13 posterunek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

13 posterunekpolski serial komediowy w reżyserii Macieja Ślesickiego emitowany od 24 grudnia 1997 do 1 grudnia 1998 w Canal+, a następnie od 1 września 1998 do 21 stycznia 2000 na antenie telewizji Polsat.

13 posterunek 2 – polski serial telewizyjny, kontynuacja serialu 13 posterunek. Serial ten wyprodukowany został przez Heritage Films na zlecenie Canal+ Polska emitowany był także w stacji TVN.Arnold Alois Schwarzenegger (ur. 30 lipca 1947 w Thal) – austriacko-amerykański aktor, kulturysta i polityk, gubernator stanu Kalifornia w latach 2003-2011.

Pierwsza seria serialu powstawała w latach 1997–1998, druga w latach 1999-2000, lecz emitowana jako 13 posterunek 2. Pierwsza seria została wyprodukowana przez Canal+ przy współpracy z Telewizją Polsat, a drugą Canal+ wyprodukował we własnym zakresie. Serial ten był premierowo emitowany w Canal+, następnie na otwartych kanałach pierwszą serię nadawał Polsat, drugą – TVN.

Stanisław Bareja (ur. 5 grudnia 1929 w Warszawie, zm. 14 czerwca 1987 w Essen) – polski reżyser, scenarzysta filmowy i aktor.Olaf Lubaszenko, właśc. Olaf Sergiusz Linde-Lubaszenko (ur. 6 grudnia 1968 we Wrocławiu) – polski aktor filmowy i teatralny, reżyser i producent, także wokalista i konferansjer. Związany z Teatrem Buffo. Dyrektor artystyczny Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.

W 1999 serial był nominowany do Telekamer w kategorii serial, zajmując drugie miejsce.

Budynek w czołówce to nieznacznie przerobiony fragment Muzeum Pożarnictwa w Warszawie. Wnętrza nie zostały wykorzystane przez filmowców.

W 2007 odcinki pierwszej serii zostały wydane przez firmę Mayfly jako pakiet 5 DVD.

Fabuła[ | edytuj kod]

Akcja serialu toczy się na posterunku nr 13, umiejscowionym na peryferiach Warszawy.

Maciej Kozłowski właśc. Marian Kozłowski (ur. 8 września 1957 w Kargowej, zm. 11 maja 2010 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.Robert Czebotar (ur. 18 maja 1969 w Rzeszowie) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Zajmuje się również komponowaniem muzyki do spektakli teatralnych.

Na komisariacie pracują: starsza sierżant Zofia Zoficka, starszy aspirant Stępień oraz starsi posterunkowi Kasia, „Arnie” i „Luksus”, których szefem jest komendant Władysław Słoik. Pewnego dnia zostaje do nich przysłany posterunkowy Cezary Cezary, którego pozostali policjanci omyłkowo biorą za nowego komendanta. Kasia zakochuje się w Cezarym, jednak bez wzajemności, ponieważ ten zakochany jest w prostytutce Joli. Pracy policjantów przyglądają się inspektor Pierzchała i nadinspektor Kot, agenci z Wydziału Kontroli Wewnętrznej. Z czasem starsza sierżant Zofia zostaje przeniesiona do wydziału kontroli, a jej miejsce zajmuje „druga Zofia”.

Nadkomisarz Policji (nadkom.) – stopień oficerski w Policji. Nadanie wyższego stopnia nie może nastąpić wcześniej niż po przesłużeniu w stopniu nadkomisarza 4 lat. Odpowiednik wojskowego stopnia kapitana oraz starszego kapitana w Państwowej Straży Pożarnej.Zmiennicy – polski serial telewizyjny w reżyserii Stanisława Barei, emitowany po raz pierwszy w Programie 1 TVP od 18 października 1987 do 15 stycznia 1988 roku.

Czarek zostaje zastępcą komendanta, jednak szybko traci stanowisko na rzecz Rysia, byłego sapera z żelazną ręką i aparatem słuchowym. Miejsce „drugiej Zofii” zajmuje za to posterunkowa Andżelika.

Obsada[ | edytuj kod]

Galeria postaci
Marek Perepeczko jako Komendant nadkom. Władysław Słoik
Piotr Zelt jako st. post. Arnie
Paweł Burczyk jako st. post. Luksus

Role główne[ | edytuj kod]

 • Cezary Cezary (Cezary Pazura) – posterunkowy, który dołącza do załogi posterunku nr 13. Często przypadkowo popada w coraz większe kłopoty, zwłaszcza wtedy, gdy próbuje im zapobiec. Po śmierci rodziców sprawuje prawną opiekę nad swoją młodszą siostrą, Agnieszką. Był narzeczonym prostytutki Joli, później związał się z policjantką Kasią, o którą bywa zazdrosny. Gdy przeżywa kryzys w związku z Kasią, romansuje z posterunkową Andżeliką, która wcześniej brała udział w wyborach Miss Policji. Ostatecznie godzi się z Kasią i bierze z nią ślub.
 • Kasia (Aleksandra Woźniak) – starsza posterunkowa. Zakochuje się w Czarku od pierwszego wejrzenia, jednak bez wzajemności, dlatego stara się zdobyć jego miłość na różne sposoby. Gdy zostają parą, często wzbudza zazdrość w ukochanym. Z czasem obejmuje stanowisko komendanta posterunku pod Radomiem, jednak ostatecznie wraca do Warszawy. Gdy przeżywa kryzys w związku z Cezarym, spotyka się z Markiem Bączkiem. Ostatecznie wraca do Cezarego i ostatecznie wychodzi za niego, będąc z nim w zaawansowanej ciąży.
 • Władysław Słoik (Marek Perepeczko) – nadkomisarz i komendant posterunku nr 13. Czuje silną niechęć do posterunkowego Cezarego. Fanatyk swojego psa, Pershinga. Wielbiciel cygar. Wdowiec i komunista. Romansował z sierżantkami Zofiami oraz z Andżelą.
 • Arnold (Piotr Zelt) – starszy posterunkowy, którego idolem jest Arnold Schwarzenegger. Uwielbia rozwiązania siłowe, horrory i filmy akcji oraz broń. Wykazuje się wielką siłą i niskim poziomiem inteligencji. Pochodzi z Poznania. Podkochuje się w Kasi, spotykał się z Judytą.
 • Luksus (Paweł Burczyk) – starszy posterunkowy. Erotoman. Bardzo dobrze dogaduje się z Czarkiem.
 • Stępień (Marek Walczewski) – starszy aspirant, zastępca komendanta. Wcześniej pracował w komórce kryminalnej. Ma problemy z drugą żoną (Ewa Taraszkiewicz-Dejmek), z którą ciągle się rozwodzi. Jest alkoholikiem. Jest ślepy (ma wadę wzroku -40 dioptrii), ponadto jest daltonistą. Z czasem przechodzi operację wzroku w Stanach Zjednoczonych. Po przejściu na emeryturę często wpada na posterunek w odwiedziny.
 • Zofia (Joanna Sienkiewicz) – starsza sierżant, która trafiła na posterunek, by zająć miejsce poprzedniej sierżantki, Zofii Zofickiej. Darzy nieodwzajemnionym uczuciem komendanta, który traktuje ją jako swoją kochankę.
 • Rysio (Arkadiusz Jakubik) – były saper, wybrany na stanowisko nowego zastępcy komendanta. Posługuje się żelazną ręką i aparatem słuchowym
 • Andżelika (Joanna Jędrejek) – posterunkowa. Trafia na posterunek, by zająć miejsce „drugiej Zofii”, szybko staje się nową kochanką komendanta.
 • Role drugoplanowe[ | edytuj kod]

  Galeria postaci
  Agnieszka Włodarczyk jako Agnieszka Cezary
  Dorota Chotecka jako Jola
  Dariusz Gnatowski jako Alfons Biernacki
  Andrzej Niemirski jako inspektor Kot
  Zbigniew Buczkowski jako bezdomny Janek
  Ewa Szykulska jako st. sierż (później mł. asp.) Zofia Zoficka
  Sławomir Orzechowski jako ksiądz proboszcz
  Maciej Kozłowski jako dowódca antyterrorystów
  Joanna Kurowska jako Mirella Ciapara
 • Agnieszka Cezary (Agnieszka Włodarczyk) – młodsza siostra Czarka. Przyprowadza na posterunek swoich kolejnych chłopaków, których Czarek nie akceptuje. Często pojawia się na komendzie, by uzyskać od brata usprawiedliwienia do szkoły.
 • Jola (Dorota Chotecka) – prostytutka. Była narzeczona Czarka, którego czasem odwiedza na posterunku. Początkowo wzbudza zazdrość w Kasi, jednak z czasem zaprzyjaźnia się z nią. Po rozstaniu z Czarkiem wiąże się z Rysiem.
 • Alfons Biernacki (Dariusz Gnatowski) – alfons Joli. Wyzyskuje swoje dziewczyny, zabierając im połowę dochodu.
 • Pierzchała i Jan Kot (Barbara Burska i Andrzej Niemirski) – inspektorzy z wydziału kontroli wewnętrznej. Starają się o wyrzucenie Czarka z pracy na różne sposoby. Darzą się wzajemnym uczuciem, jednak nie okazują go publicznie. Z czasem zaręczają się.
 • Janek (Zbigniew Buczkowski) – lokalny bezdomny, któremu policjanci pozwalają nocować w celi. Ma dom w Konstancinie, z którego uciekł, bo biła go żona (Dorota Piasecka).
 • Zofia Zoficka (Ewa Szykulska) – starsza sierżant) Została przeniesiona do wydziału kontroli wewnętrznej, a co jakiś czas powraca na inspekcję na posterunek.
 • ksiądz proboszcz (Sławomir Orzechowski) – duchowny, który często przychodzi na posterunek wnosić skargę na prostytutki stojące zbyt blisko kościoła.
 • dowódca antyterrorystów (Maciej Kozłowski) – nadkomisarz, który (podobnie jak Arnie) lubi rozwiązania siłowe. Nie ma w zwyczaju negocjowania z terrorystami. Posługuje się gwarą śląską.
 • Rosolak (Aleksander Gawroński) – drobny złodziej. Co jakiś czas jest aresztowany przez policjantów.
 • Mirella Ciapara (Joanna Kurowska) – natrętna i szukająca sensacji reporterka telewizyjna.
 • Role gościnne[ | edytuj kod]

  W serialu epizodycznie pojawiło się wielu znanych aktorów kina i telewizji, w tym m.in. Witold Pyrkosz, Teresa Lipowska, Bohdan Smoleń, Olaf Lubaszenko, Bogusław Linda, Bartosz Obuchowicz, Jarosław Boberek, Katarzyna Żak, Małgorzata Foremniak, Małgorzata Pieczyńska, Anna Samusionek, Radosław Pazura, Artur Żmijewski, Stanisława Celińska, Beata Tyszkiewicz, Krzysztof Kiersznowski, Lech Łotocki, Jerzy Łapiński, Robert Czebotar, Jan Krzysztof Szczygieł, Cezary Żak, Zbigniew Zamachowski, Andrzej Bryg, Marek Barbasiewicz, Zbigniew Suszyński ,Sylwester Maciejewski, Dariusz Dobkowski, Leszek Teleszyński, Dariusz Kurzelewski i Tomasz Sapryk.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Starszy sierżant Policji (st. sierż.) – stopień podoficerski w Policji. Na stopień ten mianuje komendant wojewódzki Policji. Nadanie wyższego stopnia nie może nastąpić wcześniej niż po przesłużeniu w stopniu starszego sierżanta 2 lat. Odpowiednik wojskowego stopnia starszego sierżanta oraz ogniomistrza w Państwowej Straży Pożarnej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Jarosław Boberek (ur. 14 czerwca 1963 w Szczecinku) – polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, reżyser polskiego dubbingu.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Tomasz Sapryk (ur. 17 listopada 1966 w Warszawie), polski aktor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, na stałe związany z Teatrem Syrena.
  Bohdan Smoleń (ur. 9 czerwca 1947 w Bielsku) – polski aktor komediowy, artysta kabaretowy, członek słynnego w okresie PRL kabaretu "Tey" z Poznania, filantrop, założyciel "Fundacji Stworzenia Pana Smolenia". Przez 5 lat prowadził polonijny program Ludzie listy piszą w TVP Polonia.
  Dioptria – jednostka miary zdolności zbierającej układu optycznego, legalna, nienależąca do układu SI (pozaukładowa), stosowana w optyce. Legalność jednostki oznacza, że można jej używać, natomiast nie została ona uznana za jednostkę pochodną w układzie SI. Obecnie nie jest używany żaden skrót dioptrii. Dawniej stosowano oznaczenia D, dpt, δ.
  Witold Henryk Pyrkosz (ur. 24 grudnia 1926 w Krasnymstawie, zm. 22 kwietnia 2017 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy.
  Radom – miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną.

  Reklama