1670

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rok 1670 / MDCLXX

Czarownica – osoba, w niektórych wierzeniach ludowych kobieta, zajmująca się czarną magią, kojarzona z siłami nieczystymi – często z szatanem. W folklorze pojawiają się także dobre czarownice, które zajmują się białą magią.Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.

stulecia: XVI wiek ~ XVII wiek ~ XVIII wiek
lata: 1660 « 1665 « 1666 « 1667 « 1668 « 1669 « 1670 » 1671 » 1672 » 1673 » 1674 » 1675 » 1680

Wydarzenia w Polsce[ | edytuj kod]

 • styczeń – sejmiki przedsejmowe
 • 27 lutegoJasna Góra w Częstochowie: ślub króla Polski Michała Korybuta Wiśniowieckiego z arcyksiężniczką austriacką Eleonorą Habsburg
 • luty – uroczystości weselne Michała Korybuta Wiśniowieckiego w pałacu w Kruszynie
 • 5 marca – rozpoczęcie Sejmu zwyczajnego w Warszawie
 • konfederacja wojskowa w Trembowli w obronie hetmana wielkiego koronnego Jana Sobieskiego związanego ze spiskowcami dążącymi do detronizacji króla Michała
 • 26 marca – zerwanie Sejmu przez Benedykta Zabokrzyckiego
 • kwiecień-maj (Powstanie chłopskie na Podhalu) – stłumienie powstania przez wojsko koronne
 • 27 i 30 czerwca – wydanie decyzji o zwołaniu Sejmu
 • lipiec-sierpień – odbyły się sejmiki przedsejmowe
 • 9 września – rozpoczęcie obrad Sejmu zwyczajnego
 • 19 październikaWarszawa: w kolegiacie św. Jana Eleonora Habsburżanka została koronowana na królową Polski
 • 31 października – zakończenie obrad Sejmu
 • 27 listopada – agenci elektora brandenburskiego Fryderyka Wilhelma Wielkiego Elektora porwali z Warszawy Chrystiana Ludwika Kalksteina-Stolińskiego, zwolennika połączenia Prus Książęcych i Rzeczypospolitej.
 • 29 listopada – poronienie przez królową
 • Nadanie praw miejskich Górze Kalwarii.
 • W Wiźnie spalono na stosie Barbarę Królkę po oskarżeniu o to że jest czarownicą i że rzuca czary.
 • Sejmik przedsejmowy – jeden z rodzajów sejmików partykularnych w I Rzeczypospolitej, pełniący funkcje samorządowe i dzielnicowe w okresie demokracji szlacheckiej. Był pierwszym szczeblem samorządu szlacheckiego. Sejmik zbierał się w celu wysłuchania legacji króla zwołującego sejm walny, wyboru posłów, przekazania obowiązujących instrukcji, oraz odebrania przysięgi od posłów (delegatów). Obradom sejmiku przewodniczył marszałek wybierany z grona szlachty. Sejmik wybierając posła układał instrukcję dla niego, określając tym samym granice jego działania na sejmie walnym. Mogły w nich warunkować swą zgodę dla uchwał sejmowych od przyjęcia swych postulatów lub dawać posłowi swobodę działania. Poseł, który działał sprzecznie z instrukcją, nie był karany – jedyną konsekwencją było niewybranie go następnym razem. Niektóre postanowienia sejmu walnego wymagały zatwierdzenia przez sejmik. W przypadku odmowy, król zwracał się z prośbą do opornego sejmiku by ten jednak zatwierdził rozpatrywaną ustawę.Johann Rudolf Glauber (ur. 10 marca 1604 w Karlstadt, zm. 16 marca 1670 w Amsterdamie) – niemiecki aptekarz, alchemik i technolog, działający w Niemczech, Austrii, Francji, Szwajcarii oraz Holandii, gdzie spędził większość życia.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Barbara Królka (ur. ?, zm. ok. 1670) – mieszkanka Wizny lub najbliższych okolic, oskarżona o bycie czarownicą i spalona na stosie ok. roku 1670 przez tamtejszego burmistrza dekretem sądu wójtowskiego zapisanym w łomżyńskiej księdze miejskiej z roku 1670 nr 15 fol. 143-144.
  15 listopada jest 319. (w latach przestępnych 320.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 46 dni.
  Samuel Marzorati (ur. 10 września 1670 w Biumo Inferiore, zm. 3 marca 1716 w Gonderze) – włoski Błogosławiony Kościoła katolickiego.
  Wielkanoc, Pascha, Niedziela wielkanocna, Zmartwychwstanie Pańskie, mazow. Wielki Dzień – najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, obchodzone przez Kościoły chrześcijańskie wyznające Nicejskie Credo (325 r.).
  Wojna Francji z koalicją hiszpańsko-austriacko-lotaryńską (na zachodzie Europy zwana często wojną francusko-holenderską lub po prostu wojną holenderską, w Polsce w skrócie nazywana jest wojną Francji z koalicją) miała miejsce w latach 1672-1679.
  Jan Amos Komenský, Jan Amos Komeński, Comenius, Komeniusz (ur. 28 marca 1592 w Nivnicach, zm. 15 listopada 1670 w Amsterdamie) – czeski pedagog, filozof, reformator i myśliciel protestancki, senior generalny braci czeskich w latach 1648–1670.
  Ludwik XIV Wielki, Król Słońce (ur. 5 września 1638 w Saint-Germain-en-Laye, zm. 1 września 1715 w Wersalu) – król Francji i Nawarry 1643–1715, syn Ludwika XIII, z dynastii Burbonów.

  Reklama