896) w swoim testamencie. Fundusz nagród pochodzi z odsetek od majątku fundatora, którym zarządza Fundacja Nobla. Decyzje w sprawach wyróżnień podejmuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk, zgodnie ze ściśle opisaną procedurą. Ceremonie wręczania nagród odbywają się od roku 1901, 10 grudnia kolejnych lat, co jest uhonorowaniem rocznicy śmierci fundatora (10 grudnia 1896).Christopher Albert Sims (ur. 21 października 1942 w Waszyngtonie) – amerykański ekonomista, zajmujący się badaniami makroekonomicznymi.

  Nagrody Nobla[ | edytuj kod]

 • z fizykiSaul Perlmutter, Brian Schmidt, Adam Riess
 • z chemiiDan Szechtman
 • z medycynyBruce Beutler, Jules Hoffmann, Ralph Steinman
 • z ekonomiiThomas Sargent, Christopher Sims
 • z literaturyTomas Tranströmer
 • nagroda pokojowaEllen Johnson-Sirleaf, Leymah Gbowee, Tawakkul Karman

 • Tawakkul Karman (arab ‏توكل كرمان; ur. 7 lutego 1979 w Ta’izz) – jemeńska dziennikarka, polityk i członkini Al-Islah. Działaczka na rzecz praw człowieka oraz przewodnicząca Women Journalists Without Chains od 2005. 7 października 2011 wraz z Ellen Johnson-Sirleaf i Leymah Gbowee otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Nagroda Nobla w dziedzinie literatury – nagroda uważana za najbardziej prestiżową międzynarodową nagrodę literacką na świecie. Ustanowiona razem z czterema innymi nagrodami przez Alfreda Nobla w testamencie z 1895, jest przyznawana od 1901.
  Ralph Marvin Steinman (ur. 14 stycznia 1943 w Montrealu, zm. 30 września 2011 w Nowym Jorku) – kanadyjski immunolog i cytolog, wykładowca w Uniwersytecie Rockefellera.Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych jest przyznawana przez Komitet Noblowski. Są to nagrody ufundowane przez Szwedzki Bank Narodowy, czyli nie pochodzą z funduszy, z których pochodzą Nagrody Nobla.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jules Alphonse Hoffmann (ur. 2 sierpnia 1941 w Echternach) – francuski immunolog, laureat Nagrody Nobla, członek Akademii Francuskiej.
  Tomas Gösta Tranströmer (wym. [ˈtʊːmas ˈjœsˈta ˈtrɑːnˈstrœmər]) (ur. 15 kwietnia 1931 w Sztokholmie) – szwedzki poeta, pisarz i tłumacz. Laureat Literackiej Nagrody Nobla za rok 2011. Jego twórczość została przetłumaczona i wydana w ponad 60 językach.
  Ellen Johnson-Sirleaf (ur. 29 października 1938 w Monrovii) – liberyjska ekonomistka i działaczka polityczna, prezydent kraju od 16 stycznia 2006, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 2011.
  Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla – lista wyróżnionych Nagrodą Nobla za ich działalność na rzecz światowego pokoju. Nagroda ufundowana została przez Alfreda Nobla w jego testamencie. Laureaci są wybierani przez Norweski Komitet Noblowski, którego członkowie są powoływani przez Storting zgodnie z wolą fundatora.
  Brian P. Schmidt (ur. 24 lutego 1967 w Missoula) – amerykański astronom pracujący w Australii, laureat Nagrody Nobla z fizyki w 2011 roku.
  Adam Guy Riess (ur. 16 grudnia 1969 w Waszyngtonie) – amerykański astrofizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.
  Thomas John Sargent (ur. 19 lipca 1943) – amerykański ekonomista, działający głównie na polu makroekonomii. Zajmował się m.in. teorią racjonalnych oczekiwań. W przeszłości związany m.in. z University of Chicago oraz Stanford University, obecnie zaś z New York University.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.