1431

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rok 1431 / MCDXXXI

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie kto był pierwszym władcą Anglii, gdyż kolejni władcy Wessexu, powiększali swoje wpływy i umacniali pozycję wśród państw heptarchii. W histografii jako pierwsi najczęściej wymieniani są:Władysław II Jagiełło (ur. ok. 1362 lub ok. 1352, zm. 1 czerwca 1434 w Gródku) – wielki książę litewski w latach 1377–1381 i 1382–1401, król Polski 1386-1434 i najwyższy książę litewski 1401–1434. Syn Olgierda i jego drugiej żony Julianny, córki księcia twerskiego Aleksandra, wnuk Giedymina. Założyciel dynastii Jagiellonów.

stulecia: XIV wiek ~ XV wiek ~ XVI wiek
lata: 1421 « 1426 « 1427 « 1428 « 1429 « 1430 « 1431 » 1432 » 1433 » 1434 » 1435 » 1436 » 1441

Wydarzenia w Polsce[ | edytuj kod]

 • Luty – odrzucenie przez wielkiego księcia Świdrygiełłę warunków stawianych mu w Sandomierzu przez Radę Królewską.
 • Luty – złupienie przez Świdrygiełłę Lwowa i Trembowli.
 • 19 czerwcawielki mistrz zakonu krzyżackiego Paul Bellitzer von Russdorff zawarł w Skirstymoniu przymierze z buntującym się przeciwko Polsce wielkim księciem litewskim Świdrygiełłą, co doprowadziło do wybuchu wojny polsko-krzyżackiej.
 • 21 lipca – wojna polsko-krzyżacka: trzy kolumny wojsk polskich wkraczają na Wołyń w celu walki ze Świdrygiełłą, bitwa pod Uściługiem.
 • Sierpień – wojna polsko-krzyżacka: bitwa Polaków z oddziałami Świdrygiełły pod Kobiałkami nad Styrem.
 • 13 sierpnia – wojna polsko-krzyżacka: nieudany szturm wojska na opanowany przez stronników Świdrygiełły zamek w Łucku.
 • 17 sierpnia – wojna polsko-krzyżacka: wypowiedzenie wojny Polsce przez Zakon Krzyżacki
 • 26 sierpnia – doręczenie dokumentu o wypowiedzeniu wojny przez Krzyżaków na zamek Dybów pod Toruniem
 • 28 sierpnia – wojna polsko-krzyżacka: przekroczenie granicy przez Krzyżaków i zajęcie przez nich Ziemi Dobrzyńskiej. Opanowanie Lipna, Rypina i zamku Dybów.
 • 1 września – w Czartorysku Polska podpisała niekorzystny rozejm ze Świdrygiełłą.
 • 4 września – wojna polsko-krzyżacka: zdobycia przez Krzyżaków Inowrocławia.
 • 10 września – wojna polsko-krzyżacka: atak Krzyżaków na Krajnę. Spalenie miasteczka Łobżenica.
 • 13 września – wojna polsko-krzyżacka: wygrana Polaków w bitwie pod Dąbkami koło Nakła.
 • Wojna husycka na Śląsku.
 • Radymno otrzymało prawa miejskie.
 • Modena (w dialekcie modeńskim Mòdna) – miasto i gmina w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Modena. Leży w dolinie Padu; przepływają przez nią dwie rzeki: Secchia i Panaro. 10 kilometrów na południe od miasta zaczynają się pierwsze wzniesienia Apeninów, a konkretnie Apeniny Toskańsko-Emiliańskie (Appennino Tosco-emiliano).Stworzenie zestawienia władców Francji może nastręczać problemy ze względu na wątpliwości w ustaleniu początku państwa francuskiego. Zwykle przyjmuje się, iż był nim początek dynastii Kapetyngów w 987 roku.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Wojny husyckie – wojny religijne toczone pomiędzy husytami a Luksemburgami w Królestwie Czech w latach 1419-1436. Były one prowadzone przez czeskich husytów (głównie taborytów i Sierotki) przeciwko krucjatom organizowanym przez cesarza Zygmunta Luksemburskiego przy poparciu papiestwa.
  Wołyń (ukr. Волинь) – kraina historyczna w dorzeczu górnego Bugu oraz dopływów Dniepru: Prypeci, Styru, Horynia i Słuczy, obecnie część Ukrainy – obwody wołyński i rówieński, zachodnia część żytomierskiego oraz północne części tarnopolskiego i chmielnickiego.
  Eugeniusz IV (łac. Eugenius IV, właśc. Gabriele Condulmaro OSA; ur. między 24 lutego 1383 a 23 lutego 1384 w Wenecji, zm. 23 lutego 1447 w Rzymie) – papież w okresie od 3 marca 1431 do 23 lutego 1447.
  17 sierpnia jest 229. (w latach przestępnych 230.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 136 dni.
  Śląsk (śl. Ślunsk, Ślůnsk, niem. Schlesien, dś. Schläsing, czes. Slezsko, łac. Silesia) – kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec. Dzieli się na Dolny i Górny Śląsk. Historyczną stolicą Śląska jest Wrocław.
  Prokop Wielki - zwany również Gołym (cz. Prokop Holý, Prokop Veliký,) (ur. ok. 1380 – zm. 30 maja 1434, w bitwie pod Lipanami), radykalny kaznodzieja husycki, polityk, po śmierci Jana Žižki dowodził w polu wojskami husyckimi.
  Krajna – kraina historyczna w Polsce, zamieszkana przez plemiona słowiańskie, wcześniej będąca w kręgu germańskich kultur wielbarskiej i przeworskiej, a jeszcze wcześniej w kręgu najprawdopodobniej kultury łużyckiej, początkowo część Pomorza, w II poł. X wieku przyłączona do państwa Polan, następnie utracona i odzyskana w I poł. XII wieku, później przyłączona do państwa zakonu krzyżackiego, od 1314 przynależąca do województwa kaliskiego i stąd jest często uznawana za część Wielkopolski; w okresie zaboru pruskiego część ówczesnej pruskiej prowincji Prusy Zachodnie; w okresie międzywojennym wschodni obszar Krajny, który wszedł w skład państwa polskiego, wchodził w skład województwa pomorskiego - część północna (od 1938 całość) i województwa poznańskiego - część południowa; zachodni obszar Krajny, który pozostał w granicach Niemiec przynależał administracyjnie do Marchii Granicznej Poznańsko-Zachodniopruskiej, a od 1938 do prowincji pomorskiej; obecnie należąca do województw: kujawsko-pomorskiego (Kamień Krajeński, Sępólno Krajeńskie, Więcbork, Mrocza, Nakło nad Notecią), pomorskiego i wielkopolskiego (Złotów, Krajenka, Wysoka, Wyrzysk, Łobżenica). Nazwa Krajna pochodzi od historycznego położenia tego regionu na rubieży, na krańcu państwa Polan.

  Reklama