17 czerwca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

17 czerwca jest 168. (w latach przestępnych 169.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 197 dni.

Zakaria El-Achraf Alaoui (arab. زكرية علوي) (ur.17 czerwca 1966 w Marakeszu) – były marokański piłkarz grający na pozycji bramkarza.Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Adolf, Adolfa, Albert, Alina, Awit, Awita, Daria, Drogomysł, Franciszek, Gundolf, Herweusz, Hipacy, Izaur, Izaura, Marcjan, Montan, Nikander, Nikandra, Piotr, Radomił i Waleriana.
 • Islandia – Rocznica Proklamacji Republiki
 • Polska – Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych – Dzień Czołgisty (na pamiątkę powrotu do Polski 1. pułku czołgów Armii Polskiej gen. Józefa Hallera w 1919)
 • MiędzynarodoweŚwiatowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą (ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ)
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Adam Chmielowski (Albert Chmielowski), polski zakonnik, założyciel zgromadzenia albertynów
 • św. Alina z Forest, belgijska dziewica i męczennica z VIII wieku
 • św. Herweusz, śpiewak
 • bł. Józef Maria Cassant (prezbiter)
 • bł. Teresa Portugalska, żona króla Leónu
 • Máximo Gómez y Báez (ur. 18 listopada 1836 r. na Dominikanie – zm. 17 czerwca 1905 w Hawanie na Kubie) był generałem-majorem w armii hiszpańskiej podczas wojny dziesięcioletniej w kolonii Hispaniola (1868-78) i dowódcą wojsk kubańskich w trakcie wojny o niepodległość tego kraju (1895-98).Zbigniew Konopka (ur. 1964) – polski aktor teatralny i dubbingowy. W 1988 roku ukończył PWST w Warszawie. Gra w Teatrze Powszechnym.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Tamas Varga (ur. 17 czerwca 1978 r. w Budapeszcie) – węgierski wioślarz, reprezentant Węgier w wioślarskiej dwójce podwójnej wagi lekkiej podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.
  Sandagdordżijn Erdenbat, mong. Сандагдоржийн Эрдэнэбат (ur. 17 czerwca 1966 w Ułan Bator) – mongolski trener piłkarski.
  Andrzej Kasiura (ur. 17 czerwca 1969 w Krapkowicach) – polski polityk mniejszości niemieckiej, samorządowiec, członek zarządu województwa opolskiego w trzech kadencjach, od 2010 burmistrz Krapkowic.
  Piotr Gambacorta (ur. 15 lutego 1355 w Pizie; zm. 17 czerwca 1435 w Wenecji) – Błogosławiony Kościoła katolickiego, włoski pustelnik.
  Sir Alan Arthur Walters (ur. 17 czerwca 1926 w Leicester, zm. 3 stycznia 2009) – brytyjski ekonomista, znany jako były szef zespołu doradców Premier Margaret Thatcher w latach 1981-1984 oraz w 1989 r., gdy powrócił do kraju z USA. Pełnił funkcję wiceprezesa i dyrektora AIG Trading Group Inc.
  Ka-50 (ros. Ка-50) – jednomiejscowy śmigłowiec wojskowy produkcji rosyjskiej, zaprojektowany jako helikopter szturmowy.
  Robert Berić (ur. 17 czerwca 1991 w Kršku) – piłkarz słoweński grający na pozycji napastnika. Od 2015 jest zawodnikiem klubu AS Saint-Étienne.

  Reklama