• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 2006 w polityce  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Specnaz (ros. Спецназ) – potoczne określenie sił specjalnych wojsk radzieckich, następnie Federacji Rosyjskiej. Termin „Specnaz” jest zbitką słów „specjalnoje naznaczenije”, co znaczy „specjalne przeznaczenie”. W Federacji Rosyjskiej słowo „specnaz” to właściwie synonim określenia „jednostki specjalne” (czasti specjalnowo naznaczenija), choć głównie używa się tego terminu w odniesieniu do rozmaitych oddziałów rosyjskich bądź z większości byłych republik radzieckich. Pododdziały podległe wywiadowi wojskowemu GRU nazywane były „SPECNAZ-em”, zaś te podległe KGB nosiły nazwę „OSNAZ”, co brało się z ich nazwy – „osoboje naznaczenije”.Carlo Azeglio Ciampi (ur. 9 grudnia 1920 w Livorno) – włoski bankowiec i polityk, premier w latach 1993–1994, prezydent Włoch od 18 maja 1999 do 15 maja 2006.

  Wydarzenia polityczne w 2006 roku.


  Styczeń[ | edytuj kod]

 • 7 styczniaZyta Gilowska została powołana na urzędy wiceprezesa Rady Ministrów i ministra finansów w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza.
 • 9 styczniaminister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wraz z innymi przedstawicielami kierownictwa resortu, przedstawił w Katowicach projekt ustawy o sądach 24-godzinnych.
 • 10 styczniaUkraiński parlament przegłosował odwołanie rządu Jurija Jechanurowa krytykując nowy kontrakt gazowy z Rosją. Za dymisją głosowało 250 deputowanych, w tym zwolennicy Julii Tymoszenko, komuniści, prorosyjska partia Wiktora Janukowycza oraz Blok Ludowy.
 • 11 stycznia – spór wokół harmonogramu prac nad budżetem państwa oraz odmowa wicemarszałka Sejmu Marka Kotlinowskiego (Liga Polskich Rodzin) przekazania prowadzenia obrad marszałkowi Markowi Jurkowi (Prawo i Sprawiedliwość) wywołały kryzys parlamentarny.
 • 13 stycznia – Platforma Obywatelska powołała „gabinet cieni” z Janem Marią Rokitą w roli premiera.
 • 15 stycznia:
 • w Finlandii odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, do drugiej tury przeszli Tarja Halonen i Sauli Niinistö.
 • Michelle Bachelet wygrała drugą turę wyborów prezydenckich i została pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Chile.
 • szejk Sad al-Abd Allah as-Salim as-Sabah, królewicz i syn Abdallaha III, został emirem Kuwejtu.
 • 22 stycznia – w Republice Zielonego Przylądka odbyły się wybory parlamentarne. Wygrała je Afrykańska Partia dla Niepodległości RZP zdobywając 52,28% i 41 mandatów. Frekwencja wynosiła 54%.
 • 23 stycznia – prawicowy polityk, były premier Portugalii, Aníbal Cavaco Silva został ogłoszony zwycięzcą wyborów prezydenckich.
 • 24 stycznia – Sejm Polski uchwalił budżet państwa na 2006 rok, z deficytem 30,54 mld zł. Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział, że rząd chce odwrócić niekorzystne przepisy przyjęte przez Sejm, w trakcie prac w Senacie. Za uchwaleniem budżetu głosowało 269 posłów, 180 było przeciw, wstrzymało się 2 posłów. Za poparciem budżetu głosowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Samoobrony, LPR i PSL. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przeciw budżetowi była Platforma Obywatelska i SLD.
 • 25 stycznia – wybory parlamentarne w Autonomii Palestyńskiej wygrał Hamas zdobywając 74 na 132 mandaty i wyprzedzając umiarkowany al-Fatah, który zdobył 45 miejsc.
 • 27 stycznia – kandydatem Sejmu na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich został wybrany Janusz Kochanowski z Prawa i Sprawiedliwości.
 • 30 styczniaPrezydent Polski Lech Kaczyński powołał Elżbietę Kruk oraz Wojciecha Dziomdziorę w skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
 • Luty[ | edytuj kod]

 • 2 lutego – Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, Samoobrony i Ligi Polskich Rodzin podpisali tzw. pakt stabilizacyjny na okres jednego roku.
 • 5 lutego – w Kostaryce odbyły się wybory prezydenckie. Kandydatami z największym poparciem byli prezydent w latach 1986–1990, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1987 roku Óscar Arias Sánchez z Partii Wyzwolenia Narodowego (PLN) i Otton Solis z centrolewicowej Partii Działania Obywatelskiego. Wybory odbyły się w cieniu skandalu korupcyjnego z udziałem byłych prezydentów, Rafaela Angela Calderona (1990–1994) i Miguela Angela Rodrigueza (1998–2002) z prawicowej Partii Jedności Społeczno-Chrześcijańskiej (PUSC) oraz socjaldemokratów z PLN.
 • 8 lutego – porozumienie w Trypolisie zakończyło półtoramiesięczny konflikt między Czadem a Sudanem.
 • 9 lutego – w trakcie wizyty w Waszyngtonie Prezydent RP Lech Kaczyński spotkał się z Prezydentem USA George’em W. Bushem.
 • 12 lutego – w wyborach prezydenckich w Republice Zielonego Przylądka na stanowisku prezydenta kraju pozostał Pedro Pires, zdobywając w I turze 50,98%.
 • 15 lutegoWojciech Jasiński, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych, otrzymał od prezydenta Lecha Kaczyńskiego nominację na ministra skarbu.
 • 16 lutego – Wobec protestów przeciwników René Préval został ogłoszony zwycięzcą wyborów prezydenckich na Haiti bez przeprowadzania drugiej rundy elekcji.
 • 13 kwietnia jest 103. (w latach przestępnych 104.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 262 dni. Lennart Georg Meri (ur. 29 marca 1929 w Tallinnie, zm. 14 marca 2006 tamże) – estoński pisarz i polityk, w latach 1992–2001 prezydent Estonii. Był pierwszym prezydentem po odzyskaniu przez ten kraj niepodległości.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Warto wiedzieć że... beta

  Lloyd Millard Bentsen, Jr. (ur. 11 lutego 1921 w Mission w Teksasie, zm. 23 maja 2006 w Houston w Teksasie) – amerykański prawnik, ekonomista i polityk związany z Partią Demokratyczną.
  Prawo i Sprawiedliwość (PiS) – polska konserwatywna partia polityczna, założona na kongresie 29 maja 2001, zarejestrowana sądownie 13 czerwca 2001 (pierwszy komitet lokalny PiS powstał już 22 marca 2001). Powołana została przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich, na fali popularności uzyskanej przez Lecha podczas sprawowania przez niego funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie AWS. Deklarowana ideologia partii stanowi połączenie konserwatyzmu i chrześcijańskiej demokracji. W latach 2005–2007 Prawo i Sprawiedliwość sprawowało władzę, tworząc rząd Kazimierza Marcinkiewicza i rząd Jarosława Kaczyńskiego (od 2006 do 2007 w koalicji z Samoobroną RP i Ligą Polskich Rodzin, do 2006 i w schyłkowym okresie w 2007 rząd mniejszościowy). W latach 2005–2010 wysunięty przez PiS Lech Kaczyński (do 2006 członek partii) sprawował urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prawo i Sprawiedliwość należy do grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim oraz do działającej obok niej międzynarodowej organizacji Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
  Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa, szef administracji federalnej, naczelny dowódca sił zbrojnych, szef rządu, a także lider swojej partii. Konstytucja nadała mu wiele prerogatyw, co sprawia iż zajmuje on kluczowe miejsce w systemie politycznym Stanów Zjednoczonych.
  Partia Działania Obywatelskiego (hiszpański Partido Acción Ciudadana, PAC) – kostarykańska lewicowa partia polityczna o profilu socjalistycznym. Założona w 2000 roku jako polityczna reprezentacja ruchu protestującego przeciwko dołączeniu do CAFTA (Central America Free Trade Agrement).
  Zespół Rzeczników Platformy Obywatelskiej – zespół wewnętrzny Platformy Obywatelskiej, powołany uchwałą nr 03/64/2006 Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej z dnia 10 stycznia 2006 w sprawie utworzenia Zespołu Rzeczników Platformy Obywatelskiej w celu monitorowania i analizowania pracy odpowiednich ministrów rządu, zajmowania stanowiska wobec bieżących jego decyzji oraz uczestniczenia w pracach programowych Platformy. Tym samym inicjatywa ta nawiązywała do brytyjskiej koncepcji gabinetu cieni.
  3 października jest 276. (w latach przestępnych 277.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 89 dni.
  Gwatemala (República de Guatemala) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Salwadorem (203 km), Hondurasem (256 km), Meksykiem (962 km), Belize (266 km) – łączna długość granic wynosi 1687 km, ponadto 400 km wybrzeża morskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.478 sek.