• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 2010: Odyseja kosmiczna - film


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Dana Elcar; właściwie Ibsen Dana Elcar (ur. 10 października 1927 w Ferndale w stanie Michigan – zm. 6 czerwca 2005 w Ventura w stanie Kalifornia) - amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Popularność przyniosła mu rola w serialu MacGyver, gdzie zagrał Petera Thorntona, szefa głównego bohatera.Robert Elmer Balaban (ur. 16 sierpnia 1945, w Chicago) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.
  Jowisz – piąta w kolejności oddalenia od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego. Jego masa jest nieco mniejsza niż jedna tysięczna masy Słońca, a zarazem dwa i pół raza większa niż łączna masa wszystkich innych planet w Układzie Słonecznym. Wraz z Saturnem, Uranem i Neptunem tworzy grupę gazowych olbrzymów, nazywaną czasem również planetami jowiszowymi.

  2010: Odyseja kosmicznafilm fantastycznonaukowy z 1984 roku w reżyserii Petera Hyamsa. Powstał na podstawie powieści 2010: Odyseja kosmiczna autorstwa Arthura C. Clarke'a. Film jest sequelem produkcji Stanleya Kubricka, 2001: Odyseja kosmiczna.

  Candice Patricia Bergen (ur. 9 maja 1946 w Beverly Hills, w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka i producentka telewizyjna i filmowa, fotograf, pisarka i modelka pochodzenia szwedzkiego.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Opis fabuły[]

  Mija 9 lat po tragicznej wyprawie statku Discovery One. W jego ślady rusza rosyjska wyprawa ratownicza na statku Leonow, która zabiera na pokładzie także amerykańskich naukowców, m.in. twórcę HAL-9000 i dr Heywooda Floyda. Jej celem jest zbadanie przyczyny awarii komputera HAL 9000 oraz zbliżenie się i analiza tajemniczego monolitu na orbicie Jowisza. Podczas lotu dowiadujemy się, że na Ziemi trwa konflikt między USA a Rosją. Amerykanie mają lecieć swoim statkiem, a Rosjanie swoim. Na kilka dni przed odlotem z okolic Jowisza dr Heywoodowi ukazuje się Dave Bovman - kapitan statku Discovery One - który nakazuje wcześniejszy odlot. Aby odlecieć musieli złamać zakaz i połączyć oba statki. Tajemnicze monolity o regularnych kształtach pomnażają się i "zjadają" Jowisza. Zamiast niego powstaje świetlista kula podobna do słońca. Ze statku Discovery - który został w okolicach Jowisza - zostaje wysłany sygnał w kierunku Ziemi: Wszystkie te światy są wasze. Nie wolno wam jedynie lądować na Europie. Korzystajcie z nich mądrze - korzystajcie z nich w pokoju.

  Sir Arthur Charles Clarke, CBE (ur. 16 grudnia 1917 w Minehead, w południowo-zachodniej Anglii, zm. 19 marca 2008 w Kolombo, na Sri Lance) – prozaik, pisarz fantastycznonaukowy, propagator kosmonautyki. M.in. na podstawie jego koncepcji powstały stacje orbitalne.Stanley Kubrick (ur. 26 lipca 1928 w Nowym Jorku w USA, zm. 7 marca 1999 w Harpenden, Hertfordshire w Wielkiej Brytanii) – amerykański reżyser, scenarzysta, montażysta i producent filmowy.

  Obsada[]

 • Roy Scheider jako Heywood Floyd
 • John Lithgow jako Dr Walter Curnow
 • Helen Mirren jako Tanya Kirbuk
 • Bob Balaban jako Dr R. Chandra
 • Keir Dullea jako Dave Bowman
 • Douglas Rain jako HAL 9000 (głos)
 • Madolyn Smith jako Caroline Floyd
 • Sawielij Kramarow jako Dr Vladimir Rudenko
 • Taliesin Jaffe jako Christopher Floyd
 • James McEachin jako Victor Milson
 • Mary Jo Deschanel jako Betty Fernandez
 • Elya Baskin jako Maxim Brajlovsky
 • Dana Elcar jako Dimitri Moisevitch
 • Oleg Rudnik jako Dr Vasili Orlov
 • Natasha Shneider jako Irina Yakunina
 • Vładimir Skomarowski jako Yuri Svetlanov
 • Victor Steinbach jako Nikolaj Ternovsky
 • Candice Bergen jako SAL 9000 (głos)
 • Nagrody[]

  Film otrzymał nagrodę Hugo w kategorii najlepsza prezentacja dramatyczna w 1985 roku.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Monolit – geologiczny lub technologiczny twór (np. góra lub obelisk) składający się z pojedynczego bloku skalnego. Formacje takie zazwyczaj ujawniane są na skutek erozji. Najczęściej stworzone są z niezwykle twardej skały metamorficznej.

  Przypisy

  1. The best of video - poradnik: kino, tv, sat., video. Warszawa: Oficyna Wydawnicza COMFORT, 1994.
  2. 1985 Hugo Awards. World Science Fiction Society. [dostęp 2016-05-01]. [zarchiwizowane z tego adresu].

  Linki zewnętrzne[]

 • Plakat filmu
 • 2010: Odyseja kosmiczna w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • 2010: Odyseja kosmiczna w bazie filmweb.pl
 • 2010: Odyseja kosmiczna w bazie stopklatka.pl
 • Fanklub filmu
 • Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .Sawielij Wiktorowicz Kramarow, ros. Саве́лий Ви́кторович Кра́маров (ur. 13 października 1934 w Moskwie, zm. 6 czerwca 1995 w Los Angeles) – radziecki aktor, znany z komediowych ról w radzieckich filmach w latach 70.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.
  Elya Baskin, właściwie Ilja Baskins (ur. 11 sierpnia 1950 roku w Rydze) – łotewsko-amerykański aktor. Urodził się się w Rydze, obecnej stolicy Łotwy, wtedy części Związku Radzieckiego. Jego rodzice, Frieda i Zalman Baskin, byli z pochodzenia Rosjanami. Studiował aktorstwo w Moskwie zanim wraz z rodziną wyemigrował do USA w 1976 roku. Szybko stał się jednym z najczęściej obsadzanych aktorów w rolach Rosjan, głównie z powodu swojego akcentu.
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Dama Helen Mirren, właściwie Elena Wasiljewna Mironowa (ur. 26 lipca 1945 roku w Chiswick – Anglia), brytyjska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Była czterokrotnie nominowana do Oscara: za Szaleństwo króla Jerzego, Gosford Park, Ostatnia stacja oraz Królową; jedyną statuetkę zdobyła za rolę w tym ostatnim filmie. Ponadto jest laureatką BAFTA, trzech Nagród Emmy, trzech Złotych Globów, dwa razy otrzymała nagrodę aktorską na Festiwalu Filmowym w Cannes i raz na Festiwalu Filmowym w Wenecji.
  Nagroda Hugo (ang. Hugo Award) – amerykańska nagroda literacka, jedna z najbardziej prestiżowych, za utwory z gatunku science-fiction i fantasy, przyznawana co roku na konwencie World Science Fiction Convention (Worldcon). Jej nazwa pochodzi od imienia Hugo Gernsbacka, fundatora nagrody i założyciela magazynu SF „Amazing Stories”.
  Roy Richard Scheider (ur. 10 listopada 1932 w Orange, zm. 10 lutego 2008 w Little Rock) - amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Syn Roya Bernharda Schneidera pochodzenia niemieckiego i Anny z d. Crosson pochodzenia irlandzkiego.
  Natasha Shneider (ur. 22 maja 1956 w Moskwie - zm. 2 lipca 2008), rosyjska wokalistka grupy muzycznej Eleven. Jej partnerem życiowym był Alain Johannes.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.