• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 110. Kongres Stanów Zjednoczonych  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Nancy Patricia D’Alesandro Pelosi (ur. 26 marca 1940) – polityk amerykańska pochodzenia włoskiego, Spiker Izby Reprezentantów USA w latach 2007-2011. Pelosi była pierwszą kobietą, która została przywódcą frakcji parlamentarnej jednej z dwóch głównych partii i pierwszą kobietą, która objęła funkcję Spikera Izby Reprezentantów.Byron Leslie Dorgan (ur. 14 maja 1942 w Dickinson, Dakota Północna) – polityk amerykański, senator ze stanu Dakota Północna (wybrany w 1992 i ponownie w 1998 i 2004), członek Partii Demokratycznej. W latach 1981-1992 zasiadał w Izbie Reprezentantów.

  Kongres Stanów Zjednoczonych sto dziesiątej kadencji – federalna władza ustawodawcza, składająca się z Izby Reprezentantów i Senatu, zebrał się po raz pierwszy dnia 4 stycznia 2007 roku, rozpoczynając tym samym kadencję trwającą do 3 stycznia 2009 roku.

  Obecny Kongres jest historycznym wydarzeniem z paru powodów:

 • Po raz pierwszy na czele Izby Reprezentantów stoi kobieta – Nancy Pelosi, stając się tym samym najwyżej postawioną kobietą w historii USA.
 • Partia Demokratyczna po raz pierwszy od 1995 kontroluje obie izby Kongresu.
 • Po raz pierwszy w składzie Kongresu (w tym wypadku Izby Reprezentantów) znalazł się muzułmanin (Keith Ellison, D-Minnesota) i buddyści (Mazie Hirono, D-Hawaje oraz Hank Johnson, D-Georgia).
 • Po raz pierwszy od wielu lat wybrano niezależnego senatora na pierwszą kadencję (Bernie Sanders, dotychczas kongresmen z Vermontu stowarzyszony teraz z demokratami), który dodatkowo jest pierwszym socjalistą w Senacie.
 • Po raz pierwszy whipem jednej z frakcji w Izbie Reprezentantów został Afroamerykanin (Jim Clyburn, D-Karolina Południowa), stając się najwyżej postawionym czarnym Amerykaninem w historii Kongresu.
 • Partia Demokratyczna (ang. Democratic Party) – jedna z dwóch głównych sił politycznych w Stanach Zjednoczonych, obok Partii Republikańskiej. Jest to partia łącząca amerykańskie środowiska centrowe i centrolewicowe. W wyborach prezydenckich jej kandydatów popierają małe ugrupowania lewicowe. Jest najstarszą partią amerykańską i drugą najstarszą na świecie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Spis treści

 • 1 Senat
 • 1.1 Kierownictwo
 • 1.1.1 Większość demokratyczna
 • 1.1.2 Mniejszość republikańska
 • 2 Izba Reprezentantów
 • 2.1 Kierownictwo
 • 3 Zmiany w składzie Kongresu
 • 3.1 Senat
 • 3.2 Izba Reprezentantów
 • 4 Zobacz też


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  John Andrew Boehner (ur. 17 listopada 1949 w Cincinnati, Ohio) – amerykański polityk, działacz Partii Republikańskiej. W latach 2006–2007 lider większości republikańskiej w Izbie Reprezentantów, a w okresie 2007-2011 lider mniejszości tej izby. Obecnie jest jej marszałkiem.
  Kay Bailey Hutchison, właściwie Kathryn Ann Bailey Hutchison (ur. 22 lipca 1943 w Galweston) – amerykańska polityk, senator ze stanu Teksas (wybrana w wyborach uzupełniających w roku 1992 i ponownie w 1994, 2000 i 2006), członkini Partii Republikańskiej.
  Robert Carlyle Byrd właśc. Cornelius Calvin Sale Jr. (ur. 20 listopada 1917 w North Wilkesboro w stanie Północna Karolina, zm. 28 czerwca 2010 w Falls Church w stanie Wirginia) – polityk amerykański ze stanu Wirginia Zachodnia, jeden z najwyżej postawionych i najbardziej wpływowych członków Partii Demokratycznej. Był najdłużej piastującym mandat senatorem federalnym (od roku 1959 do 2010) i członkiem Kongresu w ogóle (od 1953 do 2010). Znany z niezależnej postawy senator Byrd był ponadto historykiem-amatorem, specjalizującym się w dziejach instytucji senatu, szczególnie amerykańskiego i starożytnego Rzymu oraz skrzypkiem, który nagrał co najmniej jeden album. Senator był też baptystą i członkiem loży wolnomularskiej. 12 czerwca 2006 pobił rekord najdłuższej kariery w Senacie, poprawiając wynik Stroma Thurmonda. 7 listopada 2006 bez trudu wybrany został na rekordową, dziewiątą kadencję.
  Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.
  Joseph Isadore Lieberman, znany jako Joe Lieberman (ur. 24 lutego 1942 w Stamford, Connecticut) – polityk amerykański, demokrata, senator ze stanu Connecticut (wybrany w 1988 i ponownie w 1994 i 2000). W wyborach prezydenckich roku 2000 był kandydatem na wiceprezydenta USA wystawionym przez Partię Demokratyczną. Był pierwszym Amerykaninem żydowskiego pochodzenia, wystawionym przez jedną z głównych partii jako kandydat na wiceprezydenta.
  Termin Przewodniczącego Senatu Stanów Zjednoczonych (ang. Presiding Officer of the United States Senate, lub President of the United States Senate) odnosi się do osoby, która przewodniczy obradom izby wyższej Kongresu Stanów Zjednoczonych.
  7 listopada 2006 odbyły się w Stanach Zjednoczonych tzw. midterm election (ponieważ odbywają się w środku czteroletniej kadencji prezydenckiej), w których wyłoniono cały skład Izby Reprezentantów na kadencje dwuletnie, 1/3 senatorów (czyli 33), każdego na sześć lat, oraz większość stanowisk gubernatorskich i władz lokalnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.