18 grudnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

18 grudnia jest 352. (w latach przestępnych 353.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 13 dni.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Jaume Camprodon Rovira (ur. 18 grudnia 1926 w Torelló, zm. 26 grudnia 2016 w Gironie) – hiszpański duchowny katolicki, biskup diecezjalny Girona 1973-2001.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Auksencja, Auksencjusz, Auksenty, Bogusław, Flawit, Gościmiar, Kwintus, Miłosław, Nemezja, Rufus, Symplicjusz, Winebald, Winibald, Winibalda, Wszemir, Wunibald, Zofia i Zozym.
 • Niger
 • Międzynarodowe
 • Międzynarodowy Dzień Migrantów (ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ)
 • Dzień języka arabskiego w ONZ w ramach dni języków
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • bł. Nemezja Valle (zakonnica)
 • święci męczennicy: Paweł Mi, Piotr Doung-Lac i Piotr Truat (trzech wietnamskich braci katechumenów; wspomnienie również 24 listopada w grupie 117 męczenników wietnamskich)
 • święci Męczennicy z Nikomedii (również 25 grudnia)
 • św. Wunibald z Heidenheim (zm. ok. 761; brat św. Wilibalda)
 • Tamilskie Tygrysy (Tygrysy Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu, LTTE) − organizacja tamilska żądająca utworzenia w północnej części Sri Lanki niepodległego państwa tamilskiego Ilamu. Powstała w 1976 roku i prowadziła działalność do końca wojny domowej na Sri Lance w 2009 roku. Jej przywódcą był Velupillai Prabhakaran.Wiaczasłau Siuczyk (biał. Вячаслаў Сіўчык; ur. 18 grudnia 1962 w Mińsku) – białoruski polityk, do 2003 roku aktywny działacz Białoruskiego Frontu Ludowego „Odrodzenie” i Partii BNF; w latach 1999–2003 zastępca przewodniczącego tych organizacji; jeden z inicjatorów utworzenia Młodego Frontu.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Antoni Sikorski (ur. 18 grudnia 1834, zm. 23 czerwca 1913) – polski lekarz pediatra, twórca pierwszego na ziemiach polskich Szpitala dla Dzieci w Warszawie, dożywotni prezes zarządu szpitala i jego naczelny lekarz.
  Brytyjska Imperialna Kompania Wschodnioafrykańska (ang. Imperial British East Africa Company) – brytyjska kompania handlowa, która administrowała Brytyjską Afryką Wschodnią. Kompania została założona w 1885 roku, po zakończeniu Konferencji Berlińskiej. Kierował nią Sir William Mackinnon przy wsparciu ze strony rządu brytyjskiego. Większość działań kompanii skupiała się wokół Mombasy oraz wybrzeża. Kompania okazała się mało efektywna, więc w 1894 roku podjęto decyzję o jej rozwiązaniu, a obszar którym zarządzała przekształcono w Protektorat Afryki Wschodniej.
  Diecezja Girony (łac. Dioecesis Gerundensis) – diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w Hiszpanii. Należy do metropolii Tarragony. Została erygowana w IV w.
  Théodule Armand Ferdinand Constant Ribot (ur. 18 grudnia 1839 w Guingamp, zm. 9 grudnia 1916 w Paryżu) – francuski psycholog i filozof.
  Andrzej Szmidt (ur. 1933 w Lyonie - zm. 18 grudnia 2006 w Warszawie), polski poeta, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, laureat literackiej Nagrody Czesława Miłosza z 1992 roku (za tom wierszy "Skrzypeczki").
  Darko Milanič ( ur. 18 grudnia 1967) były słoweński piłkarz, obecnie pracujący w Sturmie Graz jako jeden z trenerów.
  Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe (pop. Towarzystwo Strażnica) – korporacje prawne reprezentujące przed władzami świeckimi Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy.

  Reklama