18 maja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

18 maja jest 138. (w latach przestępnych 139.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 227 dni.

Sułtanat mameluków – państwo istniejące w Egipcie i Lewancie w latach 1250–1517, ze stolicą w Kairze, rządzone przez sułtanów wywodzących się z korpusu mameluków. Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Aleksandra, Alicja, Eryk, Eryka, Eufrazja, Faina, Feliks, Jan, Julita, Klaudia, Liberiusz, Matrona, Myślibor, Sandra, Teodot i Wenancjusz.
 • Haiti – Święto Flagi i Uniwersytetów
 • MiędzynarodoweMiędzynarodowy Dzień Muzeów (ustanowiony w 1977 roku przez ICOM, Międzynarodową Radę Muzeów, działającą przy UNESCO)
 • Turkmenistan – Święto Konstytucji
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • bł. Blandyna Merten (zakonnica)
 • św. Dioskor z Aleksandrii (męczennik)
 • św. Eryk IX Jedvardsson (król Szwecji)
 • św. Feliks z Kantalicjo (kapucyn)
 • św. Jan I (papież, męczennik)
 • św. Stanisław Papczynski, kapłan
 • Feliks (łac. felix - łaskawy, szczęśliwy) - imię męskie pochodzenia łacińskiego. Jego żeński odpowiednik to Feliksa i Felicja. W innych językach na ogół w formie Felix. Dawniej popularne było także jego polskie "tłumaczenie" - Szczęsny.Zeth Wheeler lub Seth Wheeler (ur. 18 maja 1838 w Chatham w stanie Nowy Jork, zm. ?) − amerykański przedsiębiorca i wynalazca. W 1871 stworzył perforowany papier do pakowania, na który otrzymał 25 lipca 1871 roku patent (nr 117355). Od 1874 roku posiadał własne przedsiębiorstwo Rolled Wrapping Paper Company, ale wobec braku zysków z przedsięwzięcia w 1877 roku zmodyfikował produkcję i rozpoczął jako pierwszy sprzedaż perforowanego papieru toaletowego w rolkach. 13 lutego 1883 roku na ten drugi wynalazek również otrzymał patent.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Tamilskie Tygrysy (Tygrysy Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu, LTTE) − organizacja tamilska żądająca utworzenia w północnej części Sri Lanki niepodległego państwa tamilskiego Ilamu. Powstała w 1976 roku i prowadziła działalność do końca wojny domowej na Sri Lance w 2009 roku. Jej przywódcą był Velupillai Prabhakaran.
  Carlo Azeglio Ciampi (ur. 9 grudnia 1920 w Livorno) – włoski bankowiec i polityk, premier w latach 1993–1994, prezydent Włoch od 18 maja 1999 do 15 maja 2006.
  Bitwa pod Ikonium (znana również jako bitwa pod Konyą) – bitwa przeprowadzona 18 maja 1190, w czasie III wyprawy krzyżowej Fryderyka Barbarossy do Ziemi Świętej, w wyniku której zdobyte zostało Ikonium, stolica seldżuckiego Sułtanatu Rumu.
  Kost Macijewycz ukr. Костянтин (Кость) Мацієвич, Kostiantyn Macijewycz (ur. 18 maja 1873 we wsi Deremezna w guberni kijowskiej – zm. 2 kwietnia 1942 w Pradze) – ukraiński inżynier agronom, działacz społeczny, polityk, dyplomata. Minister spraw zagranicznych Ukraińskiej Republiki Ludowej (1919), profesor Ukraińskiej Akademii Gospodarczej w Poděbradach.
  Rudolf Carnap (ur. 18 maja 1891, zm. 14 września 1970) - niemiecki filozof, logik i matematyk, jeden z głównych przedstawicieli pozytywizmu logicznego (neopozytywizmu), współtwórca Koła Wiedeńskiego. Autor prac z zakresu filozofii nauki, języka, teorii prawdopodobieństwa, logiki klasycznej, indukcyjnej oraz modalnej.
  Althing (isl. Alþingi) – zgromadzenie ogólne Islandii, utworzone w 930 roku w Þingvellir (isl. Równina Zgromadzenia), położonym 45 km na wschód od Reykjavíku. Uznawane jest za najstarszy dotychczas istniejący parlament.
  Patrick Joseph Kennedy (ur. 14 stycznia 1858 w Bostonie - zm. 18 maja 1929, tamże) – amerykański polityk, przedstawiciel klanu Kennedy, dziadek prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy’ego.

  Reklama