• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 2004 w sztukach plastycznych  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Stanisław Dróżdż (ur. 15 maja 1939 w Sławkowie, zm. 29 marca 2009 we Wrocławiu), twórca w dziedzinie poezji konkretnej.Edward Krasiński (ur. 3 marca 1925 w Łucku, zm. 6 kwietnia 2004 w Warszawie) – polski artysta malarz, związany z kierunkami awangardowymi. Od roku 1970 jego znakiem rozpoznawczym była niebieska taśma samoprzylepna, którą artysta umieszczał na swoich pracach na wysokości 1,3 m.

  Wydarzenia w sztukach plastycznych i wizualnych w 2004 roku.

  Wydarzenia[]

 • W Gdańsku powstał Instytut Sztuki Wyspa.
 • W Warszawie otwarto Galerię Le Guern.
 • Grażyna Kulczyk otworzyła w Poznaniu Galerię Art Stations.
 • W Lublinie zamknięta została Galeria Stara.
 • W Tate Modern odbyła się piąta wystawa z cyklu "The Unilever Series" – Raw Materials Bruce'a Naumana (12 października 2004 – 2 maja 2005).
 • W dniach 14 lutego – 18 kwietnia odbyło się III Berlin Biennale.
 • Enrique Grau (ur. 18 grudnia 1920 w mieście Panama w Panamie, zm. 1 kwietnia 2004 w Bogocie) − kolumbijski malarz i rzeźbiarz.Nagroda im. Hugo F. Bossa – nagroda sponsorowana przez firmę odzieżową Hugo Boss AG i przyznawana co dwa lata artyście (lub grupie artystów) z różnych dziedzin sztuki.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Grupa Azorro (Supergrupa Azorro) – grupa artystyczna powstała w 2001 roku działająca w obrębie sztuki wideo i tworząca akcje artystyczne. Grupę współtworzy czterech artystów: Oskar Dawicki, Igor Krenz, Wojciech Niedzielko, Łukasz Skąpski, którzy już w momencie zakładania grupy mieli spory dorobek w dziedzinie performance, fotografii i wideo. Dowcipne działania grupy stanowią swoistą przeciwwagę dla egzystencjalnej powagi sztuki krytycznej poprzedniej dekady. Działania grupy nie są jednak pozbawione głębszych treści, zawierają one dozę ironii określanej jako "lekki krytycyzm", czyli krytyki systemu kultury w sposób, który nikogo nie urazi, i z którym wszyscy się zgodzą. Poruszają kwestie oceny sztuki współczesnej, stanu instytucji wystawienniczych oraz pozycji artysty w hierarchii zarówno artystycznej, jak i społecznej. Prace Azorro charakteryzują się przenikliwością, podważają obowiązujące normy, ukazują wywrotowy sposób myślenia członków grupy.
  Nagroda Turnera – nagroda w dziedzinie sztuk plastycznych przyznawana przez Tate Britain (dawna Tate Gallery) od 1984 roku. Laureatami mogą zostać artyści, którzy nie przekroczyli 50 roku życia i na stałe mieszkają w Wielkiej Brytanii.
  1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.
  World Press Photo – najważniejszy konkurs branżowy fotografów z całego świata pracujących dla prasy. Fundacja World Press Photo działa od 1955 roku. Odbywa się corocznie, wyniki ogłaszane są w lutym. Przebiega w kilkunastu kategoriach obejmujących fotografie pojedyncze i serie (reportaże), takich jak zdjęcie roku, zdarzenia, ludzie w zdarzeniach, sportowe sytuacje, ludzie sportu, życie codzienne, portrety, sztuka, przyroda. Przyznawane jest też wyróżnienie jury młodzieżowego.
  Franz Ackermann (ur. 1963 w Neumarkt-Sankt Veit) – malarz niemiecki. Od roku 1984 do 1988 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, potem od 1989 do 1991 na Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Hamburgu. Od 2001 wykładowca malarstwa na akademii w Karlsruhe. W 2005 roku otrzymał nagrodę mfi Preis Kunst am Bau za swoją kompozycję ścienną Die große Reise (niem. Wielka podróż), wykonaną na stacji metra Georg-Brauchle-Ring w Monachium.
  Bruce Nauman (ur. 6 grudnia 1941 w Fort Wayne) – jeden z najważniejszych artystów sztuki konceptualnej w Stanach Zjednoczonych.
  Międzynarodowe Biennale Plakatu – cykliczna impreza artystyczna powołana do życia z inicjatywy polskich artystów grafików w 1966 roku, pierwsze biennale na świecie poświęcone sztuce plakatu. Odbywa się co dwa lata w Muzeum Plakatu w Wilanowie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.