1771

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rok 1771 / MDCCLXXI

23 listopada jest 327. (w latach przestępnych 328.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 38 dni. Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

stulecia: XVII wiek ~ XVIII wiek ~ XIX wiek
lata: 1761 « 1766 « 1767 « 1768 « 1769 « 1770 « 1771 » 1772 » 1773 » 1774 » 1775 » 1776 » 1781

Wydarzenia w Polsce[ | edytuj kod]

 • Styczeń – Częstochowa obroniona przed atakiem wojsk rosyjskich.
 • 13 lutego – będąca w zaawansowanej ciąży 17-letnia Gertruda z Komorowskich Potocka, pierwsza żona Stanisława Szczęsnego Potockiego, została napadnięta i zamordowana na drodze koło Sielca Bełskiego przez nadwornych kozaków jej nieaprobującego małżeństwa teścia Franciszka Salezego Potockiego.
 • 20 lutegokonfederacja barska: konfederaci odnieśli zwycięstwo w bitwie o Lanckoronę.
 • 1 marca – konfederacja barska: stoczono bitwę pod Rachowem.
 • Kwiecień – do Rzeczypospolitej przybył nowy ambasador rosyjski, Kasper Saldern.
 • 16 maja – król Stanisław August Poniatowski zawarł układ na mocy którego dowódca wojsk rosyjskich w Polsce gen. Iwan Weymarn i Franciszek Ksawery Branicki, na czele królewskich pułków nadwornych i części gwardii mieli wspólnie toczyć walki z konfederatami barskimi. Pieniądze na ten cel król otrzymał od ambasadora rosyjskiego Kaspra von Salderna.
 • 17 majapożar strawił doszczętnie zabudowę Kalisza Pomorskiego.
 • 21 maja – konfederacja barska: stoczono bitwę pod Lanckoroną.
 • 23 maja – konfederacja barska: stoczono bitwy: pod Lanckoroną i o wzgórze Groby.
 • 23 czerwca – konfederacja barska: konfederaci barscy rozbili wojska królewskie w bitwie pod Widawą.
 • 25 czerwca – konfederacja barska: klęska konfederatów barskich w bitwie pod Charchwiem i Charchówkiem.
 • 6 września – konfederacja barska: bitwa pod Antopolem.
 • 23 września – konfederacja barska: zwycięstwo Rosjan w bitwie pod Stołowiczami.
 • 3 listopadaWarszawa: konfederaci barscy porwali Stanisława Augusta Poniatowskiego. W porwaniu króla brał udział wysłannik papieża Angelo Durini.
 • 9 października jest 282. (w latach przestępnych 283.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 83 dni.Jan Wojciech Ziemnicki (Wojciech Ziemnicki) herbu Złota Wolność (zm. 5 maja 1771 w Jędrzejowie) – przeor jędrzejowski, opat kołbacki, protonotariusz apostolski.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Łowczy wielki litewski (łac. venator Lithuaniae) – urząd dworski Wielkiego Księstwa Litewskiego I Rzeczypospolitej.
  Powstanie Taysonów – masowy bunt antymandaryński w Wietnamie w latach 1771-1802 skierowany przeciw władającym klanom Nguyễn na południu i Trịnhów na północy oraz cudzoziemcom, zwłaszcza chińskim kupcom.
  Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  Wielkanoc, Pascha, Niedziela wielkanocna, Zmartwychwstanie Pańskie, mazow. Wielki Dzień – najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, obchodzone przez Kościoły chrześcijańskie wyznające Nicejskie Credo (325 r.).
  Terra Australis (dokładniej Terra Australis Incognita, łac. Nieznany Południowy Ląd) – legendarny kontynent umieszczony przez Ptolemeusza na jego mapie z II w. n.e. Ptolemeusz oparł się na przemyśleniach Arystotelesa.
  Bitwa pod Widawą - bitwa stoczona pod Widawą podczas konfederacji barskiej dnia 23 czerwca 1771 roku, pomiędzy oddziałami konfederatów dowodzonymi przez Józefa Zarembę, a wojskami królewskimi pod wodzą Franciszka Ksawerego Branickiego. Zakończona rozbiciem wojsk królewskich.

  Reklama