• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • - What's the Story Morning Glory?

  Przeczytaj także...
  Paul "Guigsy" McGuigan (urodzony 9 maja 1971 w Manchesterze) - muzyk rockowy, gitarzysta basowy grupy Oasis w latach 1991-1999.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  (What's the Story) Morning Glory? – drugi album studyjny zespołu Oasis, wydany w 1995 (zob. 1995 w muzyce). Został sprzedany w liczbie 346 tys. egzemplarzy w Wielkiej Brytanii w pierwszym tygodniu sprzedaży i w około 22 milionach na całym świecie. Ponadto album ten znajduje się na trzecim miejscu w historii brytyjskiej muzyki rozrywkowej w liczbie sprzedanych krążków, ustępując jedynie Greatest Hits zespołu Queen i Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band zespołu The Beatles.

  Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band – tytuł płyty zespołu The Beatles, wydanej 1 czerwca 1967 roku (zob. 1967 w muzyce). Zawiera 13 utworów utrzymanych w stylu psychodelicznego rocka. Album został sklasyfikowany w 2003 roku przez magazyn Rolling Stone na 1. miejscu w rankingu „500 najlepszych albumów wszech czasów”. Była uznawana za najważniejszą płytę koncepcyjną w historii obok Are You Experienced Jimiego Hendriksa i Pet Sounds The Beach Boys.Queen – brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później.

  W 2003 album został sklasyfikowany na 376. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

  Album ten przyczynił się do ogromnej popularności zespołu, który stał się wówczas jednym z najlepiej rozpoznawalnych brytyjskich zespołów muzycznych, o czym najdobitniej świadczą dwa koncerty w Knebworth, które w czasie dwóch dni zgromadziły ponad 250 000 fanów. Koncert ten pobił także rekord Wielkiej Brytanii, odnośnie zapotrzebowania na bilety, gdyż złożono wówczas ponad 2,6 miliona aplikacji.

  Bęben – instrument muzyczny z grupy membranofonów. Składa się z walcowatego korpusu rezonansowego i 1 lub 2 membran. Dźwięk wydobywa się uderzając w membranę bębna pałkami, specjalnymi szczoteczkami, dłonią lub palcami, a także w wyniku jej pocierania. Bęben pochodzi z epoki neolitycznej i należy do najstarszych instrumentów świata.Pianino – strunowy młoteczkowy (klawiszowy) instrument muzyczny ze strunami ustawionymi pionowo. Ma wiele cech wspólnych z fortepianem.

  Lista utworów[]

  1. Hello – 3:21
  2. Roll With It – 3:59
  3. Wonderwall – 4:18
  4. Don't Look Back in Anger – 4:48
  5. Hey Now! – 5:41
  6. Swamp Song, pt. 1 – 0:44
  7. Some Might Say – 5:29
  8. Cast No Shadow – 4:51
  9. She's Electric – 3:40
  10. Morning Glory – 5:03
  11. Swamp Song, pt. 2 – 0:39
  12. Champagne Supernova – 7:27
 • Winylowa wersja płyty zawiera piosenkę "Bonehead's Bank Holiday" jako utwór siódmy
 • Single[]

 • 1995 Some Might Say (#1UK)
 • 1995 Roll With It (#2UK)
 • 1995 Morning Glory (#25 AUS, #24 U.S.)
 • 1995 Wonderwall (#2 UK, #8 U.S.)
 • 1996 Don't Look Back in Anger (#1 UK, #1 IRL)
 • 1996 Champagne Supernova (#26 AUS)
 • Skład[]

 • Liam Gallagherśpiew
 • Noel Gallaghergitara prowadząca, śpiew, pianino, melotron, E-bow
 • Paul "Bonehead" Arthurs – gitara rytmiczna, melotron, pianino
 • Paul McGuigangitara basowa
 • Alan Whitebębny, perkusja
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Okładka
 • The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.Gitara prowadząca lub gitara solowa (ang. lead guitar lub solo guitar) jest to rola gitary w zespołach muzycznych, najczęściej rockowych, która ma zapewnić utrzymanie melodii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Melotron (ang. mellotron) – to, obok organów Hammonda, najpowszechniej używany instrument muzyczny z grupy elektrofonów elektromechanicznych ery przedsyntezatorowej.
  Gitara rytmiczna (ang. rhythm guitar) - jest to rola gitary grającej akompaniament w rozmaitych muzycznych stylach, najczęściej jej zadaniem jest zapewnianie harmonii, rytmu i jego akcentowanie.
  Greatest Hits – kompilacja studyjnych nagrań (od 1973 do 1981) rockowej grupy muzycznej Queen. Jest to najlepiej sprzedający się album w historii Wielkiej Brytanii (ponad 5,4 miliona egzemplarzy).
  Perkusja – ogólna nazwa zestawu instrumentów perkusyjnych, posiadająca różne znaczenie w zależności od rodzaju muzyki. W szkolnictwie muzycznym oraz muzyce poważnej jest to grupa instrumentów, na których muzyk może grać używając jednego instrumentu, lub dowolnie skompletowanego zestawu, natomiast w muzyce rockowej i często jazzowej tą nazwą określany jest dość typowy podstawowy zestaw instrumentów, który w miarę potrzeby może być uzupełniany o mniej reprezentatywne składniki. W tym drugim znaczeniu (rock, jazz) polskie określenie perkusja jest odpowiednikiem angielskiego drums lub drum kit, natomiast muzyk (najczęściej towarzyszący), grający na różnego rodzaju „przeszkadzajkach” (żargonowa nazwa instrumentów perkusyjnych takich jak shaker, tamburyn, triangel, conga, bongosy, itp.), określany jest w języku angielskim jako osoba grająca na percussion – percussionist (perkusjonista).
  Alan White (ur. 14 lipca 1949 w Pelton w północnej Anglii) – brytyjski perkusista rockowy znany z długoletnich występów z progresywną grupą Yes oraz z pracy studyjnej z wieloma czołowymi muzykami rockowymi.
  Liam Gallagher (właśc. William John Paul Gallagher; ur. 21 września 1972 w dzielnicy Manchesteru Longsight) – wokalista zespołu Beady Eye, a w latach 1991-2009 - zespołu Oasis. Brat gitarzysty i głównego kompozytora Oasis, Noela. Oprócz śpiewania, skomponował kilka piosenek dla zespołu Oasis. Jedną z bardziej znanych jest "Songbird", którą napisał dla swojej partnerki, Nicole Appleton. Okazjonalnie gra na gitarze rytmicznej oraz instrumentach klawiszowych. Znany jest z kontrowersyjnego zachowania i skłonności do alkoholu oraz agresji. Uznawany za jedną z ikon brit popu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.