1946 w nauce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Hermann Joseph Muller (ur. 21 grudnia 1890 w Nowym Jorku, zm. 5 kwietnia 1967 w Indianapolis) – amerykański profesor zoologii uniwersytetu w Austin i BloomingtonLaureaci Nagrody Nobla w dziedzinie chemii – laureaci nagrody przyznawanej corocznie osobom (1–3 rocznie), które dokonały odkrycia naukowego lub wynalazku w dziedzinie chemii (jednej z pięciu różnych dziedzin), wyświadczając tym największe dobrodziejstwo ludzkości; kryterium oceny osiągnięć kandydatów do Nagrody Nobla sformułował Alfred Nobel (1833–1896) w swoim testamencie. Fundusz nagród pochodzi z odsetek od majątku fundatora, którym zarządza Fundacja Nobla. Decyzje w sprawach wyróżnień podejmuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk, zgodnie ze ściśle opisaną procedurą. Ceremonie wręczania nagród odbywają się od roku 1901, 10 grudnia kolejnych lat, co jest uhonorowaniem rocznicy śmierci fundatora (10 grudnia 1896).

Nauki przyrodnicze i ścisłe[ | edytuj kod]

Astronomia[ | edytuj kod]

 • Henry Norris Russell – Nagroda Henry Norris Russell Lectureship przyznawana przez American Astronomical Society
 • Matematyka[ | edytuj kod]

 • udowodnienie twierdzenia znanego jako lemat Szanina
 • Nagrody Nobla[ | edytuj kod]

 • FizykaPercy Williams Bridgman
 • ChemiaJames Batcheller Sumner, John Howard Northrop, Wendell Meredith Stanley
 • MedycynaHermann Joseph Muller
 • Wendell Meredith Stanley (ur. 16 sierpnia 1904 w Ridgeville, Indiana, USA, zm. 15 czerwca 1971 w Salamance, Hiszpania) - amerykański profesor biochemii Uniwersytetu Kalifornijskiego i w Instytucie Medycznym Rockefellera w Princeton.Henry Norris Russell Lectureship jest nagrodą przyznawaną corocznie przez American Astronomical Society (AAS) w uznaniu zasług za wybitne osiągnięcia w badaniach astronomicznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  James Batcheller Sumner (ur. 19 listopada 1887 w Canton, Massachusetts, zm. 12 sierpnia 1955 w Buffalo, Nowy Jork) – amerykański chemik, laureat Nagrody Nobla z dziedziny chemii w roku 1946 wspólnie z J.H. Northropem za otrzymanie krysztalicznych postaci enzymów ureazy i katalazy.
  Lemat Szanina (albo Δ-lemat bądź lemat o Δ-systemie) – twierdzenie kombinatoryki nieskończonej udowodnione przez Nikołaja Szanina w 1946 roku. Lemat Szanina nie jest dowodliwy wyłącznie na gruncie aksjomatyki ZF (tj. wymaga pewnej formy aksjomatu wyboru).
  Percy Williams Bridgman (ur. 21 kwietnia 1882 w Cambridge, zm. 20 sierpnia 1961) - amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla (1946) za wymyślenie aparatury do wytwarzania skrajnie wysokich ciśnień i za odkrycia, których dzięki temu dokonał w dziedzinie fizyki wysokich ciśnień.
  Henry Norris Russell (ur. 25 października 1877 w Oyster Bay w stanie Nowy Jork, zm. 18 lutego 1957 w Princeton) – astronom amerykański, który nie znając prac Ejnara Hertzsprunga, ogłosił w grudniu 1913, a rok później opublikował wykresy będące podstawą dla dzisiejszych wersji diagramu Hertzsprunga-Russella. W 1923, wraz z Frederickiem Saundersem odkrył i opisał sprzężenie Russella-Saundersa.
  American Astronomical Society (AAS, Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne) – organizacja zrzeszająca zawodowych astronomów, jak również inne osoby zainteresowane jej działalnością. Mieści się w Waszyngtonie (USA). Pierwotnie (przed rokiem 1915) nosiła nazwę Astronomical and Astrophysical Society of America.

  Reklama