• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 120 mm moździerz wz. 1943

  Przeczytaj także...
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.120 mm moździerz 2B11 – przewoźny moździerz produkcji radzieckiej wraz z podwoziem kołowym 2Ł81, wyposażeniem i samochodem transportowym GAZ-66-05 wchodzi w skład zestawu 2S12 Sani.
  Moździerz – rodzaj prostego działa strzelającego stromotorowo. W większości, z wyjątkiem największych rodzajów, nie stosuje się oporopowrotnika. Ponieważ rolę ciężkich moździerzy oblężniczych przejęło lotnictwo, obecnie często definiuje się moździerz jako działo nie mające oporopowrotnika. Bywa także utożsamiany z moździerzem piechoty, nazywanym moździerzem właściwym. W starszej literaturze można spotkać nazwę miotacz lub miotacz min.

  Moździerz wz. 1943radziecki moździerz kalibru 120 mm.

  Moździerz wz.1943 to zmodernizowana wersja moździerza wz.1941 bazująca na pierwszej wersji wz.1938. Znajdował się na uzbrojeniu pododdziałów moździerzy jednostek piechoty i zmechanizowanych jako środek wsparcia ogniowego na szczeblu pułku.

  Moździerz wz.1943 to broń ręczna ładowana od strony wylotowej pociskiem o masie od 15 do 17,5 kg (w czasie II wojny światowej o masie do 15,6 kg). Do strzelania stosowano pociski odłamkowo-burzące OF-843, OF-843A oraz dymne D-843A.

  Kaliber broni - najmniejsza średnica przewodu lufy broni palnej. Pod uwagę nie bierze się zakończenia lufy, które, np. w garłaczu, może rozszerzać się lejkowato. W przypadku luf gwintowanych kaliber broni oznacza średnicę lufy mierzoną na polach gwintu.Płyta oporowa – część moździerza, przenosząca ciężar broni oraz siłę odrzutu na grunt. Płyta oporowa wykonana jest jako płyta stalowa, wzmocniona żebrami, o kształcie prostokątnym, trójkątnym lub okrągła. Z lufą łączy się za pomocą odpowiedniego gniazda na płycie.

  Moździerz składa się z trzech części głównych; lufy, podpory pod lufę (dwójnóg) i płyty oporowej. Holowany na podwoziu dwukołowym.

  Broń ta w czasie II wojny światowej uznawana była za najdoskonalszą tego typu konstrukcję na świecie. W okresie powojennym była również na uzbrojeniu Wojska Polskiego. Do chwili obecnej pozostaje na uzbrojeniu wielu państw.

  Wersją rozwojową moździerza wz. 1943 był moździerz 2B11 opracowany w połowie lat 50. XX w.

  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Przypisy

  Bibliografia[]

  1. Ian Hogg, Artyleria dwudziestego wieku, Warszawa 2001
  2. Jerzy Kajetanowicz, Polskie wojska lądowe w latach 1945-1960, Toruń 2004
  3. T. J. O'Malley, Artyleria, Warszawa 2000  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.