• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 15 stycznia  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Aleksiej Andriejewicz Czeriepanow (ros. Алексей Андреевич Черепанов; ur. 15 stycznia 1989 w Barnaułu, zm. 13 października 2008 w Czechowie) – rosyjski hokeista, występował w Awangardzie Omsk.Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.

  15 stycznia jest 15. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostało 350 (w latach przestępnych 351) dni.

  Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Aleksander, Arnold, Dalemir, Dąbrówka, Dobrawa, Domasław, Domosław, Eligia, Eligiusz, Franciszek, Habakuk, Ida, Jan, Makary, Maksym, Maur, Micheasz, Paweł, Piotr i Tarsycja.
 • Korea Północna – Dzień Alfabetu Koreańskiego
 • Malawi – Dzień Johna Chilenbwe
 • IALInterlingua – Dzień Interlingwy (Le die de Interlingua)
 • WikipediaDzień Wikipedii
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • św. Arnold Janssen
 • św. Ita Irlandzka (znana jako „druga św. Brygida”)
 • św.Paweł z Teb (eremita)
 • św. Maur i św. Placyd († VI wiek, uczniowie św. Benedykta z Nursji)
 • bł. Piotr z Castelnau (męczennik)
 • Murad III (ur. 4 lutego 1546, zm. 15 stycznia 1595) – sułtan z dynastii Osmanów, panujący w latach 1574–1595. Ojciec Mehmeda III.William Prout (1785-1850) - angielski chemik i lekarz. Prowadził badania w dziedzinie chemii fizjologicznej. W 1834 roku odkrył obecność kwasu solnego w żołądku. W 1815 roku ogłosił tzw. hipotezę Prouta, zgodnie z którą atomy wszystkich pierwiastków chemicznych są zbudowane z atomów wodoru. Hipoteza ta została obalona przez belgijskiego chemika Jeana Stasa. Był członkiem Royal Society w Londynie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Airbus A320 – pasażerski samolot średniego zasięgu produkowany przez firmę Airbus. Jest pierwszym samolotem pasażerskim wyposażonym w cyfrowy układ sterowania lotem fly-by-wire. Samolot ten został oblatany 22 lutego 1987, a rok później 28 marca 1988 odbył swój pierwszy lot komercyjny w barwach Air France. Airbus A320 jest bazowym modelem samolotów A318, A319 i A321. Obecnie wyprodukowano ponad 5400 sztuk samolotów z rodziny A320. Samolot ten jest bezpośrednią odpowiedzią europejskiego producenta na amerykańskiego Boeinga 737.
  Krzysztof Przecławski (ur. 1927 zm. 15 stycznia 2014) – polski socjolog, specjalista w zakresie socjologii turystyki i socjologii wychowania, prof. dr hab., założyciel Międzynarodowej Akademii Studiów nad Turystyką oraz wieloletni dyrektor Instytutu Turystyki.
  Interlingua-English Dictionary jest fundamentalnym słownikiem języka Interlingua, którego wydanie 15 stycznia 1951 r. (nowojorskie wydawnictwo Storm Publishers) zostało uznane za inaugurację języka. Słownik zawiera 27 tys. haseł. Drugie wydanie ukazało się w 1971 roku.
  Marshall Warren Nirenberg (ur. 10 kwietnia 1927 w Nowym Jorku, zm. 15 stycznia 2010) – amerykański biochemik i genetyk, laureat Nagrody Nobla.
  Jimmy Reiher Snuka (ur. 18 maja 1943 w Suvie jako James Wiley Smith, zm. 15 stycznia 2017 w Pompano Beach) – fidżyjski wrestler. Bardziej znany z ringowego imienia jako Jimmy „Superfly” Snuka ze względu na to, że uznawany jest za twórcę stylu akrobatycznego w wrestlingu (high-flying style), który spopularyzował wykonując skoki typu splash na swoich przeciwnikach. Pierwszy posiadacz tytułu ECW World Heavyweight Championship. W swej karierze wrestlera występował m.in. w National Wrestling Alliance (NWA), World Wrestling Federation (WWF) oraz Eastern Championship Wrestling (ECW). Był pierwszym przeciwnikiem The Undertakera na WrestleManii VII w 1991 roku, która rozpoczęła zwycięski streak The Undertakera przez kolejne edycje WrestleManii.
  Fernando Martín Forestieri (ur. 15 stycznia 1990 w Rosario w Argentynie) – włoski piłkarz występujący na pozycji pomocnika lub napastnika w zespole Watford.
  Józef Cafasso OFS, wł. Giuseppe Cafasso (ur. 15 stycznia 1811 w Castelnuovo Don Bosco, zm. 23 czerwca 1860 w Turynie) – włoski ksiądz, tercjarz franciszkański, święty Kościoła katolickiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.352 sek.