1974 w filmie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wydarzenia filmowe w 1974 roku.

George William Crisp (ur. 27 lipca 1882 w Londynie, zm. 25 maja 1974 w Van Nuys) − brytyjski reżyser i aktor, laureat Oscara za rolę drugoplanową w filmie Zielona dolina.Potop – polski film kostiumowy z 1974 roku w reżyserii Jerzego Hoffmana, będący trzecią ekranizacją powieści Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Akcja filmu toczy się podczas potopu szwedzkiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a jego głównym bohaterem jest awanturniczy chorąży Andrzej Kmicic, który zostaje okryty hańbą wskutek podpalenia wsi oraz kolaboracji ze środowiskami proszwedzkimi; wskutek tego zmienia swe nazwisko, pod którym próbuje naprawić swe krzywdy i przeżywa zmianę swej osobowości.

Wydarzenia[ | edytuj kod]

 • Na razie brak wpisów.


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ellen Burstyn, właśc. Edna Rae Gillooly (ur. 7 grudnia 1932 w Detroit), amerykańska aktorka filmowa i teatralna. Zdobywczyni Oscara.
  Jerzy Hoffman (ur. 15 marca 1932 w Krakowie) – polski reżyser i scenarzysta filmowy. Działalność reżyserską rozpoczął jako dokumentalista, współpracując z Edwardem Skórzewskim, z którym nakręcił także filmy fabularne Gangsterzy i filantropi oraz Prawo i pięść. Sławę zdobył przede wszystkim jako twórca adaptacji sienkiewiczowskiej Trylogii (Pan Wołodyjowski, Potop, Ogniem i mieczem), osadzonej w czasach XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Był także realizatorem filmów obyczajowych i wojennych.
  Stanisław Latałło (ur. 30 marca 1945 w Warszawie, zm. 17 grudnia 1974) – polski operator filmowy, reżyser, aktor i scenarzysta.
  Francis Ford Coppola (ur. 7 kwietnia 1939 w Detroit) − reżyser i scenarzysta, również kompozytor, producent filmowy i aktor amerykański.
  Powrót tajemniczego blondyna (Le Retour du grand blond) – francuski film fabularny (komedia kryminalna) z 1974 roku. Jest kontynuacją filmu z 1972 pt. Tajemniczy blondyn w czarnym bucie.
  Piotr Bała (ur. 1 stycznia 1974) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, także reżyser i muzyk. Absolwent Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie (1999). Jest twórcą filmu Wydział teatralny o przemianie teatru z walącej się ruiny w nowoczesną instytucję kulturalną.
  Syndykat zbrodni – amerykański film fabularny z 1974 roku. Został nakręcony w Skagit River, Lake Chelan i Seattle oraz w Los Angeles.

  Reklama