1901 w literaturze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wydarzenia literackie w 1901 roku.

Březina Otokar, (ur. 13 września 1868, zm. 25 marca 1929) – właśc. Václav Jebavý, pierwszy pseud. Václav Danšovský; przedstawiciel czeskiego symbolizmu, mistyk, poeta i myśliciel, autor filoz. esejów o sztuce. Był czołowym reprezentantem Czeskiej Moderny.3 października jest 276. (w latach przestępnych 277.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 89 dni.


Wydarzenia[ | edytuj kod]

 • polskie
 • w Warszawie zaczyna wychodzić pismo Chimera, wydawane i redagowane przez Zenona Przesmyckiego (Miriama)
 • zagraniczne
 • założono Akademię Brytyjską
 • wręczono pierwsze Nagrody Nobla
 • Maria Stanisława Konopnicka z domu Wasiłowska, ps. Jan Sawa, Marko, Jan Waręż (ur. 23 maja 1842 w Suwałkach, zm. 8 października 1910 we Lwowie) – polska poetka i nowelistka okresu realizmu, krytyk literacki, publicystka i tłumaczka.Stanisław Zdziarski (ur. 17 listopada 1878 w Tarnopolu, zm. 2 grudnia 1928 w Warszawie) – historyk literatury, slawista, folklorysta.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Mary Barbara Hamilton Cartland, pseud. Barbara Cartland (ur. 9 lipca 1901 w Birmingham, zm. 21 maja 2000 w Hatfield) – brytyjska powieściopisarka, znana z pisania licznych romansów i powieści miłosnych. Napisała 723 książki, w tym 5 biografii.
  Marian Hemar, urodzony jako Jan Marian Hescheles, pseud. Jan Mariański, Marian Wallenrod, Harryman i inne (ur. 6 kwietnia 1901 we Lwowie, zm. 11 lutego 1972 w Dorking) – polski poeta, satyryk, komediopisarz, dramaturg, tłumacz poezji, autor tekstów piosenek.
  Nagroda Nobla w dziedzinie literatury – nagroda uważana za najbardziej prestiżową międzynarodową nagrodę literacką na świecie. Ustanowiona razem z czterema innymi nagrodami przez Alfreda Nobla w testamencie z 1895, jest przyznawana od 1901.
  Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny (niem. Buddenbrooks: Verfall einer Familie) – powieść Thomasa Manna, opublikowana w 1901 roku. Autor miał wtedy 26 lat. W 1903 roku ukazało się drugie wydanie powieści, które potwierdziło jej literacki sukces w Niemczech.
  Pierwsi ludzie na księżycu (ang. The First Men in The Moon) – powieść science-fiction napisana przez Herberta George Wellsa i opublikowana w 1901. Autor przedstawia w niej wyprawę na Księżyc dokonaną przez dwóch ludzi, którzy odkrywają tam wysoko rozwiniętą cywilizację owadopodobnych stworzeń. Podróży swej dokonują dzięki pojazdowi zbudowanemu z materiału, który jest odporny na działanie siły grawitacji. Wnętrze księżyca, jak się okazało, jest praktycznie zbudowane ze złota, jednak planowana wymiana handlowa z jego mieszkańcami nie dochodzi do skutku, gdyż ludzie swym okrucieństwem i głupotą wzbudzają odrazę wśród mieszkańców Księżyca.
  Anton Pawłowicz Czechow (ros. Антон Павлович Чехов, ur. 17 stycznia/29 stycznia 1860 w Taganrogu, zm. 2 lipca/15 lipca 1904 w Badenweiler, Cesarstwo Niemieckie) – rosyjski nowelista i dramatopisarz.
  Napowietrzna wioska, Wielki las, W puszczach Afryki lub Osada w powietrzu (fr. Le village aérien, 1901) – jednotomowa powieść Juliusza Verne’a z cyklu Niezwykłe podróże złożona z 18 rozdziałów.

  Reklama