• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 2005 w grach komputerowych  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Dungeon Siege II – komputerowa gra fabularna rozgrywana w czasie rzeczywistym, opracowana przez Gas Powered Games i wydana przez Microsoft 16 sierpnia 2005 roku.Nintendo Company, Limited (jap. 任天堂, Nintendō) – firma założona 23 września 1889 przez Fusajirō Yamauchiego, w celu produkowania kart hanafuda do japońskiej gry o tej samej nazwie. W ciągu kilkudziesięciu lat firma zajęła się rynkiem gier konsolowych i stała się jednym z potentatów w tej dziedzinie.

  Ten artykuł opisuje ważne wydarzenia w 2005 roku w grach komputerowych. Zapoznaj się również z: Historia gier komputerowych.


  Spis treści

 • 1 Wydarzenia
 • 1.1 Biznes
 • 1.2 Wydane gry
 • 2 Trendy
 • 2.1 Konsole gier wideo
 • 2.2 Przenośne konsole
 • 2.3 Sprzedaż gier wideo
 • 2.4 Sprzedaż gier komputerowych
 • 3 Przypisy
 • Soulcalibur III (jap. ソウルキャリバーIII, SōruKyaribā Surī) – czwarta część serii komputerowych bijatyk, stworzona na konsolę PlayStation 2 przez grupę Project Soul będącą oddziałem japońskiego producenta i wydawcy gier komputerowych Namco; poprzednią częścią serii jest Soulcalibur II.Entertainment Software Rating Board (ESRB) – amerykańsko-kanadyjska organizacja utworzona w 1994 przez Interactive Digital Software Association, której zadaniem jest ocenianie zawartości i wyznaczanie granic wiekowych dla wydawanych w USA gier komputerowych i wideo.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Resident Evil 4 (w Japonii zatytułowany Biohazard 4) – czwarta część serii survival horrorów Resident Evil, wyprodukowana przez japońską firmę Capcom, a wydana przez firmy Ubisoft, Nintendo Australia, Red Ant Enterprises na różne platformy. Oficjalna premiera na konsolę GameCube odbyła się 11 stycznia 2005 roku w USA, w Japonii premiera miała miejsce 16 dni później, zaś w Europie 18 marca tego samego roku. Na początku Resident Evil 4 miał być exclusivem na konsolę GameCube, lecz postanowiono wydać ją również na PlayStation 2, co przyczyniło się do zwiększenia popularności gry. Na konsolę GameCube sprzedano 1.69 mln kopii, na PlayStation 2 – 2.91 mln a na Wii 1.56 mln sztuk.
  2K Games – amerykański wydawca gier komputerowych, wchodzący w skład spółki Take-Two Interactive. 2K Games powstało w ramach współpracy ze spółkami Rockstar Games i Global Star w 2005 roku. 2K Games wydaje głównie gry autorstwa studiów Firaxis Games, Visual Concepts, Kush Games, Indie Built, Venom Games, PopTop Software i Frog City Software. Prowadzi również własną filię o nazwie 2K Sports, odpowiedzialną za produkcję gier takich jak NBA 2K11 (2010).
  Modyfikacja gry komputerowej (potocznie mod) – przeróbka gry komputerowej wykonana przez społeczność graczy albo na zlecenie producenta gry (np. Fallout 3: Point Lookout).
  GameCube – konsola gier wideo szóstej generacji, wyprodukowana i wydana w 2001 przez japońskie przedsiębiorstwo Nintendo. Konsola, zgodnie z nazwą, ma kształt kostki, do której podłączane są kontrolery.
  Sonic Heroes – (ソニック ヒーローズ, Sonikku Hīrōzu?) gra komputerowa z serii Sonic the Hedgehog wydana jednocześnie na 5 różnych platform równocześnie (konsole Xbox, GameCube, PlayStation 2, PlayStation Network oraz komputery PC). Jej cechą, odróżniającą od innych gier z Sonikiem, jest rozgrywka wieloosobowa polegająca na poruszaniu się drużyną składającą się z trzech różnych bohaterów.
  Turok – fikcyjna postać amerykańskich komiksów Western Publishing wydawanych przez Dell Comics. Pierwszy raz pojawił się w komiksie Four Color Comics #596 (1954), następnie dorobił się własnego komiksu, Turok, Son of Stone.
  Birch Evans „Evan” Bayh III (ur. 26 grudnia 1955) – polityk amerykański, senator ze stanu Indiana (wybrany w 1998 i ponownie w 2004), członek Partii Demokratycznej. W latach 1989-1997 gubernator stanu Indiana. Uważany za jednego z potencjalnych kandydatów w wyborach prezydenckich roku 2008, dopóki 15 grudnia 2006 nie oznajmił, iż nie będzie się starać o nominację.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.086 sek.