• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 1968 w muzyce  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Elvis Aaron Presley (ur. 8 stycznia 1935 r. w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 r. w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor.James Vernon Taylor (ur. 12 marca 1948 w Bostonie) – amerykański piosenkarz, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów piosenek, wykonawca muzyki country, folk, pop i rock. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.

  Wydarzenia muzyczne w 1968 roku.


  Wydarzenia[ | edytuj kod]

 • 12 lutegoJimi Hendrix daje koncert w szkole w Seattle Garfield High School, z której go wyrzucono gdy miał 14 lat.
 • 20 kwietnia – w duńskim Tastrup daje koncert grupa Roundabout i zmienia nazwę na Deep Purple.
 • 29 kwietnia – rockowy musical Hair wystawiony na Broadwayu.
 • czerwiec – powstaje pierwsza jazzrockowa grupa na świecie Colosseum
 • 8 listopadaJohn Lennon i Cynthia Powell biorą rozwód.
 • grudzień – ukazuje się The Soft Machine, debiutancki album Soft Machine
 • Led Zeppelin zostaje założony po rozpadzie The Yardbirds.
 • Rush zostaje założony w Toronto.
 • zaczynają muzyczną karierę: The Band, James Taylor, Joni Mitchell, The Carpenters, Budgie, Warren Zevon, Deep Purple/Roundabout’s, Nazareth, Yes.
 • Jarosław Kukulski założył zespół Waganci.
 • Syd Barrett odchodzi z Pink Floyd, a jego miejsce zastępuje David Gilmour.
 • Teorban także Torban (ukr. Торбан lub Теорбан, ros. Торбан) zw. także pańską bandurą albo ruskim teorbanem – instrument muzyczny z grupy chordofonów szarpanych, należy do rodziny lutni. Instrument ten powstał i zdobył wielką popularność w Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVIII i XIX w., był często wykorzystywany w muzyce dworskiej, na Ukrainie uważany za instrument narodowy. Teorban łączy w sobie cechy zachodnioeuropejskiej teorby i ukraińskiej bandury. Cechą wyróżniającą ten instrument spośród innych odmian lutni basowych jest obecność dodatkowych, sopranowych strun burdonowych, rozpiętych na lewej stronie płyty wierzchniej i strojonych diatonicznie, podobnie jak ma to miejsce w bandurze. Niewykluczone, że nazwa teorban jest zestawieniem słów teorba i banduraAndrzej Daniewicz (ur. 20 kwietnia 1968) – ksiądz pallotyn, gitarzysta, pianista i wokalista; absolwent Wydziału Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Autor trzech płyt solowych, jednej z grupą Silence i dwóch z grupą La Pallotina, której jest liderem. Mieszka w Warszawie przy parafii na ul. Skaryszewskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Joni Mitchell, właśc. Roberta Joan Anderson (ur. 7 listopada 1943 w Fort Macleod) – kanadyjska piosenkarka folk rockowa, popowa i jazz rockowa oraz wokalistka jazzowa. Zaczynała swoją karierę muzyczną w małych klubach nocnych w Zachodniej Kanadzie, później grając na ulicach Toronto. W 1965 Mitchell przeprowadziła się do Kalifornii, gdzie nagrała swój pierwszy album w 1968. Przeboje takie jak "Big Yellow Taxi" i "Woodstock" z jej następnego albumu, Ladies of Canyon, uznane były za definiujące dla całego pokolenia. Jej najbardziej osobisty album Blue wydany w 1971 nazwany był jednym z najlepszych albumów w historii. Zawsze poszukująca nowych inspiracji, Mitchell eksperymentowała z różnymi gatunkami – wczęśniejsze albumy wpisywały się w stylistykę folk rock, późniejsze albumy były inspirowane jazzem i muzyką elektroniczną, jej największy komercyjny sukces Court and Spark z 1974 ma popowe brzmienie.
  Sabrina, właściwie Sabrina Salerno (ur. 15 marca 1968 w Genui) – włoska piosenkarka, aktorka, prezenterka telewizyjna i modelka, której największa popularność przypada na późne lata 80. XX wieku. Najbardziej znana z przebojów takich jak "Boys (Summertime Love)", "Hot Girl", "Sexy Girl" czy "All of Me (Boy Oh Boy)".
  Radiohead – brytyjski zespół rockowy założony w 1986 roku pod nazwą On a Friday. Od 1991 roku zespół występuje pod obecną nazwą.
  17 sierpnia jest 229. (w latach przestępnych 230.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 136 dni.
  Soft Machine – brytyjska progresywna grupa rockowa wywodząca się ze sceny Canterbury. Soft Machine obok Henry Cow i Pink Floyd była najwybitniejszą grupą brytyjskiego podziemia artystycznego drugiej połowy lat sześćdziesiątych. Prekursor i jeden z najwybitniejszych przedstawicieli jazz-rocka. Muzyka grupy oparta była na solowej wirtuozerii instrumentalistów, rozbudowanych solówkach łączących elementy rocka, jazzu i improwizacji, eksperymentów dźwiękowych oraz muzycznej głębi. Choć grupa nie zdobyła wielkiej popularności, zaliczana jest do najbardziej wpływowych grup rockowych.
  Death metal - gatunek muzyki heavymetalowej, będący pochodną thrash metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku. Nazwa "death metal" w dosłownym znaczeniu oznacza "metal śmierci". Za twórcę terminu death metal powszechnie uznawany jest Jeff Becerra, autor utworu o tym samym tytule z albumu Seven Churches grupy Possessed z 1985 roku.
  Andrzej Artymowicz (ur. 25 marca 1968 w Warszawie) – polski reżyser dźwięku. Doktor nauk muzycznych w zakresie reżyserii dźwięku, pionier komputerowej postprodukcji dźwięku w Polsce. Absolwent i wykładowca Wydziału Reżyserii Dźwięku, członek Katedry Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Polskiej Akademii Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych. Nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej, Orzeł w kategorii najlepszy dźwięk w filmie „Haker”. Grand Prix w Konkursie Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej na Projekt Multimedialny „Clouds” do muzyki Macieja Zielińskiego (1999). Filmografia w bazie filmu polskiego. Brat Andrzeja Artymowicza, Paweł Artymowicz jest astrofizykiem, profesorem i wykładowcą University of Toronto.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.101 sek.