1 lipca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

1 lipca jest 182. (w latach przestępnych 183.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 183 dni.

Układ Warszawski (oficjalna nazwa: Układ o Przyjaźni, Współpracy i Pomocy Wzajemnej ang. Warsaw Pact ros. Договор о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи) – sojusz polityczno-wojskowy państw tzw. bloku wschodniego z dominującą rolą ZSRR. Formalnie powstał na podstawie Deklaracji Bukaresztańskiej, jako odpowiedź na militaryzację tzw. Niemiec Zachodnich i włączenie ich w strukturę NATO, a sankcjonował istniejące od zakończenia II wojny światowej podporządkowanie poszczególnych państw i ich armii ZSRR.Wiera Ignatjewna Muchina (ros. Вера Игнатьевна Мухина, ur. 1 lipca 1889 w Rydze, zm. 6 października 1953 w Moskwie) – rzeźbiarka radziecka.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Aaron, Bogusław, Domicjan, Domicjana, Ekhard, Gaweł, Halina, Jakert, Julian, Karolina, Klarysa, Marcin, Marian, Namir, Otto, Otton, Szymon i Teodoryk.
 • Antyle Holenderskie – Dzień Emancypacji
 • Burundi, Rwanda – Święto Niepodległości
 • Ghana, Somalia – Święto Republiki
 • Kanada – Święto Kanady
 • Międzynarodowe – Światowy Dzień Architektury (od 1996 obchodzone w niektórych krajach w pierwszy poniedziałek października przeniesione przez Międzynarodową Unię Architektów)
 • Polska
 • Dzień Psa (ang. National Dog Day obchodzony 26 sierpnia)
 • Święto Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych (w rocznicę przejęcia przez Dowództwo Operacyjne dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP w 2005)
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • bł. Ignacy Falzon, prezbiter,
 • św. Otton z Bambergu, biskup,
 • św. Halina z Koryntu, dziewica i męczennica,
 • Uroczystość Przenajdroższej Krwi Chrystusa (w rycie trydenckim)
 • Jan Krzeczkowski (ur. 1 października 1935 w Warszawie, zm. 30 czerwca/1 lipca 2015) – polski zawodnik rugby, reprezentant Polski, działacz sportowy, wiceprezes Polskiego Związku Rugby (PZR).Ihor Wałentynowycz Żabczenko, ukr. Ігор Валентинович Жабченко, ros. Игорь Валентинович Жабченко, Igor Walentinowicz Żabczienko (ur. 1 lipca 1968 w Kijowie) – ukraiński piłkarz, grający na pozycji obrońcy lub pomocnika, Ukrainy, trener piłkarski.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.
  Paweł Lipowczan (ur. 1 lipca 1933, zm. 14 marca 1980 w Warszawie) − polski pilot, inżynier, kapitan samolotu Ił-62 SP-LAA "Mikołaj Kopernik", który 14 marca 1980 roku rozbił się w pobliżu lotniska na Okęciu z powodu awarii silnika.
  Auguste Marie Alban Marion (ur. 11 lipca 1876 w Paryżu, zm. 1 lipca 1955 tamże) – francuski strzelec, olimpijczyk, mistrz świata.
  Zygmunt Rudomino (ur. 1 lipca 1923 roku w Głębokiem, zm. 26 października 1993 roku) – polski kontradmirał, żołnierz piechoty i morski oficer pokładowy okrętów podwodnych. W okresie od 1944 do 1946 roku przebył szlak bojowy od Wołynia do Berlina w składzie 1. Armii Wojska Polskiego. Po II wojnie światowej, do 1984 roku służył w Marynarce Wojennej, dowodząc Brygadą Obrony Wodnego Rejonu Głównej Bazy Marynarki Wojennej oraz 8 Flotyllą Obrony Wybrzeża. Karierę zakończył na stanowisku szefa Służb Technicznych i Zaopatrzenia - zastępcy dowódcy Marynarki Wojennej ds. techniki i zaopatrzenia.
  Most wiszący – most, w którym pomiędzy pylonami rozpięte są liny, taśmy lub łańcuchy, do których podwieszone są przęsła. Ten typ konstrukcji mostowej został wynaleziony w XIX w., natomiast mosty wiszące o prostej konstrukcji, w których nie stosowano pylonów, a przęsła są zawieszone bezpośrednio na linach, były stosowane od dawna w rejonach górskich.
  Nicolás Franco Bahamonde (ur. 1 lipca 1891, zm. 15 kwietnia 1977 w Madrycie) - hiszpański generał i inżynier, brat generała i polityka Francisco Franco Bahamonde i lotnika Ramóna Franco Bahamonde.
  Żarki – miasto w woj. śląskim, w powiecie myszkowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Żarki. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. częstochowskiego.

  Reklama