• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 1571  Podstrony: [1] [2] 3
  Przeczytaj także...
  Christoph Butel (1571 - 1611) – niemiecki logik, pastor w Szczecinie i superintedent w Lubece, autor pism logicznych. Działał w Pedagogium Szczecińskim. Wraz z Friedrichem Faberem napisał "Logica ex Organo Aristotelis Compendiose Conscripta".Chanat Krymski (Qırım Hanlığı) – historyczne państwo feudalne na Półwyspie Krymskim, istniejące od XV do XVIII wieku, pod panowaniem tatarskich chanów.
  Zmarli[ | edytuj kod]
 • 3 styczniaJoachim II Hektor, elektor Brandenburgii (ur. 1505)
 • 13 lutegoBenvenuto Cellini, rzeźbiarz, złotnik, pisarz i medalier florencki (ur. 1500)
 • 14 marcaJan II Zygmunt Zápolya, pierwszy książę Siedmiogrodu, antykról Węgier (ur. 1540)
 • 7 październikaDorota von Sachsen-Lauenburg, królowa Danii i Norwegii, żona Chrystiana III Oldenburga (ur. 1511)

 • Jacob Dircksz de Graeff, Vrijheer van Zuid-Polsbroek etc (ur. 1569/1571 w Emden, zm. 6 października 1636 w Amsterdamie) - holenderski polityk.Archikatedra Przemyska – główna świątynia Archidiecezji Przemyskiej, znajdująca się w Przemyślu przy placu Katedralnym.


  Podstrony: [1] [2] 3  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Państwo Inków, Królestwo Inków, Imperium Inków (kecz. Tahuantinsuyu, Imperium Czterech Części, Zjednoczone Cztery Części – patrz mapa podziału administracyjnego) – historyczne państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, w okresie swego największego rozkwitu obejmujące tereny dzisiejszego Peru, Ekwadoru oraz częściowo Boliwii, Chile, Kolumbii i Argentyny.
  Dewlet I Girej (1512-1577) – chan krymski w latach 1551-1577. Pod jego rządami Chanat Krymski przechodził swój złoty wiek.
  Święte Cesarstwo Rzymskie (łac. Sacrum Romanum Imperium lub Sacrum Imperium Romanum (S.I.R.) od 1254, niem. Heiliges Römisches Reich, potocznie (od 1441) łac. Sacrum Romanum Imperium Nationis Germanicae, niem. Heiliges Römisches Reich Deutscher Nation) – nazwa państwa stanowiącego kontynuację cesarstwa zachodniorzymskiego, odwołująca się zarówno do idei jak i kształtu politycznego średniowiecznej i wczesnonowożytnej Europy. Składało się formalnie z rdzenia którym było Królestwo Niemieckie oraz z równoprawnych mu formalnie Królestwa Włoch (de facto do 1648) i Królestwa Burgundii (od 1032, de facto do 1378).
  Michelangelo Merisi da Caravaggio (ur. 29 września 1571, zm. 18 lipca 1610) – włoski malarz działający w latach 1593–1610 w Rzymie, Neapolu, na Malcie i Sycylii. Był reformatorem malarstwa europejskiego na przełomie XVI i XVII wieku. W swoich obrazach wyrzekł się piękna ludzkiego ciała, idealizowanego przez malarzy renesansowych. W celu ukazania realizmu wprowadził do swych dzieł ostry światłocień. Malowidła Caravaggia cechuje połączenie fizycznej formy i psychologicznej treści. Jego styl stał się wzorem dla malarzy epoki baroku. Caravaggio był zapomniany w wiekach XVIII i XIX, został na nowo odkryty dopiero w XX stuleciu. Obecnie jest uznawany za pierwszego wielkiego artystę barokowego.
  Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.
  7 października jest 280. (w latach przestępnych 281.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 85 dni.
  Alfons (z) Navarrete (ur. 21 września 1571 w Logroño, zm. 1 czerwca 1617 w Koguchi, Ōmura w pref. Nagasaki) – dominikanin, męczennik chrześcijański i błogosławiony Kościoła katolickiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.