• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 1 Dywizja Pancerna - PSZ  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Wyzwolenie Bredy (także bitwa o Bredę, zajęcie Bredy) – wyzwolenie holenderskiego miasta Breda przez siły polskiej 1 Dywizji Pancernej podczas II wojny światowej w dniach 28–30 października 1944 roku. Powiat Emsland (niem. Landkreis Emsland) – powiat w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia. Siedziba powiatu znajduje się w mieście Meppen.
  .mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}
  1 Dywizja Pancerna
  Czołg Mk VI Crusader 1 Dywizji Pancernej w Haddington, 1943
  Żołnierze 1 Dywizji Pancernej na manewrach w Szkocji, widoczny czołg Mk III Valentine
  Gen. Dwight Eisenhower wizytuje oddziały 1 Dywizji Pancernej, gen. Stanisław Maczek po prawej, Holandia 1944
  Porucznik Kłaptocz rozmawia z oficerem amerykańskim, Chambois 20 sierpnia 1944
  Szlak bojowy 1 Dywizji Pancernej
  Tablica pamiątkowa na cześć 1 DPanc w Oosterhout w Holandii

  1 Dywizja Pancerna (1 DPanc., 1st Polish Armoured Division) tzw. Czarne Diabły – wielka jednostka pancerna Polskich Sił Zbrojnych w czasie II wojny światowej (1942–1947).

  A27M Cruiser Tank VIII Cromwell – brytyjski czołg pościgowy nazwany na cześć Olivera Cromwella, był to jeden z bardziej udanych brytyjskich czołgów pościgowych, pierwsza konstrukcja tego typu dorównująca ówczesnym czołgom średnim. Był to pierwszy brytyjski czołg z działem „uniwersalnym” (z armatą przeciwpancerną przystosowaną także do strzelania amunicją kruszącą i odłamkową), miał dużą mobilność i dobre opancerzenie. W końcowym okresie II wojny światowej w niektórych jednostkach brytyjskich zastąpił amerykańskie czołgi M4 Sherman. Na jego konstrukcji bazował Comet, uważany za pierwszy nowoczesny czołg podstawowy.Polskie Siły Zbrojne – zorganizowane formacje wojskowe, utworzone jesienią 1939 poza granicami Polski, na podstawie międzysojuszniczych umów podpisanych przez Wielką Brytanię i Francję. Polskimi Siłami Zbrojnymi dowodził Naczelny Wódz.

  Historia[ | edytuj kod]

  Szkocja[ | edytuj kod]

  1 Dywizja Pancerna została sformowana na podstawie rozkazu Naczelnego Wodza, gen. broni Władysława Sikorskiego wydanego w dniu 25 lutego 1942 roku, na bazie jednostek wydzielonych ze składu I Korpusu Polskiego w Wielkiej Brytanii:

  Franciszek Skibiński (ur. 15 sierpnia 1899 w Monachium, zm. 16 maja 1991 w Warszawie) – generał dywizji Wojska Polskiego, pisarz wojskowy, teoretyk i badacz sztuki wojennej, doktor nauk humanistycznych, uczestnik czterech wojen: I wojny światowej, wojny polsko-ukraińskiej, wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
 • 10 Brygady Kawalerii Pancernej,
 • 16 Brygady Czołgów ,
 • dywizjonu rozpoznawczego Korpusu,
 • 1 batalionu ciężkich karabinów maszynowych Korpusu,
 • batalionu saperów Korpusu.
 • W początkowym okresie jednostki dywizji uczestniczyły w osłanianiu ok. dwustukilometrowego odcinka wschodniego wybrzeża Szkocji przed ewentualnym desantem Wehrmachtu. Okres ten zakończył się udanymi manewrami w północnej Anglii. Stan liczebny 1 Dywizji Pancernej wynosił wówczas: 885 oficerów, 15210 podoficerów i żołnierzy, 381 czołgów, 473 działa i 5060 pojazdów mechanicznych różnego przeznaczenia. 1 i 2 pułk czołgów oraz 24 pułk ułanów wyposażone były w czołgi typu M4 Sherman; 10 pułk strzelców konnych miał na stanie maszyny Mk VIII Cromwell, natomiast 10 pułk dragonów był oddziałem piechoty zmotoryzowanej na wozach bojowych typu Carrier.

  1 Pułk Artylerii Przeciwpancernej (1 pappanc) - oddział artylerii przeciwpancernej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.Guy Granville Simonds (ur. 23 kwietnia 1903, zm. 15 maja 1974) – kanadyjski generał. Podczas II wojny światowej brał udział w kampanii włoskiej oraz walkach na froncie zachodnim; dowodził m.in. II Korpusem Kanadyjskim. W latach 1951-1955 był Szefem Sztabu Generalnego Armii Kanadyjskiej. Jest uznawany za jednego z najlepszych dowódców kanadyjskich okresu II wojny światowej

  Normandia[ | edytuj kod]

   Główne artykuły: Bitwa pod FalaiseBitwa o Mont Ormel.

  Pod koniec lipca 1944 dywizja została przerzucona do Normandii w kilku etapach, ostatnie elementy zostały wyładowane 1 sierpnia. Do akcji weszła 8 sierpnia 1944 w składzie 1 Armii Kanadyjskiej podczas Operacji Totalize. Wspólnie z 4 Kanadyjską Dywizją Pancerną rozpoczęła natarcie wzdłuż drogi Caen-Falaise w celu okrążenia sił 7 Armii niemieckiej. Operacja ta zakończyła się jednak niepowodzeniem.

  Aleksander Stefanowicz (ur. 20 grudnia 1900 w Polewiczach k. Borysowa, zm. 2 marca 1985 w Toronto) – pułkownik broni pancernych Wojska Polskiego, weteran wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej.Oosterhout – miejscowość w holenderskiej prowincji Brabancja Północna. W styczniu 2007 r. miasto miało 53 278 mieszkańców.
  Stanisław Maczek podczas dowodzenia dywizją, 1944

  14 sierpnia dywizja wzięła udział w Operacji Tractable, która miała spowodować okrążenie dwóch niemieckich armii w kotle w okolicach Falaise. Dowodzący atakiem generał Guy Simonds planował błyskawiczne zdobycie Falaise jeszcze pierwszego dnia operacji. Ofensywa przekształciła się jednak w powolne i uciążliwe natarcie. Niemcy posiadali w tym rejonie znaczne siły i głębokie rubieże obronne. Przez 4 dni trwały zaciekłe walki o przejście na rzece Dives. W końcu 10 pułk strzelców konnych i 1 pułk pancerny je zdobyły. Następnie Maczek podzielił siły dywizji na dwa zgrupowania, od nazwisk dowódców zwane zgrupowaniami Stefanowicza i Zgorzelskiego i pchnął je w zaistniały wyłom na tyły Niemców. Strategiczny węzeł drogowy w Chambois wspólnie z amerykańskim batalionem z 90 Dywizji Piechoty zdobyło zgrupowanie Zgorzelskiego (w jego składzie: 10 pułk dragonów i 24 pułk ułanów), a na wzgórzu Mont Ormel zwanym „Maczugą” ulokowały się zgrupowanie Stefanowicza (1 pułk pancerny, batalion strzelców podhalańskich), wzmocnione później przez grupę Koszutskiego (2 pułk pancerny, 8 batalion strzelców) i 9 batalion strzelców.

  3 Brygada Strzelców (3 BS) - wielka jednostka zmotoryzowanej piechoty Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w latach 1943-1947.Mk III Valentine – najliczniej produkowany brytyjski czołg piechoty z okresu II wojny światowej. Był znany z małego kosztu produkcji i niezawodności.
  Niemiecka kolumna zniszczona przez Polaków na Mont Ormel

  Niemieckie kontrnatarcie na pozycje 1 Dywizji, które miało rozerwać pierścień okrążenia, rozpoczęło się w nocy z 19 na 20 sierpnia. Przez następne dwa dni dywizja toczyła zażarte walki o wzgórza Mont Ormel oraz miasteczko Chambois. Niemcy atakowali z trzech stron: z zachodu przez 7 Armię i od wschodu i północy przez II Korpus Pancerny SS. Polskie oddziały zostały okrążone, a ich zaopatrywanie mogło odbywać się tylko z powietrza. Natarcia niemieckie uderzały falami i powoli wyczerpywały siły dywizji. W południe 21 sierpnia okrążonym polskim jednostkom na Mont Ormel przybyła z odsieczą 4 Kanadyjska Dywizja Pancerna. W tej sytuacji siły niemieckie nie miały już szans na wydostanie się z okrążenia. Po udanej akcji generał Montgomery powiedział: Niemcy byli jakby w butelce, a polska dywizja była korkiem, którym ich w niej zamknęliśmy. Boje te znane są w polskiej historiografii jako bitwa pod Falaise.

  Ludwik Antoni Stankiewicz (ur. 8 października 1908 w Krakowie, zm. 3 stycznia 1956 w Londynie) – podpułkownik dyplomowany broni pancernej Wojska Polskiego.Skalda (franc. Escaut, hol. Schelde) – rzeka płynąca przez Francję, Belgię i Holandię. Długość – 350 km, powierzchnia zlewni – 21 tys. km².

  Belgia i Holandia[ | edytuj kod]

   Główne artykuły: Operacja PheasantWyzwolenie Bredy.
  Walki uliczne w Tielt
  Bitwa pod Falaise

  Po bitwie pod Falaise Niemcy zostali zmuszeni do odwrotu, aż po brzeg Skaldy. Wojska alianckie przeszły do pościgu, a do nich 29 sierpnia dołączyła 1 Dywizja Pancerna. Jako samodzielna kolumna rozpoczęła pościg. W ciągu 9 dni pokonała odległość 400 km, staczając liczne walki z cofającym się nieprzyjacielem i opanowując kolejne miasta. 6 września wkroczyła do Belgii, gdzie 10 pułk strzelców konnych rozbił jedną z niemieckich dywizji piechoty, a 3 Brygada Strzelców zdobyła miasto Ypres. 8 września, po okrążeniu i z pomocą ruchu oporu odbito Tielt. W tym samym czasie atakowano Ruiselede, w którym Niemcy bronili się bardzo zaciekle, a walki przedłużały się. W tej sytuacji Stanisław Maczek skierował tam dodatkowe siły. Niemcy po ciężkich stratach zostali zmuszeni do wycofania się. Następnie oddział pod dowództwem podpułkownika Koszutskiego wyruszył z zadaniem opanowania przeprawy na Kanale Gandawskim. LXVII korpus okazał się jednak zbyt silny i polska dywizja została zatrzymana. Wprawdzie Batalion Strzelców Podhalańskich zdołał sforsować pierwszą odnogę kanału ale ze względu na duże straty Podhalańczycy musieli się wycofać.

  Polska strefa okupacyjna w Niemczech – obszar w północno-zachodnich Niemczech na terenie brytyjskiej strefy okupacyjnej, zajęty w latach 1945–1948 przez polskich żołnierzy i byłych więźniów.Thuine - miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Emsland, wchodzi w skład gminy zbiorowej Freren.
  Czołgi 1 Dywizji Pancernej z oznaczeniem PL w Normandii w 1944.

  10 września dowódca Korpusu Kanadyjskiego nakazał przerwanie forsowania kanału i skierował 1 Dywizję Pancerną w rejon Gandawy. Południowa część miasta była już w tym czasie opanowana przez jednostki brytyjskiej 2 Armii, natomiast północną wciąż okupowali Niemcy. Miasto znajdywało się pod ciężkim ogniem artylerii niemieckiej. Do Gandawy wkroczyła 3 Brygada Strzelców, owacyjnie witana przez mieszkańców i wraz z belgijskim ruchem oporu zaatakowano północną część miasta. Walki toczyły się kilka dni i dopiero 17 września Niemcy zaprzestali ostrzału.

  II Korpus Kanadyjski – wyższy związek taktyczny wchodzący w skład 1 Armii Kanadyjskiej podczas działań wojennych w Europie Zachodniej w okresie II wojny światowej.Operacja Tractable – kryptonim ofensywy wojsk kanadyjskich i polskich przeprowadzonej w czasie alianckiej inwazji na Normandię. Celem operacji było zajęcie strategicznego francuskiego miasteczka Falaise, a następnie mniejszych okolicznych miejscowości Trun i Chambois. Zadanie to wzięły na siebie polska 1 Dywizja Pancerna oraz 1 Armia Kanadyjska, którym naprzeciw stanęły siły Grupy Armii B niemieckiego Wehrmachtu. Operacja była częścią szerszych działań zbrojnych wojsk alianckich mających na celu okrążenie armii niemieckiej na froncie zachodnim II wojny światowej. Pomimo początkowych trudności i niewielkich sukcesów odniesionych na północ od Falaise, nowatorska taktyka zastosowana przez 1 Dywizję Pancerną pod dowództwem generała brygady Stanisława Maczka w czasie ataku na miejscowość Chambois umożliwiła 14 sierpnia 1944 roku częściowe „domknięcie” tzw. kotła Falaise, w którym uwięzionych zostało ok. 150 000 żołnierzy niemieckich.
  Żołnierz z 1 Dywizji Pancernej w hełmie wz. ATMk witany owacyjnie w Bredzie w 1944 roku po jej wyzwoleniu

  W tym samym czasie 10 Brygada Kawalerii Pancernej przeszła do rejonu na wschód od Gandawy i opanowała szereg miast, biorąc do niewoli około 170 żołnierzy niemieckich. Silna obrona kanału Gandawskiego zmusiła dowództwo 1 Armii Kanadyjskiej do zmiany kierunku działań. 15 września II Korpus Kanadyjski z wchodzącą w jego skład 1 Dywizją Pancerną uderzyły w kierunku ujścia Skaldy. Po drodze był port Terneuzen, jednak żeby go zdobyć trzeba było zaatakować dwa miasta położone w pobliżu. Miejscowość Axel położona była na wzgórzu i stanowiła naturalny bastion obrony. Natarcie rozpoczęło się 16 września i trwało kilka dni. 19 września udało się opanować oba miasta a generał Maczek rozpoczął reorganizację oddziałów 1 Dywizji Pancernej.

  Kajetan Tadeusz Teodor Czarkowski-Golejewski (ur. 20 kwietnia 1897 w Zagrobeli, zm. 4 września 1977 w Buch am Ammersee) – polski ziemianin, pilot lotniczy i szybowcowy, publicysta, podpułkownik dyplomowany kawalerii Wojska Polskiego II RP, pracownik Radia Wolna Europa.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  27 października Polacy otrzymali rozkaz ataku na ważny węzeł drogowy i stolicę BrabancjiBredę. 29 października po ciężkich walkach udaje się wyzwolić Bredę bez strat wśród ludności cywilnej oraz w zabudowanie miasta. Uderzenie trwało dwa dni po czym dywizja uderzyła na Moerdijk. Atak rozpoczął się 3 listopada i zakończył się dopiero 9 listopada. Trudny teren uniemożliwiał szybki atak. Artyleria musiała niszczyć niemieckie umocnienia aby stały się możliwe do przejścia przez czołgi. Zaangażowano wówczas 20 dywizjonów artylerii z 1 Armii Kanadyjskiej aby pomogły w wyrąbywaniu przejścia. Dopiero po 6 dniach i silnym ataku 1 Dywizji Niemcy skapitulowali.

  Breda – miasto w południowo-zachodniej Holandii, w prowincji Brabancja Północna, ok. 40 km na pd.-wsch. od Rotterdamu, w pobliżu granicy z Belgią.Generał broni – wysoki stopień wojskowy. W Wojsku Polskim stopień niższy od generała i wyższy od generała dywizji.
  Napisy w języku polskim: "Dziękujemy wam Polacy" na witrynie sklepu w holenderskim Moerdijk

  Po zdobyciu Moerdijk Polacy przeszli do obrony nad rzeką Mozą i aż do 7 kwietnia 1945 roku prowadzili wypady w celach rozpoznawczych. Czas ten charakteryzował się ciągłymi patrolami, uzupełnianiem sprzętu i personelu oraz nieustającym szkoleniem.

  Moerdijk - gmina w prowincji Brabancja Północna w Holandii. W 2014 roku zamieszkiwało ją 36 775 ludzi. Ma bardzo dużą powierzchnię w porównaniu do innych gmin w tym regionie - 184,03 km². Stolicą Moerdijk jest miasteczko Zevenbergen liczące ok. 14 tys. mieszkańców.7 Armia Niemiecka - jedna z niemieckich armii z czasów II wojny światowej. Utworzona w sierpniu 1939 roku w V Okręgu Obronnym. Całą wojnę spędziła na zachodzie, głównie na obronie wybrzeża Atlantyku. Sztab stacjonował w Bordeaux. Przed inwazją aliancką w Normandii zajmowała się głównie pracami budowlanymi. Podporządkowana przez krótko (w 1940) Grupie Armii B i C, następnie aż do stycznia 1945 roku w składzie Grupy Armii D. Pod koniec wojny kolejno w składach Grup Armii B, G i Środek.

  Niemcy[ | edytuj kod]

   Główny artykuł: Walki o Wilhelmshaven.

  8 kwietnia ruszyła ostatnia wielka ofensywa aliantów na Zachodzie. 1 Dywizja Pancerna przekroczyła granicę niemiecką pod Goch i uderzyła w kierunku Kanału Nadbrzeżnego (Küstenkanal). Nie udało się sforsować go z marszu i dopiero po silnym wsparciu lotniczym i artyleryjskim udało się przełamać obronę niemiecką.

  Władysław Eugeniusz Sikorski (ur. 20 maja 1881 w Tuszowie Narodowym, zm. 4 lipca 1943 na Gibraltarze) – polski wojskowy i polityk, generał broni Wojska Polskiego, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier Rządu na Uchodźstwie podczas II wojny światowej.Polski Honorowy Cmentarz Wojskowy w Bredzie, nid. Pools Militair Ereveld Breda – nekropolia polskich żołnierzy poległych w Holandii w czasie II wojny światowej. Cmentarz znajduje się w Bredzie, przy ulicy Ettensebaan, tuż obok cmentarza Zuylen.
  Wcielony siłą do Wehrmachtu Polak rozmawia z żołnierzami gen. Maczka.

  2 pułk pancerny miał zaszczyt oswobodzenia obozu kobiet-żołnierzy Armii Krajowej w Oberlangen. Były one pierwszymi w historii wojen kobietami jeńcami. Obóz liczył 1745 osób w tym 9 niemowląt. Podpułkownik Stanisław Koszutski powiedział wtedy: „Żołnierze Armii Krajowej i Towarzysze Broni, to historyczny moment spotkania na ziemi niemieckiej dwóch Polskich Sił Zbrojnych. Dzień 18 kwietnia niech zostanie na zawsze w Waszej Pamięci jako ukoronowanie dążeń i trudów. Niech żyje Polska!”.

  Bitwa o Mont Ormel (wzgórza 262) − bitwa stoczona 19-21 sierpnia 1944 podczas II wojny światowej pomiędzy wojskami polskimi a niemieckimi o kontrolę nad masywem dwóch wzgórz o wysokości 262 m n.p.m. (w polskiej tradycji militarnej znanym również jako Maczuga), położonym w okolicach normandzkich wsi Coudehard i Mont-Ormel. Starcie to było jednym z kluczowych epizodów końcowej fazy Operacji Overlord. Klemens Stanisław Rudnicki (ur. 28 marca 1897 w Żydaczowie, zm. 12 czerwca 1992 w Londynie) – generał dywizji Wojska Polskiego.
  Niemieccy jeńcy wojenni przesłuchiwani przez porucznika 1 Dywizji Pancernej. Zdjęcie wykonano po zdobyciu przez Wojsko Polskie holenderskich miejscowości Alphen i Gilze 27 października 1944 r. Po bitwie pod Tilburgiem i skierowaniu się do Bredy.

  Następnym zadaniem dywizji był atak na niemiecką bazę morską w Wilhelmshaven. Siły atakujące składały się z trzech kolumn: 3 Kanadyjskiej Dywizji Piechoty, 1 Polskiej Dywizji Pancernej i 4 Kanadyjskiej Dywizji Pancernej. Natarcie przebiegało w bardzo trudnym terenie Niziny Fryzyjskiej z licznymi depresjami, kanałami, rzekami i zalewami.

  Haddington (scots Hadentoun, gael. Baile Adainn) - miasto w Szkocji, ośrodek administracyjny hrabstwa East Lothian. Ok. 9 tysięcy mieszkańców.Tielt - miasto i gmina w północno-zachodniej Belgii (prowincja Flandria Zachodnia). Liczy ok. 19 tys. mieszkańców (2008).

  4 maja dywizja dotarła pod zewnętrzny pierścień umocnień miasta i rozpoczęła przygotowania do szturmu. Dzień przed natarciem nadeszła wiadomość o upadku Berlina. W pasie natarcia 21 Grupy Armii Niemcy skapitulowali. 5 maja płk dypl. Antoni Grudziński przyjął kapitulację dowództwa twierdzy, bazy Kriegsmarine, floty "Ostfrisland", dziesięciu dywizji piechoty i ośmiu pułków piechoty i artylerii. Następnego dnia, ku zdziwieniu oficerów niemieckich, 1 Dywizja rozpoczęła okupowanie miasta i portu, zawieszając nad nim polskie flagi.

  Cloppenburg – miasto powiatowe w północno-zachodniej części Niemiec, leżące w kraju związkowym Dolna Saksonia, stolica powiatu Cloppenburg. Cloppenburg leży ok. 38 km na południowy zachód od Oldenburga pomiędzy Bremą i granicą niemiecko-holenderską.Roman Mazierski (ur. 9 sierpnia 1899 w Kołomyi, zm. 1959 w Londynie) – polski duchowny kalwiński, kapelan 1 Dywizji Pancernej w Meppen.

  W Wilhelmshaven wzięto do niewoli 2 admirałów, 1 generała, 1900 oficerów i 32000 żołnierzy. Zdobyto 3 krążowniki, 18 okrętów podwodnych, 205 innych jednostek, 94 działa forteczne, 159 dział polowych, 560 ciężkich karabinów maszynowych, 40 000 karabinów, 280 000 pocisków artyleryjskich, 64 miliony sztuk amunicji strzeleckiej, składy min i torped oraz zapasy żywności dla 50 tysięcy ludzi na 3 miesiące.

  2 Armia (ang. Second Army) – brytyjska armia polowa działająca podczas I i II wojny światowej. Podczas Wielkiej Wojny armia działała na froncie zachodnim, a później we Włoszech. Podczas kolejnej wojny 2 Armia stanowiła główny wkład Brytyjczyków w walki w Europie Północno-Zachodniej od lądowania w Normandii 6 czerwca 1944 r. do kapitulacji Niemiec. Związek taktyczny (do 1945 używano także określenia wielka jednostka) – jednostka organizacyjna wojska przeznaczona do prowadzenia wspólnych działań bojowych. Związki taktyczne występują zazwyczaj we wszystkich rodzajach sił zbrojnych.

  Przez następne dwa lata Polacy, pod dowództwem generała Klemensa Rudnickiego, pełnili zadania okupacyjne na terenie północno-zachodnich Niemiec. W czerwcu 1947 roku 1 Dywizja została przerzucona do Anglii, gdzie nastąpiła jej demobilizacja i rozbrojenie.

  Obsada personalna 1 DPanc.[ | edytuj kod]

  Dowódcy dywizji:

 • gen. bryg. Stanisław Maczek (25 II 1942 – 20 V 1945)
 • gen. bryg. Klemens Rudnicki (20 V 1945 – 10 VI 1947)
 • Zastępcy dowódcy dywizji:

  Cruiser Tank Mk VI "Crusader" (ang. "krzyżowiec") – brytyjski czołg pościgowy z okresu II wojny światowej, najważniejszy brytyjski czołg w czasie kampanii północnoafrykańskiej, zbudowany w ilości 4940 egzemplarzy.Terneuzen – miasto w południowo-zachodniej Holandii, w prowincji Zelandia, siedziba gminy o tej samej nazwie, położone nad Skaldą Zachodnią. W 2013 roku miasto liczyło 24 885 mieszkańców. Terneuzen połączone jest kanałem z Gandawą w Belgii.
 • płk dypl. Leon Mitkiewicz (26 VI 1942 – 22 I 1943)
 • płk dypl. Kazimierz Glabisz (I – XI 1943)
 • płk dypl. Kazimierz Dworak (XI 1943 – 1 II 1945)
 • wakat (II – X 1945)
 • płk dypl. Tadeusz Majewski (24 X 1945 – 10 VI 1946)
 • płk dypl. Bronisław Noël (do 10 VI 1947)
 • Dowódcy artylerii dywizyjnej:

 • płk dypl. Bronisław Noël (X 1943 - 1 II 1946)
 • płk art. Karol Maresch (do 10 VI 1947)
 • Szefowie sztabu dywizji:

  Zbigniew Wawer (ur. 17 marca 1956 w Warszawie) – doktor habilitowany, profesor Politechniki Koszalińskiej, historyk specjalizujący się w dziedzinie historii Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w okresie II wojny światowej i producent filmowy. Jest autorem książek, artykułów i filmów dokumentalnych. Od 1 października 2011 roku jest profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych Politechniki Koszalińskiej.Naczelny Wódz lub Naczelny Dowódca – najwyższa funkcja wojskowa w Wojsku Polskim. Od 1917 r. mianowany tylko na czas wojny.
 • ppłk/płk dypl. Bronisław Noël (9 VI 1942 - 9 I 1943)
 • płk dypl. Jerzy Levittoux (10 I 1943 - † 19 VII 1944)
 • mjr/ppłk dypl. Ludwik Antoni Stankiewicz (19 VII 1944 - 27 IX 1945)
 • ppłk dypl. Zbigniew Dudziński (do 1 VII 1946)
 • ppłk dypl. Ludwik Antoni Stankiewicz (do 10 VI 1947)
 • Komendanci Obozu Uzupełnień 1 DPanc.

 • ppłk Stanisław Kowalski (do 1 VIII 1944)
 • ppłk Jerzy Deskur (od 6 VIII 1944)
 • zastępca komendanta Obozu Uzupełnień 1 DPanc.

  Kazimierz Glabisz (ur. 10 lutego 1893 w Odolanowie, zm. 26 listopada 1981 w Londynie) - generał brygady Wojska Polskiego, działacz sportowy.Bitwa pod Falaise (Kocioł Falaise) – bitwa stoczona w dniach 7-21 sierpnia 1944 w ramach Operacji Overlord. Doprowadziła do przełamania obrony niemieckiej w Normandii i wyjścia aliantów na linię Sekwany, a później Renu. Znaczącą w niej rolę odegrała polska 1 Dywizja Pancerna pod dowództwem generała Stanisława Maczka, wchodząca w skład II Korpusu Kanadyjskiego.
 • mjr Antoni Tomaszewski
 • Inni:

 • ppłk dypl. Kajetan Czarkowski-Golejewski (oficer sztabu)
 • rtm. Kamil Czarnecki (oficer operacyjny)
 • ks. Roman Mazierski (kapelan wyznania ewangelicko-reformowanego)


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  I Korpus Polski (I KP, ang. I Polish Corps) – wyższy związek taktyczny Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w latach 1940-1947.
  1 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej Lekkiej (1 paplot) – oddział artylerii przeciwlotniczej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
  Kanał Nadbrzeżny (niem. Küstenkanal) – żeglugowy kanał śródlądowy w północnych Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, w pobliżu granicy z Holandią o długości 69,56 km. Łączy rzekę Hunte w Oldenburgu z Kanałem Dortmund-Ems, wykorzystującym fragment rzeki Ems, niedaleko miejscowości Dörpen. Kanał wykorzystywany jest do transportu węgla i torfu z Zagłębia Ruhry do Bremy. Dostępny jest dla statków o nośności do 1350 ton.
  Marian Włodzimierz Żebrowski (ur. 28 grudnia 1896 w Puławach, zm. 24 września 1992 w Warszawie) – pułkownik broni pancernych Wojska Polskiego i PSZ na Zachodzie.
  Dives – rzeka w północnej Francji w regionie Normandia, o długości 105 km, uchodząca do Kanału La Manche nieopodal Cabourg.
  LXVII Korpus Armijny, niem. LXVII. Armeekorps – jeden z niemieckich korpusów armijnych. Utworzony w styczniu 1944 r. z przemianowania LXVII Korpusu Rezerwowego. Do grudnia 1944 r. podlegał 15 Armii, walczył o Amiens i Bredę. W grudniu 1944 r. przejściowo w składzie 1 Armii Spadochronowej, od stycznia 1945 r. ponownie w składzie 15 Armii operuje pod Akwizgranem. Wojnę zakończył w składzie 11 Armii (Grupa Armii D) w okolicach Kassel.
  Normandia (fr. Normandie) – kraina historyczna i geograficzna w północnej Francji, nad kanałem La Manche. 1 stycznia 2016 roku kontynentalna Normandia liczyła 3 328 364 mieszkańców, a średnia gęstość zaludnienia wynosiła 111 mieszkańców na km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.075 sek.