• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 1 Brygada Kawalerii - III Rzesza

  Przeczytaj także...
  Kadzidło (arab.: لبٌان, lubbān, hebr. ketoret, gr. libanos, thymiana, łac. tus, incensum) – substancje zapachowe uwalniane podczas spalania, pochodzenia naturalnego stosowane w rytuałach religijnych, medytacji, w kosmetyce, kuchni i medycynie.Radzymin – miasto w woj. mazowieckim, w powiecie wołomińskim, miasto położone ok. 10 km od Wołomina i ok. 17 km od granic Warszawy 25 km od jej centrum. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Radzymin. Miasto wchodzi w skład Aglomeracji warszawskiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. warszawskiego.
  Mińsk Mazowiecki – miasto i gmina we wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, siedziba powiatu mińskiego i gminy wiejskiej Mińsk Mazowiecki. Według danych z 2011 Mińsk zamieszkiwało 39 499 mieszkańców. Zaliczane do aglomeracji warszawskiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa siedleckiego.
  .mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}

  1 Brygada Kawalerii (niem. 1. Kavallerie-Brigade) – niemiecka brygada kawalerii z okresu II wojny światowej.

  Brzóze – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Mińsk Mazowiecki (północna część gminy), przy drodze Mińsk Mazowiecki-Stanisławów.Kurt Feldt (ur. 22 listopada 1887 w Schmentau (teraz Kórnik), zm. 11 marca 1970 w Berlinie) - uczestnik I wojny światowej, generał kawalerii w Wehrmachcie podczas II wojny światowej.

  Historia[ | edytuj kod]

  W latach 19341938 w Wehrmachcie znajdowało się 18 pułków kawalerii, które wchodziły w skład trzech dywizji kawalerii i jednej brygady. Jednak w związku z motoryzacją Wehrmachtu pułki kawalerii sukcesywnie przekształcano w pułki zmotoryzowane. Jednostki te wchodziły w skład zmotoryzowanych dywizji piechoty oraz dywizji lekkich.

  12 (Meklemburska) Dywizja Piechoty – niemiecka dywizja z czasów II wojny światowej, sformowana w 1934 roku pod ukrytą nazwą Infanterieführer II., miejsce stacjonowania sztabu Schwerin. Na mocy rozkazu z dnia 15 października 1935 roku otrzymała oficjalną nazwę 12. Dywizja Piechoty. Stacjonowała w II. Okręgu Wojskowym. W 1944 odbudowana jako 12 Dywizja Grenadierów Ludowych.Grupa Armii Północ - (niem. Heeresgruppe Nord) nazwa jednej z grup armii Wehrmachtu formowanych w trakcie II wojny światowej.

  1 kwietnia 1938 roku w ramach eksperymentu utworzono 1 Brygadę Kawalerii, w skład której weszły pułki kawalerii, które jeszcze nie przekształcono w pułki zmotoryzowane. Brygadę sformowano w Wystruciu (obecnie Czerniachowsk) na terenie Prus Wschodnich.

  1 sierpnia 1939 roku brygadę zmobilizowano i włączono w skład 3 Armii Grupy Armii Północ. Miała osłaniać wschodnie skrzydło armii.

  Węgrów – miasto i gmina w województwie mazowieckim, siedziba władz gminy miejskiej Węgrów, gminy wiejskiej Liw i powiatu węgrowskiego (w latach 1867-1975 i od 1999).II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Defilada oddziałów kawalerii w Warszawie w 1939 roku

  1 września 1939 roku brygada przekroczyła granicę Polski w Pełtach i rozpoczęła natarcie na Myszyniec, którego bronił Kurpiowski Batalion Obrony Narodowej. Brygada zmusiła obrońców do wycofania się i zajęła miasto. 2 września nacierała na Kadzidło i Dylewo spychając oddziały polskiego 42 pułku piechoty i 5 pułku ułanów w kierunku Mławy.

  42 Pułk Piechoty im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego (42 pp) – oddział piechoty Armii Polskiej we Francji, Wojska Polskiego i Armii Krajowej.Orz – rzeka w Polsce, lewy dopływ Narwi o długości 54,3 km i powierzchni dorzecza 609 km². Płynie przez Nizinę Północnopodlaską i Nizinę Wysokomazowiecką, w województwie podlaskim i mazowieckim.

  3 września jednostka weszła w skład Korpusu Armijnego „Wodrig” i rozpoczęła natarcie w kierunku Ostrołęki, przełamując polskie pozycje pod Dobrzankowem i zajmując opuszczony już przez polskie wojska Przasnysz. Następnie brygada zajęła Maków Mazowiecki i 6 września dotarła do Narwi w rejonie wsi Brzóze i Dzbądz. Następnie uchwyciła przyczółek spychając z linii Narwi pododdziały polskiego 116 pułku piechoty. Po przekazaniu przyczółka pododdziałem niemieckiej 12 Dywizji Piechoty, brygada przeprowadziła rozpoznanie w kierunku rzeki Orz, gdzie doszło do walk z polskimi pododdziałami z 134 i 115 pułku piechoty, które zmusiły brygadę do odwrotu za rzekę Orz.

  Mława – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie mławskim. Miasto powiatowe leżące na Północnym Mazowszu, na Wzniesieniach Mławskich, w pobliżu rzeki Mławki, tuż przy granicy z województwem warmińsko-mazurskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa ciechanowskiego. Według danych z 30 czerwca 2012 w mieście zameldowanych było 30 957 mieszkańców. Była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.Myszyniec – miasto w woj. mazowieckim, w powiecie ostrołęckim, położone nad Rozogą. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Myszyniec. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. ostrołęckiego. Myszyniec przez wielu uznawany jest za stolicę Kurpi.

  7 września brygada skoncentrowała się pod Różanem i 9 września uchwyciła przyczółek na Bugu pod Borkiem. Następnie zajęła Paplin i Węgrów. 11 września dotarła do Kałuszyna, gdzie starła się z 1 Dywizją Piechoty Legionów. 13 września jednostka przeszła w rejon Radzymina, gdzie prowadziła działania zaczepne do 16 września. Tam też skończyła działania bojowe w trakcie kampanii wrześniowej.

  1 Dywizja Kawalerii Wehrmachtu (1. Kavalleriedivision) utworzona z 1 Brygady Kawalerii, która brała udział w Kampanii wrześniowej. 5 listopada 1941 przefromowana w 24 Dywizję Pancerną.3 Armia, niem. 3. Armee – jedna z niemieckich armii w czasie II wojny światowej. Utworzona w sierpniu 1939 roku jako armia ćwiczebna, pod koniec miesiąca otrzymała właściwą nazwę.

  20 września 1939 roku brygadę skierowano do Mińska Mazowieckiego, gdzie zajęła koszary 7 pułku Ułanów Lubelskich. Stacjonowała tam do 4 października 1939 roku. Przerzucona na zachód do Osnabrück 25 października 1939 roku została przeformowana w 1 Dywizję Kawalerii.

  Dowódcy[ | edytuj kod]

 • płk Kurt Feldt (1938 – 1939)
 • Skład brygady[ | edytuj kod]

 • 1 pułk kawalerii (Reiter-Regiment 1)
 • 2 pułk kawalerii (Reiter-Regiment 2)
 • 1 batalion kolarzy (Radfahr-Abteilung 1)
 • 1 dywizjon artylerii konnej (reitende Artillerie-Abteilung 1)
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Janusz Ledwoch: Kawaleria niemiecka. Warszawa: Wydawnictwo Militaria, 2002. ISBN 83-7219-130-1.
 • Marcin Majewski: Niemiecka kawaleria 1939-1945. Warszawa: Viking, 1997. ISBN 83-87364-00-2.
 • Maków Mazowiecki (do 1928 Maków nad Orzycem) – miasto powiatowe w województwie mazowieckim położone nad rzeką Orzyc, o powierzchni 10,3 km², 77 km na północ od Warszawy. Znajduje się na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 60 z drogą krajową nr 57, trasą turystyczną z Warszawy na Pojezierze Mazurskie.5 Pułk Ułanów Zasławskich (5 p.uł.) - oddział kawalerii polskich formacji wojskowych w Rosji i Wojska Polskiego II RP.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Osnabrück (dolnosaks. Ossenbrügge) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia położone w północno-zachodniej części kraju, siedziba powiatu Osnabrück, do którego jednak nie należy.
  Ostrołęka – miasto na prawach powiatu w województwie mazowieckim. Leży nad rzeką Narwią. Siedziba powiatu ziemskiego. W latach 1975-1998 stolica województwa ostrołęckiego. Posiada ważne znaczenie administracyjne dla północno-wschodniej części Polski. Ośrodek usług oraz przemysłu energetycznego, budowlanego, celulozowo-papierniczego i spożywczego. Ośrodek folkloru kurpiowskiego.
  Dylewo (Dylewo Stare, Dylewo Nowe) – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim, w gminie Kadzidło przy drodze krajowej nr 53.
  Wehrmacht – całość sił zbrojnych III Rzeszy Niemieckiej z wyłączeniem Waffen-SS, utworzona 16 marca 1935 ustawą o powszechnym obowiązku służby wojskowej, która stanowiła jednostronne zerwanie klauzul militarnych traktatu wersalskiego (1919).
  7 Pułk Ułanów Lubelskich im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego (7 p.uł) – oddział kawalerii Wojska Polskiego II RP i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
  Bug (ukr. Західний Буг – Zachidnyj Buh, biał. Заходні Буг – Zachodni Buh) – rzeka we wschodniej Polsce, zachodniej Ukrainie i południowo-zachodniej Białorusi (154 km – na całej długości rzeka graniczna z Polską). Długość Bugu wynosi 772 km (w tym w Polsce 587 km), powierzchnia dorzecza 39 420 km² w Polsce. Powierzchnia dorzecza Wisły obejmuje obszar 194 424 km² , z czego w Polsce 19 284 km². Średni przepływ w dolnym biegu – 158 m³/s, co czyni go piątą co do wielkości rzeką Polski. Nazwa rzeki należy do nazw substratowych – została przejęta przez nową ludność od wcześniejszych osadników, którzy później wyginęli lub wymarli.
  Czerniachowsk (ros. Черняховск; pol. Wystruć, lit. Įsrūtis, niem. Insterburg) – miasto w obwodzie kaliningradzkim w Rosji (42,4 tys. w 2005).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.