• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 10cc  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Muzyka eksperymentalna – muzyka stosująca nietypowe dla muzyki popularnej rozwiązania stylistyczne, rytmiczne, metryczne, melodyczne, aranżacyjne itd.Neil Sedaka (ur. 13 marca 1939 w Brooklynie) – amerykański piosenkarz żydowskiego pochodzenia, pianista, kompozytor i autor tekstów.

  10ccangielska grupa muzyczna, grająca pop eksperymentalny oraz art rock, odnosząca największe sukcesy w latach 70.

  Historia[ | edytuj kod]

  Trzech z późniejszych członków zespołu znało się od dzieciństwa: Graham Gouldman, Kevin Godley i Lol Creme działali w żydowskiej organizacji młodzieżowej Jewish Lads Brigade w Manchesterze.

  W połowie lat 60. Graham Gouldman, gitarzysta w zespołach The Mockingbirds i The Mindbenders, mimo młodego wieku był uznanym kompozytorem, autorem m.in. takich hitów, jak: For Your Love, Heart Full of Soul i Evil Hearted You (The Yardbirds), Look Through Any Window i Bus Stop (The Hollies) i No Milk Today, East West i Listen People (Herman’s Hermits). Eric Stewart, również występujący w The Mindbenders (m.in. wokal w przeboju „A Groovy Kind of Love”), był wtedy współwłaścicielem studia nagrań Strawberry Studios. Gdy dołączyli do nich Kevin Godley i Lol Creme, stworzyli w 1969 zespół muzyków studyjnych nagrywających reklamówki. Towarzyszyli również wykonawcom nagrywającym w studio i z rzadka nagrywali własne utwory. Gdy w Strawberry nagrał płytę powracający do sławy Neil Sedaka (Solitaire, luty–marzec 1972) zasugerował muzykom założenie własnego zespołu. Tak w 1972 powstało 10cc.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Ramones – amerykański zespół rockowy, często postrzegany jako pierwsza grupa grająca punk rock. Powstał w nowojorskiej dzielnicy Queens (Forest Hills) w 1974. Wszyscy jego członkowie nosili pseudonim artystyczny Ramone (w żaden sposób nie byli ze sobą spokrewnieni). W ciągu 22 lat zagrali 2263 koncerty – ostatni w 1996 po festiwalu Lollapalooza. Na przestrzeni pierwszej połowy ostatniej dekady trzech założycieli zespołu zmarło: wokalista Joey Ramone, gitarzysta Johnny Ramone oraz basista Dee Dee Ramone.

  Po kilku latach sukcesów zespół rozpadł się w 1976, kiedy Godley i Creme odeszli, aby założyć własną formację, Godley & Creme i promować, wynaleziony przez siebie, efekt gitarowy gizmotron. Przez następne lata pozostali dwaj muzycy kontynuowali karierę pod dotychczasową nazwą, dobierając różnych współpracowników i wydając z rzadka płyty.

  Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.Gizmotron lub Gizmo – urządzenie elektryczne mocowane do mostka gitary, które umożliwia osiągnięcie efektu dźwiękowego o zbliżonym do orkiestry smyczkowej brzmieniu. Wymyślone i opracowane zostało przez członków grupy 10cc, Kevina Godleya i Lola Creme’a. Po raz pierwszy zastosowali to urządzenie podczas nagrywania piosenki „Old Wild Men” pochodzącej z albumu Sheet Music, który wydano w 1974 roku.

  Eric Stewart był producentem grupy Sad Café oraz Agnethy Fältskog z ABBY, współpracował także z Paulem McCartneyem. Graham Gouldman produkował nagrania Ramones, a następnie, razem z Andrew Goldem, założył zespół Wax. Grupa w pierwotnym składzie zeszła się ponownie w studiu nagraniowym w roku 1992, ale album wtedy nagrany odniósł umiarkowany sukces. Zespół przestał istnieć w 1995, a w 1999 roku został reaktywowany.

  Agnetha Åse Fältskog (IPA: [aŋˈneː.ˈta ˈfɛlt.ˈskuːɡ], ur. 5 kwietnia 1950 w Jönköping) – szwedzka piosenkarka. Światową sławę uzyskała współtworząc z Anni-Frid Lyngstad, Björnem Ulvaeusem i Bennym Anderssonem zespół ABBA.The Mindbenders – brytyjski zespół beatowy, istniejący w latach 1963–1968, jeden z przedstawicieli brytyjskiej inwazji w latach 60. Zaznaczył swoją obecność na listach przebojów takimi hitami jak „The Game of Love” (1965) i „A Groovy Kind of Love” (1966).

  Grupa gościła w Polsce w 1979, kiedy wystąpiła w programie telewizyjnym Studio 2.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Graham Gouldman (ur. 10 maja 1946 w Broughton Park) – brytyjski kompozytor, gitarzysta i wokalista. Największe sukcesy odnosił jako członek zespołu 10cc (1972–1983) i później. Współautor takich przebojów jak: „I’m Not in Love” (1975) i „Dreadlock Holiday” (1978).
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Efekt gitarowy – urządzenie elektroniczne przetwarzające i modyfikujące dźwięk, stosowane przeważnie do gitary elektrycznej, jak również nazwa efektu działania takiego urządzenia.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Eric Michael Stewart (ur. 20 stycznia 1945 w Droylsden) – brytyjski wokalista, gitarzysta, klawiszowiec, kompozytor i producent muzyczny. Największe sukcesy odnosił jako członek zespołu 10cc (1972–1983, 1991–1995). Współautor takich przebojów jak: „I’m Not in Love” (1975) i „Dreadlock Holiday” (1978). Po rozpadzie grupy rozpoczął działalność solową. Był także producentem muzycznym. Współpracował (jako producent, inżynier dźwięku, instrumentalista, wokalista) z takimi artystami jak: Neil Sedaka, Justin Hayward i John Lodge (w latach 70.), Sad Café, Agnetha Fältskog, Paul McCartney (w latach 80.) oraz The Alan Parsons Project i Alan Parsons (w latach 90.). Po roku 1980 nagrał cztery solowe albumy studyjne.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Rubber Bullets – piosenka brytyjskiego zespołu 10cc, wydana w 1973 roku na singlu oraz na debiutanckim albumie, 10cc. Utwór napisali Kevin Godley, Lol Creme i Graham Gouldman. Piosenka zajęła 1. miejsce na listach przebojów w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.081 sek.