• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 13 Ulica

  Przeczytaj także...
  Prawo i porządek, znany także pod nazwą W obronie prawa oraz Prawo i bezprawie (oryg. Law & Order) – amerykański serial kryminalny autorstwa Dicka Wolfa. Serial ukazuje zbrodnie inspirowane prawdziwymi wydarzeniami ukazane z dwóch punktów widzenia: policji prowadzącej śledztwo oraz sądu w którym prowadzona jest sprawa. Prawo i porządek produkowane było przez stację NBC nieprzerwanie od 1990 do 2010 roku, dając mu pierwsze miejsce wśród najdłużej emitowanych amerykańskich seriali w tzw. prime time, czyli wieczornej porze najwyższej oglądalności.Ryzyko (ang. risk, fr. risque, niem. risiko,wł. rischio) – jest pojęciem wieloznacznym, trudnym do zdefiniowania. W różnych dziedzinach nauk jest ono różnie interpretowane, dlatego zdaniem niektórych autorów stworzenie jednej uniwersalnej definicji jest niemożliwe.
  Chance – amerykański serial telewizyjny (dramat psychologiczny, thriller) wyprodukowany przez Nutmegger, Kem Nunn Stories, Inc., Groundswell Productions oraz Fox 21 Television Studios, którego jest luźną adaptacją powieści o tym samym tytule autorstwa Kema Nunna. Serial jest emitowany od 19 października 2016 roku za pośrednictwem platformy internetowej Hulu, a w Polsce serial od 24 kwietnia 2017 roku do 8 kwietnia 2018 roku przez 13 Ulica. W styczniu 2018 r. Hulu ogłosiło rezygnację z produkcji trzeciego sezonu.
  Logo kanału 13th Street Universal

  13 Ulica (do 13 września 2013 13th Street Universal) – filmowy kanał telewizyjny nadawany przez 24 godziny na dobę. Na ramówkę stacji składają się w znacznej większości różnorodne seriale i filmy kryminalne.

  Historia[ | edytuj kod]

  W 2007 roku nadawca Hallmark Channel, spółka Sparrowhawk Media została włączona w struktury koncernu NBCUniversal. Z uwagi na ograniczenia czasowe na używanie marki kanału, w kolejnych latach zdecydowano się wycofywać stację Hallmark Channel z krajów, w których była dostępna, zastępując ją nowymi markami z portfolio nadawcy - 13th Street Universal, Diva Universal, Universal Channel, SciFi Universal oraz Studio Universal. W polskiej wersji stacji rozpoczęto wycofywanie z ramówki filmów telewizyjnych, zastępując je serialami kryminalnymi - wszystko na potrzeby wprowadzenia na rynek kanału 13th Street Universal.

  Podkomisarz Brenda Johnson (ang. The Closer) – amerykański serial kryminalny, emitowany od 2005 r. przez stację telewizyjną TNT (w Polsce od 2008 r. przez TVP2)Historia Jackie Bouvier Kennedy Onassis – amerykański film biograficzny z 2000 roku, opowiadający o życiu Jacqueline Kennedy Onassis.

  Ostatecznie 13 września 2010 roku na polskim rynku pojawił się 13th Street Universal, sygnowany jako kanał intrygi i sensacji.

  4 kwietnia 2013 roku 13th Street Universal dołączył do Cyfrowego Polsatu. Trzy lata po starcie kanału w Polsce, tj. 13 września 2013, kanał zmienił nazwę na 13 Ulica i rozpoczął emisję w formacie 16:9. 12 marca 2014 roku wszedł w skład oferty platformy Platforma Canal+.

  14 marca 2016 roku uruchomiona została wersja w wysokiej rozdzielczości.

  Bates Motel (od 2013) – amerykański serial grozy stworzony przez Roberta Blocha. Wyprodukowany przez American Genre, Carlton Cuse Productions, Kenny Ehrin Productions i Universal Television.Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.

  Oferta programowa[ | edytuj kod]

  Wybrane seriale[ | edytuj kod]

 • CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas
 • Columbo
 • Dowody zbrodni
 • Era Wodnika
 • Napisała: Morderstwo
 • Podkomisarz Brenda Johnson
 • Prawo i porządek
 • Punkt krytyczny
 • Żona idealna
 • Bates Motel
 • Chance
 • Kobra - oddział specjalny
 • Wybrane filmy[ | edytuj kod]

 • Historia Jackie Bouvier Kennedy Onassis
 • Niewinność na sprzedaż
 • Odbicie
 • Ryzyko
 • Zniewolona
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Top 100 tematycznych kanałów TV stycznia. Które najpopularniejsze (pol.). media2.pl, 2014-02-05. [dostęp 2014-02-05].
  2. Łukasz Szewczyk: 13 Ulica nadaje w jakości HD (pol.). media2.pl. [dostęp 2016-03-14].
  3. pp: Kanał 13 Ulica ruszył w jakości HD. Dołączył do nc+ i Cyfrowego Polsatu (pol.). wirtualnemedia.pl. [dostęp 2016-03-14].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Polska strona kanału
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Kobra – oddział specjalny (niem. Alarm für Cobra 11 – Die Autobahnpolizei, pol. dosł. "Alarm dla Kobry 11 – Drogówka") – niemiecki serial akcji, produkowany przez Action Concept, a wcześniej przez Polythlon na zlecenie niemieckiej telewizji RTL od 1995 roku do dziś. Początek serialu stanowi 90-minutowy pilotfilm będący pierwszym odcinkiem pt. "Bomby na 92 kilometrze", który w Polsce emitowany był w dwóch częściach, podobnie jak inne 90-minutowe pilotfilmy. Początkowo RTL planował jedynie jeden sezon serialu jednakże wielki sukces 9 odcinków pierwszego sezonu (w tym nie pobity do dziś rekord oglądalności pojedynczego odcinka serialu telewizyjnego w niemieckiej telewizji) spowodował, że niemiecka stacja zdecydowała się na dalszą produkcje serialu, która trwa do dziś. Do końca jesieni 2013 roku powstało 260 odcinków (w tym 14 pilotfilmów) w 34 sezonach telewizyjnych i 18 produkcyjnych. W Polsce serial początkowo emitowany na stacji RTL 7 natomiast po zlikwidowaniu tego kanału emisja serialu przeniosła się na kanały TVN i zastępujący poprzedni kanał emisji serialu TVN 7, natomiast od jesieni 2013 roku serial można również oglądać w Tele 5. Łącznie w Polsce wyemitowano 30 sezonów serialu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Sparrowhawk Media – brytyjska grupa medialna. W 2007 roku została przejęta przez NBC Universal i od tej pory przyjęła nazwę Universal Networks International (wcześniej NBC Universal Global Networks).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Columbo – amerykański, kryminalny serial telewizyjny, emitowany w USA w latach 1968-2003 (z przerwami). Rolę główną grał Peter Falk.
  Era Wodnika (ang. Aquarius) – amerykański serial telewizyjny zrealizowany w konwencji dramatu policyjnego, wyprodukowany przez ITV Studios America oraz Marty Adelstein Productions. Twórcą serialu jest John McNamara. Premierowy odcinek serial został wyemitowany 28 maja 2015 roku przez NBC.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Żona idealna (ang. The Good Wife) – amerykański serial z gatunku dramat sądowy emitowany przez stację CBS od 22 września 2009. Został wyprodukowany przez CBS Television Studios.
  SciFi Universal – kanał telewizyjny, należący do koncernu NBCUniversal, nadający m.in. w USA (najwcześniej), Ameryce Południowej oraz Europie. Nadaje filmy, seriale oraz programy fantastyczno-naukowe, fantasy oraz horrory. Jego oferta jest zbliżona do AXN Sci Fi. W Polsce kanał rozpoczął nadawanie 1 grudnia 2007 roku. Znajduje się w ofercie platformy cyfrowej n i CYFRY+ oraz w sieciach telewizji kablowej: Multimedia Polska i Cyfrowa Vectra.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.838 sek.