• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 1593  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Matthäus Merian der Ältere (starszy) (ur. 22 września 1593 w Bazylei, zm. 19 czerwca 1650 w Bad Schwalbach k. Wiesbaden) – rytownik pochodzenia szwajcarskiego, działający głównie w Niemczech.Czerkasy (ukr. Черкаси) – miasto w centralnej części Ukrainy, stolica obwodu czerkaskiego. Leży nad Dnieprem oraz nad brzegiem Krzemieńczuckiego Zbiornika Wodnego utworzonego przez spiętrzenie wód rzeki. Miasto liczy 293,3 tys. mieszkańców (2005).
  Wydarzenia w Polsce[]
 • 16 styczniaKról Zygmunt III Waza zwołał pospolite ruszenie szlachty ze wschodnich województw w celu zdławienia kozackiego powstania hetmana Krzysztofa Kosińskiego.
 • 2 lutegopowstanie Kosińskiego: zwycięstwo wojsk polskich nad Kozakami w bitwie pod Piątkiem.
 • 29 marca – założono seminarium duchowne w Kaliszu.
 • 22 maja - podczas ataku Kozaków na zamek Czerkasy starosta Aleksander Wiśniowiecki rozbił oblegających i stłumił Powstanie Kosińskiego, który zginął w tym samym dniu - zakończyło się pierwsze powstanie kozackie przeciwko I Rzeczypospolitej.
 • 28 majaTarnobrzeg uzyskał prawa miejskie.
 • maj - Sejm uchwala konstytucję "O Niżowcach"
 • Uznano bezkarność zabójstw i zranień dokonanych przez organy starościńskie lub miejskie przy tłumieniu tłumu.
 • Wydarzenia na świecie[]

 • 12 lutegowojna japońsko-koreańska: wojska koreańskie odniosły zwycięstwo w bitwie o twierdzę Haengju.
 • 22 czerwcaHabsburgowie pokonali Turków w bitwie pod Sziszakiem.
 • 25 lipca – w Saint-Denis od kalwinizmu odżegnał się dwukrotny apostata, król Nawarry Henryk IV Burbon - według prawa salickiego dziedzic korony francuskiej po zamordowanym w 1589 r. Henryku Walezjuszu; powracając do Kościoła rzymskiego miał wypowiedzieć słowa „Paryż wart jest mszy”.
 • Anthonie van Diemen (ur. 1593 Culemborg, Holandia -zm. 19 kwietnia 1645 Batawia, Holenderskie Indie Wschodnie) – gubernator generalny kolonii holenderskich (w latach 1636-1645) na Dalekim Wschodzie.Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Andrzej Opaliński herbu Łodzia (1540–1593), marszałek wielki koronny od 1574, marszałek nadworny koronny od 1572, starosta generalny Wielkopolski od 1578.
  Jan van de Velde II (ur. 1593 w Rotterdamie lub Delft, zm. 1641 w Enkhuizen) – rytownik, malarz, drukarz i wydawca, brat Esaiasa i Willema zwanego starszym. Studiował w pracowni Jacoba Mathama, pracując głównie w Haarlemie. W 1636 zamieszkał w Enkhuizen, gdzie zmarł w 1641. Jego spuścizna artystyczna wynosi ponad 400 krajobrazów rytowanych i wykonanych w technice akwaforty. Jego syn Jan był malarzem martwych natur.
  9 października jest 282. (w latach przestępnych 283.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 83 dni.
  Tarnobrzeg – miasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim. Siedziba władz powiatu tarnobrzeskiego w latach 1867-1975 oraz od 1999. Siedziba władz województwa tarnobrzeskiego w latach 1975-1998. W latach 1973-1976 miasto było siedzibą gminy wiejskiej Tarnobrzeg. Jeden z większych ośrodków przetwórstwa siarki w Polsce.
  22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.
  Habsburgowie – dynastia niemiecka (von Habsburg). Założycielem dynastii był Guntram Bogaty (X wiek). Nazwa rodziny wywodzi się od pierwszej posiadłości rodu, zamku Habsburg (od staro-wysoko-niemieckiego hab lub haw – przejście, przeprawa przez rzekę; legendarna etymologia od niem. Habichtsburg – Jastrzębi Zamek) położonego w kantonie Aargau w Szwajcarii. Przedstawiciele dynastii panowali m.in. w krajach niemieckich i włoskich, Świętym Cesarstwie Rzymskim, Czechach, Hiszpanii, Portugalii, Burgundii, na Węgrzech (a co za tym idzie także w Chorwacji) i w Siedmiogrodzie, w Niderlandach, na Śląsku oraz hiszpańskich i portugalskich koloniach w Azji i obu Amerykach. Dynastia w linii męskiej wygasła w 1740. Ostatnia z rodu Maria Teresa Habsburg wraz z mężem cesarzem Franciszkiem I Lotaryńskim założyła nową dynastię Habsbursko-Lotaryńską.
  Hans Bol (ur. 16 grudnia 1534 w Mechelen, zm. 20 listopada 1593 w Amsterdamie) – malarz, rysownik i iluminator flamandzki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.08 sek.