12 grudnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

12 grudnia jest 346. (w latach przestępnych 347.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 19 dni.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.Murad III (ur. 4 lutego 1546, zm. 15 stycznia 1595) – sułtan z dynastii Osmanów, panujący w latach 1574–1595. Ojciec Mehmeda III.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Adelajda, Aleksander, Amonaria, Bartosz, Dionizja, Edburga, Epimach, Franciszka, Gościwit, Justyn, Konrad, Konrada, Konstancjusz, Liberata, Maksanty, Maksencjusz, Merkuria, Paramon, Przybysława, Spirydion, Spirydon, Suliwuj i Synezjusz.
 • Kenia – Święto Niepodległości (Jamhuri)
 • Rosja – Święto Konstytucji
 • Turkmenistan – Dzień Neutralności
 • wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • Matka Boża z Guadalupe
 • św. Finian z Clonard
 • bł. Ida z Nivelles (cysterka)
 • bł. Jakub z Viterbo (augustianin)
 • św. Kolumba z Terryglass (apostoł Irlandii)
 • Wybory parlamentarne w Rosji w 1993 roku odbyły się 12 grudnia 1993. Do zdobycia było 450 miejsc w rosyjskiej niższej izbie parlamentu, Dumie Państwowej. Nowe prawo wyborcze przyjęte w 1993 roku zmieniło dotychczasowe prawo wyborcze i głosowanie do parlamentu. Nowa zasada przyjmowała, że połowa kandydatów będzie wybieranych z list wyborczych, natomiast druga połowa będą to kandydaci niezależni wybierani w jednomandatowych okręgach.Adambathia Larsen Kwarasey (ur. 12 grudnia 1987 w Oslo) – ghański piłkarz pochodzenia norweskiego występujący na pozycji bramkarza. Zawodnik klubu Strømsgodset IF.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Lista prawosławnych metropolitów moskiewskich, patriarchów moskiewskich i całej Rusi w pierwszym okresie istnienia patriarchatu, ordynariuszy eparchii moskiewskiej w okresie synodalnym oraz patriarchów moskiewskich i całej Rusi po 1917.
  Orbita – tor ciała (ciała niebieskiego lub sztucznego satelity) krążącego wokół innego ciała niebieskiego. W Układzie Słonecznym Ziemia, inne planety, planetoidy, komety i mniejsze ciała poruszają się po swoich orbitach wokół Słońca. Z kolei księżyce krążą po orbitach wokół planet macierzystych.
  Sebastian Pęcherz (ur. 12 grudnia 1985 w Rybniku) – polski siatkarz, grający na pozycji przyjmującego i atakującego.
  Thorbjørn Egner (ur. 12 grudnia 1912 w Kristianii, zm. 24 grudnia 1990 w Oslo) – norweski dramatopisarz, autor piosenek i ilustrator, znany z twórczości dla dzieci.
  Aleš Hojs (ur. 12 grudnia 1961 w Lublanie) – słoweński polityk i inżynier, w latach 2012–2013 minister obrony, wiceprzewodniczący Nowej Słowenii.
  Sherburne Wesley Burnham (ur. 12 grudnia 1838 w Thetford, zm. 11 marca 1921 w Chicago) – amerykański astronom i stenograf sądowy.
  Yasujirō Ozu (jap. 小津安二郎, Ozu Yasujirō, ur. 12 grudnia 1903, zm. 12 grudnia 1963) – reżyser japoński. Nakręcił ponad 50 filmów, zaczynając twórczość w epoce kina niemego.

  Reklama