11 (liczba)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

11 (jedenaście) – liczba naturalna następująca po 10 i poprzedzająca 12.

NGC 11 (również PGC 642 lub UGC 73) – galaktyka spiralna (Sa), znajdująca się w gwiazdozbiorze Andromedy. Została odkryta 24 października 1881 roku przez Édouarda Jean-Marie Stephana.Edward Kofler (ur. 16 listopada 1911 w Brzeżanach, zm. 22 kwietnia 2007 w Zurychu) – polski i szwajcarski matematyk.

Warunek podzielności zapisanej w systemie dziesiętnym liczby przez 11 jest taki, aby po odjęciu od sumy cyfr stojących na miejscach parzystych, sumy cyfr stojących na miejscach nieparzystych otrzymać liczbę podzielną przez 11.

Przykład: Liczba 854073 → (8+4+7) − (5+0+3) = 19 − 8 = 11

854073 jest podzielna przez 11

Symbolika liczb – przypisywanie dodatkowej treści i znaczenia liczbom występującym w określonym kontekście kulturowym lub literackim, a nawet naukowym – oprócz ich konkretnej wartości matematycznej. Nierzadko symboliczna wymowa liczby dość daleko odbiega od jej wymiernej wartości.System liczbowy cyrylicy – addytywny system liczbowy języka cerkiewnosłowiańskiego składający się z 27 liter, którym przypisywano określoną wartość liczbową (1…9, 10…90 i 100…900), używając w tym celu znaku tytło. Od reformy alfabetu za czasów Piotra I Wielkiego w latach 1708-1711 nieużywany. Liczby zapisywano poczynając od (litery) największej do najmniejszej; wyjątkiem były liczby 11…19, w których pisano zgodnie z wymową „cyfry“ 1…9 przed „dziesiątką“. Np.: р҃г҃і҃ („sъto tri na desęti“, czyli sto trzy na ście (dziesięć)).

Wyraz jedenaście[ | edytuj kod]

Polska nazwa tej liczby ma bezpośrednie powiązanie ze stosowanym niegdyś addywnym systemem liczbowym języka cerkiewnosłowiańskiegosystemem liczbowym cyrylicy. Wszystkie liczby z zakresu 11…19 mają nazwy konstrukcji „cyfra na dziesięciu” (gdzie „cyfra” to któraś z wartości 1…9), przy czym „dziesięciu” uległo skróceniu do „ście”. W przypadku „jeden na dziesięciu” uległo skróceniu do „jeden-na-ście” (czyli „jedenaście”), tak jak „dwa na dziesięciu” do „dwa-na-ście” („dwanaście”) itd. aż do „dziewięć na dziesięciu” do „dziewięt’-na-ście” („dziewiętnaście”).

Liczba atomowa (Z) – liczba określająca, ile protonów znajduje się w jądrze danego atomu. Jest równa liczbie elektronów niezjonizowanego atomu. W symbolicznym zapisie jądra izotopu umieszczana jest w lewym dolnym indeksie:Liczby naturalne – liczby służące podawaniu liczności (trzy osoby, zob. liczebnik główny/kardynalny) i ustalania kolejności (trzecia osoba, zob. liczebnik porządkowy), poddane w matematyce dalszym uogólnieniom (odpowiednio: liczby kardynalne, liczby porządkowe). Badaniem własności liczb naturalnych zajmują się arytmetyka i teoria liczb. Według finitystów, zwolenników skrajnego nurtu filozofii matematyki, są to jedyne liczby, jakimi powinna zajmować się matematyka - słynne jest stwierdzenie propagatora arytmetyzacji wszystkich dziedzin matematyki Leopolda Kroneckera: Liczby całkowite stworzył dobry Bóg. Reszta jest dziełem człowieka.

Spotykana czasem niechlujna wymowa tego wyrazu jak „jedynaście” jest błędna.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

12 (dwanaście) – liczba naturalna następująca po 11 i poprzedzająca 13. Warunek podzielności zapisanej w systemie dziesiętnym liczby przez 12 to, aby była podzielna zarówno przez 3, jak i przez 4
Gromada Dzika Kaczka (znana również jako M11, Messier 11 lub NGC 6705) – gromada otwarta w gwiazdozbiorze Tarczy, odkryta w 1681 roku przez Gottfrieda Kircha.
Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
Sód (Na, łac. natrium) – pierwiastek chemiczny z grupy metali alkalicznych w układzie okresowym. Po raz pierwszy został wyizolowany przez Humphry’ego Davy’ego w 1807 r.
Rzut karny – rzut bezpośredni w piłce nożnej wykonywany z odległości 11 m od bramki (w systemie anglosaskim z 12 jardów) przez gracza drużyny przeciwnej.

Reklama