• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 1941 - film

  Przeczytaj także...
  John Candy (ur. 31 października 1950 w Toronto w prowincji Ontario, zm. 4 marca 1994 w Durango w Meksyku) – amerykański aktor komediowy pochodzenia kanadyjskiego.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.
  Baza lotnicza – specjalnie przygotowany i wyposażony rejon przeznaczony do wszechstronnego zabezpieczenia procesu szkolenia i działalności bojowej związku lotniczego lub oddziału lotniczego. Baza lotnicza wyposażona jest w pasy startowe, hangary, warsztaty, magazyny, środki dowodzenia, transport, pomieszczenia dla personelu (min. domek pilota, wieżę kontroli lotów) oraz środki ochrony i obrony.

  1941 – amerykańska komedia wojenna z 1979 roku w reżyserii Stevena Spielberga.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Główne role[ | edytuj kod]

 • Dan Aykroyd – sierżant Tree
 • Ned Beatty – Ward Douglas
 • John Belushi – kapitan „Dziki” Bill Kelso
 • Lorraine Gary – Joan Douglas
 • Murray Hamilton – Claude Crumn
 • Toshirō Mifune – komandor Akiro Mitamura
 • Christopher Lee – kapitan Wolfgang von Kleinschmidt
 • Nancy Allen – Donna Stratton
 • Treat Williams – kapral Chuck „Stretch” Sitarski
 • John Candy – szeregowy Foley
 • Bobby di Cicco – Wally Stephens
 • Opis fabuły[ | edytuj kod]

  Akcja filmu rozgrywa się 13 grudnia 1941 r, u wybrzeży Kalifornii pojawia się okręt podwodny dowodzony przez fanatycznego japońskiego komandora Akiro Mitamurę (Toshirō Mifune), który postanawia zaatakować Hollywood. Wybucha panika, armia amerykańska przygotowuje się do pełnej mobilizacji. Akcją obrony zachodniego wybrzeża USA kieruje generał Joseph Stilwell, który przybywa do bazy lotniczej z nową sekretarką, Donną Stratton (Nancy Allen), miłośniczką samolotów i podniebnych emocji erotycznych. Komandor Mitamura ma problemy ze zlokalizowaniem Hollywoodu. Wziąwszy lunapark za „fabrykę snów”, przygotowuje się do ataku. ...

  Ned Thomas Beatty (ur. 6 lipca 1937 w Louisville) − amerykański aktor, nominowany do Oscara za rolę drugoplanową w filmie Sieć (1976; reż. Sidney Lumet) oraz do nagrody Emmy za drugoplanową rolę w filmie Przyjazny ogień (1979; reż. David Greene).Mobilizacja – przejście sił zbrojnych państwa z etatu pokojowego na organizację stanu wojennego, przekształcenie gospodarki pokojowej w gospodarkę wojenną oraz dostosowanie administracji państwowej dla potrzeb wojny.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • 1941 w bazie IMDb (ang.)
 • 1941 w bazie Filmweb
 • United States Army (Armia Stanów Zjednoczonych) – wojska lądowe Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.Okręt podwodny – wojskowa jednostka pływająca, konstrukcyjnie przystosowana do prowadzenia działań i operacji zarówno na powierzchni, jak i pod wodą; współcześnie jedna z głównych klas okrętów. Okręty podwodne zdolne są do samodzielnego zanurzenia i wynurzenia oraz kontrolowanego pływania pod wodą, a także do prowadzenia w tym środowisku walki oraz wykonywania zadań transportowych i rozpoznawczych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Wesołe miasteczko, park rozrywki, lunapark – to teren, na którym zgromadzone są urządzenia rekreacyjne, takie jak karuzele, kolejki górskie, diabelski młyn, beczka śmiechu, zjeżdżalnie, huśtawki, strzelnice, trampolina, symulatory ruchu, pałac strachów i inne obiekty służące rozrywce. Program wesołego miasteczka jest często uzupełniony o punkty gastronomiczne, sklepy z zabawkami, upominkami itp. Wesołe miasteczka podzielić można na trzy główne kategorie: przyjezdne (kilka karuzel i punktów z grami zręcznościowymi), parki rozrywki (stawiające na ilość i intensywność atrakcji) oraz parki tematyczne (stawiające na ilość i bogactwo dekoracji w kilku różnych tematach skupionych w różnych miejscach parku).
  Toshirō Mifune (jap. 三船敏郎, Mifune Toshirō, ur. 1 kwietnia 1920 w Qingdao, zm. 24 grudnia 1997 w Mitace) – jeden z najpopularniejszych i najlepiej rozpoznawanych na świecie aktorów japońskich, także producent.
  Murray Hamilton (ur. 24 marca 1923 w Waszyngtonie, stan Karolina Północna - zm. 1 września 1986 tamże) - amerykański aktor filmowy, znany z charakterystycznych ról drugoplanowych. Jego pamiętne kreacje to rola burmistrza Amity Larry’ego Vaughna w Szczękach (1975; reż. Steven Spielberg) i pan Robinson w Absolwencie (1967; reż. Mike Nichols). Zmarł na raka w wieku 63 lat.
  Daniel Edward Aykroyd (ur. 1 lipca 1952 w Ottawie) – kanadyjsko-amerykański aktor i muzyk, nominowany do Oscara za rolę drugoplanową w filmie Bruce’a Beresforda Wożąc panią Daisy.
  Sir Christopher Frank Carandini Lee (ur. 27 maja 1922 roku w Belgravii w Londynie) – brytyjski aktor i wokalista odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego i Najczcigodniejszego Zakonu Szpitala św. Jana z Jerozolimy. Został zapisany w księdze rekordów Guinnessa jako aktor z największą ilością zagranych ról. Najbardziej znany z występów w horrorach wytwórni Hammer Film Productions oraz ról Sarumana z filmowej trylogii Władca Pierścieni i hrabiego Dooku z Gwiezdnych wojen.
  Joseph Warren Stilwell (ur. 19 marca 1883 w Palatka, Floryda, zm. 12 października 1946 w San Francisco) − jeden z dowódców US Army, który wyróżnił się szczególnie w czasie walk w Chinach i w Birmie przeciw Japończykom w latach II wojny światowej. Znany był ze swobodnego przestrzegania przepisów mundurowych, dbałości o szeregowych żołnierzy, angażowania się w niepotrzebne konflikty i uszczypliwości, co spowodowało, że podwładni nadali mu przydomki: "Wujek Joe" i "Octowy Joe". Jego postać była pierwowzorem generała z komedii 1941 w reżyserii Stevena Spielberga (1979).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.771 sek.