• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 1. Turniej Czterech Skoczni

  Przeczytaj także...
  Oberstdorf – uzdrowiskowa gmina targowa w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Allgäu, w powiecie Oberallgäu. Leży w Alpach Algawskich, na wysokości 815 m n.p.m. Zamieszkana przez ok. 9,5 tys. osób. Znany ośrodek sportów zimowych (m.in. Turniej Czterech Skoczni).Innsbruck – miasto w Austrii, stolica kraju związkowego Tyrol. Położone jest na wysokości 574 m n.p.m. w dolinie rzeki Inn. Liczy około 120 tys. mieszkańców. Około 30 km na południe od miasta znajduje się przełęcz Brenner (1370 metrów n.p.m.).
  Bischofshofen – miasto, ośrodek narciarski i wypoczynkowy w Austrii, w Salzburgu, w powiecie Sankt Johann im Pongau, w dolinie rzeki Salzach. Znajduje się tu kompleks skoczni narciarskich w tym najbardziej znana skocznia im. Paula Ausserleitnera, na której corocznie 6 stycznia kończy się Turniej Czterech Skoczni.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  1. Turniej Czterech Skoczni – pierwsza w historii edycja Turnieju Czterech Skoczni, rozegrana od 1 stycznia 1953 do 11 stycznia 1953.

  Bergisel – skocznia narciarska znajdująca się w austriackim kurorcie, Innsbrucku. Punkt konstrukcyjny skoczni Bergisel jest umieszczony na 120. metrze, a punkt HS znajduje się na 130. metrze. Punkt jury umieszczony jest na 134. metrze. Obiekt ten nie jest wyposażony w sztuczne oświetlenie, które byłoby potrzebne przy rozgrywaniu konkursów wieczornych.Josef Sepp Bradl (ur. 8 stycznia 1918 w Wasserburg am Inn, zm. 3 marca 1982) – austriacki skoczek narciarski, mistrz świata, jako pierwszy w historii skoczył ponad 100 metrów, pierwszy triumfator Turnieju Czterech Skoczni.

  Zwycięzcą turnieju został Josef Bradl – reprezentant Austrii. Tuż za nim uplasowali się dwaj Norwegowie: Halvor Næs oraz Asgeir Dølplads.

  ]

  Data: 1 stycznia 1953
  Państwo:  RFN
  Skocznia: Große Olympiaschanze

  Garmisch-Partenkirchen - powiatowa gmina targowa i uzdrowisko w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Oberland, siedziba powiatu Garmisch-Partenkirchen. Leży u podnóża Alp. Liczba mieszkańców wynosi 26,2 tys. (stan z 31 grudnia 2011) i ma 205,66 km² powierzchni. Jest to jeden z najsilniej rozwijających się ośrodków w Bawarii, miejscowość nie ma statusu miasta. Jest położona na wysokości 708 m n.p.m. i jest znanym ośrodkiem narciarskim.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  Wyniki konkursu[]

  Zwycięzcą konkursu został Asgeir Dølplads. Norweg wyprzedził austriackiego skoczka Josefa Bradla o 1 punkt. Trzecie miejsce zajął reprezentant RFN – Toni Brutscher, który stracił do zwycięzcy 2 punkty.

  ]

  Data: 4 stycznia 1953
  Państwo:  RFN
  Skocznia: Schattenbergschanze

  Wyniki konkursu[]

  Zwycięzcą konkursu został Erling Kroken. Norweg wyprzedził Josefa Bradla o 1,5 punktu. Trzecie miejsce zajął Norweg Asgeir Dølplads, który stracił do zwycięzcy 2 punkty.

  Große Olympiaschanze – skocznia narciarska w niemieckiej miejscowości Garmisch-Partenkirchen, na której corocznie 1 stycznia odbywa się konkurs z cyklu Turnieju Czterech Skoczni.Turniej Czterech Skoczni (niem. Vierschanzentournee) − najbardziej prestiżowy turniej w skokach narciarskich, nazywany czasem "Wielkim Szlemem" czy odpowiednikiem kolarskiego Tour de France.

  ]

  Data: 6 stycznia 1953
  Państwo:  Austria
  Skocznia: Bergisel

  Wyniki konkursu[]

  Zwycięzcą konkursu został Josef Bradl. Austriak wyprzedził norweskiego skoczka – Asgeira Dølpladsa o 1 punkt. Trzecie miejsce zajął reprezentant Szwecji – Harry Bergquist, który stracił do zwycięzcy 5 punktów.

  ]

  Data: 11 stycznia 1953
  Państwo:  Austria
  Skocznia: Paul-Ausserleitner-Schanze

  Toni Brutscher (ur. 15 listopada 1925 w Oberstdorfie, zm. 16 listopada 1983) – niemiecki skoczek narciarski, uczestnik Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1952 w Oslo.Sepp Bradl-Skistadion – kompleks skoczni narciarskich w austriackiej miejscowości Bischofshofen. W skład kompleksu wchodzi Paul-Ausserleitner-Schanze (pol. Skocznia narciarska im. Paula Ausserleitnera) na której rokrocznie 6 stycznia odbywa się konkurs w ramach Turnieju Czterech Skoczni, kończący ten prestiżowy turniej. Poza nią w kompleksie znajdują się również skocznia średnia Laideregg-Schanze (K65) i dwie skocznie małe (K40 i K20).

  Wyniki konkursu[]

  Zwycięzcą konkursu został Halvor Næs. Norweg wyprzedził Josefa Bradla o 9,4 punktu. Trzecie miejsce zajął reprezentant Szwecji – Harry Bergquist, który stracił do zwycięzcy 11,6 punktu.

  Klasyfikacja generalna[]

  Przypisy

  1. Garmisch-Partenkirchen GER 1953.01.01 TCS Deutsch Oesterreichischen Springertournee. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-07-30].
  2. Oberstdorf GER 1953.01.04 TCS Deutsch Oesterreichischen Springertournee. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-07-30].
  3. Innsbruck AUT 1953.01.06 TCS Deutsch Oesterreichischen Springertournee. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-07-30].
  4. Bischofshofen AUT 1953.01.11 TCS Deutsch Oesterreichischen Springertournee. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-07-30].

  Linki zewnętrzne[]

 • Wyniki konkursów na stronie FIS (niem. • ang. • fr.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Erling Kroken (ur. 12 listopada 1928 w Nedre Sigdal) – norweski skoczek narciarski, jedenasty zawodnik 1. Turnieju Czterech Skoczni i zwycięzca jednego z konkursów, siódmy zawodnik Mistrzostw Świata 1954.Niemcy Zachodnie (właściwie Republika Federalna Niemiec) – określenie państwa niemieckiego leżącego w obecnej zachodniej części Niemiec w okresie 1949-1990.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Erdinger Arena – kompleks skoczni narciarskich (Schattenbergschanze, pol. Skocznia na Górze Cieni) w niemieckiej miejscowości Oberstdorf w Bawarii. Na największej skoczni kompleksu, o punkcie konstrukcyjnym K120, rokrocznie odbywa się pierwszy konkurs konkurs z cyklu Turnieju Czterech Skoczni. Skocznia posiada sztuczne oświetlenie. Poza nią w kompleksie znajduje się również skocznia normalna K95 oraz trzy mniejsze obiekty: K56, K30 oraz K19.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.