19 sierpnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

19 sierpnia jest 231. (w latach przestępnych 232.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 134 dni.

Jacques De Decker (ur. 19 sierpnia 1945 w Brukseli, zm. 12 kwietnia 2020 tamże) – belgijski pisarz, dramaturg i krytyk literacki. Ulrik Schmidt (ur. 19 sierpnia 1962 w Kopenhadze), duński curler, 13-krotny reprezentant Danii na mistrzostwach Europy i 8-krotny na mistrzostwach świata, olimpijczyk. Jest zawodnikiem Hvidovre Curling Club, jako kapitan drużyny występuje na pozycji trzeciego.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Alfred, Bolesław, Donat, Emilia, Ezechiel, Jan, Julian, Juliusz, Ludwik, Luiza, Magnus, Marian, Sebald, Sykstus, Tekla, Tymoteusz, Wiktor i Wincenty.
 • Kościół prawosławnyPrzemienienie Pańskie (jedno z 12 głównych świąt)
 • MiędzynarodoweŚwiatowy Dzień Pomocy Humanitarnej (ustanowiony w 2008 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ)
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Ezechiel Moreno (augustianin, biskup)
 • św. Jan Eudes (prezbiter)
 • św. Ludwik z Tuluzy (zm. 1297, franciszkanin, biskup)
 • św. Sykstus III (papież)
 • Juliusz – imię męskie pochodzenia łacińskiego. Oznacza ono "należący do rodu Juliuszów (Iulii)". Jego żeńskim odpowiednikiem jest Julia.{{Jednostka administracyjna infobox}} Brakujące pola: alt zdjęcia. Oksytania (fr. Occitanie) – region administracyjny w południowej Francji. Stolicą jest Tuluza.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Giewont – masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m n.p.m. i długości 2,7 km. Jego główny wierzchołek, Wielki Giewont, jest najwyższym szczytem w Tatrach Zachodnich położonym w całości na terenie Polski.
  Matthew Brettingham (ur. w 1699 r. - zm. 19 sierpnia 1769 r.) - brytyjski osiemnastowieczny architekt. Najbardziej znany jest z projektu posiadłości Kedleston Hall w Derbyshire. Do innych jego znanych dzieł należą Gunton Hall i Holkham Hall. Urodził się jako drugi syn Launcelota Brettinghama (1664 – 1727), murarza z Norwich. Budował w stylu palladiańskim, choć pod koniec jego kariery modny stał się klasycyzm.
  Leonid Wasilijewicz Sołowjow, ros. Соловьёв Леонид Васильевич (ur. 19 sierpnia 1906 w Trypolisie, zm. 9 kwietnia 1962 w Leningradzie) - rosyjski i radziecki pisarz i scenarzysta.
  Coco Chanel, właśc. Gabrielle Bonheur Chanel (ur. 19 sierpnia 1883 w Saumur, zm. 10 stycznia 1971 w Paryżu) – francuska projektantka mody, od 1915 roku rewolucjonizowała damską modę, lansując ubrania o prostych sportowych fasonach oraz pozbawione ozdób krótkie suknie, stając się na sześć dziesięcioleci ikoną paryskiej haute couture.
  Adas Jakubauskas (ur. 19 sierpnia 1964 w Butrymańcach w rejonie olickim) – litewski przedsiębiorca, politolog i działacz społeczny tatarskiego pochodzenia, przewodniczący Związku Wspólnot Litewskich Tatarów.
  Reginald Krzyżanowski (ur. 19 sierpnia 1894 w Dziewierzewie, zm. 16 października 1939 w lesie Szpęgawskim) - Sługa Boży Kościoła katolickiego, polski duchowny katolicki.
  Synaj (arab. شبه جزيرة سيناء Shibh Jazīrat Sīnā, hebr. סיני Sinai) – półwysep w kształcie trójkąta, otoczony Morzem Śródziemnym od północy, Zatoką Sueską i kanałem Sueskim od zachodu, Morzem Czerwonym od południa i Zatoką Akaba od wschodu. Półwysep Synaj leży w Azji Zachodniej i jest częścią Egiptu, którego większa część leży w Afryce Północnej. Administracyjnie podzielony jest na dwie prowincje gubernatorskie (muhafazy): Synaj Północny i Synaj Południowy.

  Reklama