10 marca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

10 marca jest 69. (w latach przestępnych 70.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 296 dni.

Wincenty Kalkstein herbu Kos odmienny (ur. 22 stycznia 1795, zm. 10 marca 1857 w Wiesbaden) – działacz gospodarczy, rzecznik rozwoju rolnictwa, podporucznik, adiutant polowy gen. Jana Nepomucena Umińskiego w powstaniu listopadowym.Leonardo Garzoni (ur. 1543 w Wenecji, zm. 10 marca 1592) – włoski fizyk i jezuita, znany z badań dotyczących magnetyzmu.

Święta[ | edytuj kod]

 • Imieniny obchodzą: Aleksander, Cyprian, Eugenia, Gaja, Gajusz, Makary, Piotr, Porfirion, Symplicjusz, Symplicy i Zwnisława.
 • Birma – Święto Pory Bezdeszczowej
 • Polska – Dzień Mężczyzn
 • USA – Narodowy Dzień Spódnicy (ang. National Skirt Day – NSD), po raz pierwszy obchodzony 10 marca 1998 r. (amer. sposób zapisu daty: 03/10/1998), w Polsce obchodzony 30 października
 • Wspomnienia i święta w Kościele katolickim obchodzą:
 • czterdziestu męczenników z Sebasty (Kościół katolicki w Polsce; na świecie 9 marca)
 • św. Jan Ogilvie (męczennik)
 • bł. Jan Józef Lataste (dominikanin)
 • święci Kwadrat, Dionizy, Cyprian, Anekt, Paweł i Krescencjusz (męczennicy)
 • św. Makary (biskup Jerozolimy)
 • św. Maria Eugenia od Jezusa Milleret (zakonnica)
 • św. Symplicjusz (papież)
 • Monika Bejnar (ur. 10 marca 1981 w Tarnowie) – polska lekkoatletka, biegaczka krótkodystansowa, specjalizująca się w biegach na 200 i 400 m, brązowa medalistka mistrzostw Europy, mistrzyni Polski. Olimpijka z Aten (2004) i Pekinu (2008). Ma 173 cm wzrostu i waży 57 kg.Makary z Jerozolimy, Święty Makary (ur. w III wieku, zm. ok. 335) – biskup Jerozolimy, święty Kościoła katolickiego.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Karl Ernst Haushofer (ur. 27 sierpnia 1869, zm. 10 marca 1946) - niemiecki generał, geograf i geopolityk. Jednym z jego studentów był Rudolf Hess, za którego pośrednictwem idee Haushofera oddziałały na ekspansjonistyczną strategię Adolfa Hitlera, jakkolwiek sam Haushofer zaprzeczał, aby kiedykolwiek miał bezpośredni wpływ na rząd nazistowskich Niemiec. Nigdy nie był członkiem partii nazistowskiej, jakkolwiek uważany jest za człowieka, który w decydującym stopniu doprowadził do wybuchu II wojny światowej. W wielkim stopniu przyczynił się do zawarcia przymierza paktu antykominternowskiego.
  Abdallah Khaled Deeb Salim (ur. 10 marca 1987 w Ammanie) – jordański piłkarz występujący na pozycji ofensywnego pomocnika lub napastnika, obecnie gra w drużynie Shabab Al-Ordon.
  Legia Cudzoziemska (fr. La Légion étrangère) – francuska elitarna zawodowa jednostka bojowa, w której formalnie mogą służyć wyłącznie obywatele obcych państw. W praktyce jednak od 5% do 10% żołnierzy stanowią rodowici Francuzi, którzy dostają przy rekrutacji obywatelstwo Belgii, Szwajcarii lub Luksemburga. Z uwagi na najbardziej zróżnicowaną armię świata pod względem ilości kultur i pochodzenia ochotników Legia słynie ze swoich twardych metod szkoleniowych i brutalnej dyscypliny. Reżim ten ma na celu stworzyć z rekrutów dobrze zorganizowanych i wyszkolonych żołnierzy nakierowanych na jedno wspólne działanie w imię interesów Francji. Legia jako elitarna formacja wojskowa dysponuje w swoim wyposażeniu najnowocześniejszym sprzętem i uzbrojeniem w porównaniu do pozostałych jednostek armii francuskiej.
  Księstwo Salerno – państwo istniejące w południowej Italii pomiędzy IX a XI wiekiem, ze stolicą w mieście Salerno.
  Czterdziestu męczenników z Sebasty, cs. Sorok muczenikow siewastijskich (zm. 9 marca 320 w Sebaście w ówczesnej Armenii) – żołnierze XII legionu rzymskiego zwanego Błyskawicą (Legio XII Fulminata), męczennicy chrześcijańscy i święci Kościoła katolickiego, ewangelickiego, koptyjskiego, ormiańskiego oraz prawosławnego.
  Juan Alberto March Ordinas (ur. 4 października 1880 w Santa Margalida, zm. 10 marca 1962 w Madrycie) – hiszpański biznesmen związany z nacjonalistami podczas hiszpańskiej wojny domowej, a następnie z reżimem gen. Francisco Franco. Był najbogatszym człowiekiem w Hiszpanii.
  Mark Cecil Workman (ur. 10 marca 1930 w Logan, zm. 21 grudnia 1983 w Bradenton) – amerykański koszykarz, występujący na pozycji środkowego.

  Reklama