• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 1705  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Walenty Franciszek Salezy Wężyk z Osin herbu Wąż (ur. 1705 w Opatowie - zm. 25 października 1766 w Przemyślu) – biskup chełmski w latach (1753-1765), biskup przemyski w latach (1765-1766).Blenheim Palace – momumentalna posiadłość wiejska zlokalizowana w Woodstock w hrabstwie Oxfordshire w Anglii. Jako jedyny w Anglii obiekt tego typu nosi tytuł "Pałacu" (Palace), nie będąc jednocześnie własnością władzy kościelnej lub królewskiej.

  Wydarzenia w Polsce[ | edytuj kod]

 • Ponowne wkroczenie oddziałów szwedzkich do Krakowa.
 • 10 czerwca – papież w brewe skierowanym do kleru polskiego zabronił pod karą tzw. suspensy angażowania się hierarchii duchownej w koronację Stanisława Leszczyńskiego.
 • 11 lipcamord bazylianów w Połocku.
 • 31 lipcaIII wojna północna: zwycięstwo Szwedów w Bitwie pod Warszawą.
 • 4 październikaStanisław Leszczyński i jego żona zostali koronowani na króla i królową Polski w Warszawie. Kraków musiał pod naciskiem Szwedów wysłać swoich reprezentantów na uroczystości koronacyjne. Była to pierwsza nowożytna koronacja króla poza Krakowem.
 • 1 listopadaAugust II Mocny ustanowił Order Orła Białego.
 • 18 listopada – w Warszawie zawarto antyrosyjski sojusz polsko-szwedzki.
 • Rosjanie wkroczyli na Litwę.
 • Filip Jakub Spener (Philipp Jacob Spener) – niemiecki luterański teolog i jeden z najbardziej znanych przedstawicieli pietyzmu, genealog XVII wieku i prekursor naukowej heraldyki; ur. 13 stycznia 1635 roku w Ribeauvillé (Rappoltsweiler)w Alzacji; zmarł 5 lutego 1705 roku w Berlinie.Powstanie kamizardów (franc. la Guerre des camisards) – nazwa nadana powstaniu francuskich wyznawców kalwinizmu z górskiego masywu Sewennów (Cévennes) i wschodniej Langwedocji, którzy w latach 1702-1709 prowadzili powstańczą wojnę partyzancką przeciwko katolickim wojskom króla Francji.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Luca Giordano, hiszp. Lucas Jordán (ur. 18 października 1634 w Neapolu, zm. 12 stycznia 1705 w Neapolu) – eklektyczny włoski malarz i rysownik epoki baroku. Działał w wielu miejscach, był m.in. malarzem nadwornym króla Hiszpanii Karola II.
  Wojna o sukcesję hiszpańską – była prowadzona w latach 1701-1714 pomiędzy Wielką Brytanią, Holandią, Austrią, Prusami a Francją, Hiszpanią, Bawarią i Kolonią o władztwo nad Hiszpanią i dominację w Europie.
  Bitwa pod Warszawą – starcie zbrojne, które miało miejsce 31 lipca 1705 roku podczas wojny północnej pomiędzy połączonymi wojskami sasko-polsko-litewskimi pod dowództwem Otto Arnold von Paykulla a Szwedami pod dowództwem Karla Nierotha, ściągniętymi do Warszawy dla zabezpieczenia koronacji wojewody poznańskiego Stanisława Leszczyńskiego na króla Polski przez konfederatów warszawskich.
  Genealogia (z Greki γενεά, genos – "ród" oraz λόγος, logos – "słowo", "wiedza") — jedna z nauk pomocniczych historii, zajmująca się badaniem więzi rodzinnych między ludźmi na bazie zachodzącego między nimi pokrewieństwa i powinowactwa. W szczególności przedmiotem zainteresowania genealogii są wybrane rodziny i rody, ich pochodzenie, historia oraz wzajemne relacje rodzinne i losy poszczególnych członków rodziny.
  David Hartley (ur. 21 czerwca 1705, zm. 28 sierpnia 1755). Powszechnie znany jako filozof i lekarz. Uważany za twórcę szkoły asocjanistycznej w psychologii. Była to pierwsza próba powiązania zdarzeń mentalnych i zdarzeń w mózgu.
  Wielkanoc, Pascha, Niedziela wielkanocna, Zmartwychwstanie Pańskie, mazow. Wielki Dzień – najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, obchodzone przez Kościoły chrześcijańskie wyznające Nicejskie Credo (325 r.).
  III wojna północna (wielka wojna północna) toczyła się w latach 1700-1721 pomiędzy Królestwem Danii i Norwegii, Rosją, Saksonią, Prusami i Hanowerem (od 1715) z jednej strony a Szwecją z drugiej. Rzeczpospolita Obojga Narodów formalnie pozostawała neutralna aż do 1704 roku, ale faktycznie znaczna część walk toczyła się na jej terytorium i jej kosztem już od 1700 roku. Zakończyła się podpisaniem pokoju w Nystad, w wyniku którego wzrosło znaczenie Rosji, a Szwecja utraciła status europejskiego mocarstwa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.926 sek.