• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • - 944 Hidalgo

  Przeczytaj także...
  Orbita – tor ciała (ciała niebieskiego lub sztucznego satelity) krążącego wokół innego ciała niebieskiego. W Układzie Słonecznym Ziemia, inne planety, planetoidy, komety i mniejsze ciała poruszają się po swoich orbitach wokół Słońca. Z kolei księżyce krążą po orbitach wokół planet macierzystych.Jednostka astronomiczna, oznaczenie au (dawniej również AU, w języku polskim czasem stosowany jest skrót j.a.) – pozaukładowa jednostka odległości używana w astronomii równa dokładnie 149 597 870 700 m. Dystans ten odpowiada w przybliżeniu średniej odległości Ziemi od Słońca. Definicja i oznaczenie zostały przyjęte podczas posiedzenia Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Pekinie w 2012 roku.
  Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.

  (944) Hidalgoplanetoida z grupy centaurów.

  Odkrycie[]

  Została odkryta 31 października 1920 roku w Hamburg-Bergedorf Observatory w Bergedorfie przez Waltera Baade. Nazwa planetoidy pochodzi od Miguela Hidalgo, patrona ekspedycji do Meksyku, gdzie niemieccy astronomowie obserwowali w 1923 roku zaćmienie Słońca. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (944) 1920 HZ. Wieloletnią obserwację nowo odkrytej planetoidy Hidalgo prowadził polski astronom z Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie Kazimierz Jantzen, który pozostawił po sobie wartościową publikację na jej temat.

  Pas planetoid – obszar Układu Słonecznego znajdujący się między orbitami Marsa i Jowisza. Krąży w nim wiele ciał różnej wielkości, nazywanych planetoidami. Pas planetoid nazywany jest też głównym pasem, ponieważ w Układzie Słonecznym istnieją również inne zbiory małych ciał: pas Kuipera, dysk rozproszony i obłok Oorta, oraz wiele mniejszych skupisk, takich jak planetoidy bliskie Ziemi, centaury czy trojańczycy.Saturn – gazowy olbrzym, szósta planeta Układu Słonecznego pod względem oddalenia od Słońca, druga po Jowiszu pod względem masy i wielkości. Charakterystyczną jego cechą są pierścienie, składające się głównie z lodu i w mniejszej ilości z odłamków skalnych; inne planety-olbrzymy także mają systemy pierścieni, ale żaden z nich nie jest tak rozległy ani tak jasny. Według danych z lipca 2013 roku znane są 62 naturalne satelity Saturna.

  Orbita[]

  Orbita (944) Hidalgo

  944 Hidalgo okrąża Słońce w ciągu 13 lat i 280 dni w średniej odległości 5,74 j.a. Inklinacja tej planetoidy jest stosunkowo duża, wynosi 42,55°. Orbita 944 Hidalgo charakteryzuje się dużym mimośrodem wynoszącym 0,66. Dlatego w peryhelium (1,95 j.a. znajduje się wewnątrz pasa głównego planetoid, a w aphelium (9,53 j.a.) sięga orbity Saturna. Jest to pierwsza poznana planetoida należąca do grupy centaurów. Hidalgo nie jest jednak klasycznym centaurem; może być obiektem mającym kometarne pochodzenie.

  Wilhelm Heinrich Walter Baade (ur. 24 marca 1893, zm. 25 czerwca 1960) – niemiecki astronom. Wyemigrował do USA w 1931.Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

  Zobacz też[]

 • Lista planetoid
 • Planetoidy przecinające orbitę Saturna
 • Linki zewnętrzne[]

 • (944) Hidalgo w bazie JPL
 • Diagram orbity (944) Hidalgo
 • (944) Hidalgo w bazie Minor Planet Center (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Planetoidy przecinające orbitę Saturna – planetoidy, których orbita przecina orbitę Saturna. Obecnie znamy tylko jedną planetoidę, której orbita styka się z orbitą Saturna od wewnątrz, (944) Hidalgo. Nie są znane obiekty, których orbity stykały by się z orbitą Saturna od zewnątrz, ani obiekty koorbitalne dla tej planety. Nie wszystkie planetoidy przecinające orbitę Saturna są centaurami.
  Lista ponumerowanych planetoid – lista planetoid odkrytych i skatalogowanych przez Minor Planet Center, którym nadano kolejne numery katalogowe. Baza danych małych ciał Układu Słonecznego prowadzona jest przez Jet Propulsion Laboratory. Z uwagi na zastosowaną numerację lista obejmuje również wszystkie planety karłowate. Zestawienie to do planetoid zalicza też obiekty transneptunowe, których budowa w większości jest nieznana.
  Aphelium lub afelium (zlatynizowany wyraz pochodzenia greckiego, od gr. apo: od i helios: słońce) – punkt na orbicie ciała niebieskiego krążącego wokół Słońca, znajdujący się w miejscu największego oddalenia tego ciała od Słońca. Aphelium posiadają orbity okołosłoneczne ciał poruszających się po orbitach eliptycznych (nie kołowych), jak planety, planetoidy, czy komety.
  31 października jest 304. (w latach przestępnych 305.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 61 dni.
  Peryhelium, perihelium (zlatynizowany wyraz pochodzenia greckiego, od gr. peri, przy i helios, Słońce) – punkt na orbicie ciała niebieskiego obiegającego Słońce, znajdujący się w miejscu największego zbliżenia obu ciał. Przeciwieństwem peryhelium jest aphelium. W odniesieniu do orbity okołoziemskiej stosuje się odpowiednio perygeum i apogeum, zaś w ogólnym przypadku, np. orbit wokół gwiazd – perycentrum i apocentrum.
  Miguel Hidalgo(Cura Hidalgo) (ur. 8 maja 1753, zm. 30 lipca 1811) – meksykański ksiądz katolicki, za którego sprawą wybuchło narodowe powstanie o wyzwolenie Meksyku spod władzy Hiszpanii.
  Inklinacja (nachylenie) – jeden z elementów orbity. Określa kąt pomiędzy płaszczyzną orbity a płaszczyzną odniesienia. W astronomii gwiazdowej przez nachylenie rozumie się także kąt, jaki tworzy linia widzenia na gwiazdę z jej osią obrotu, albo z osią prostopadłą do płaszczyzny jej orbity, w przypadku gwiazd podwójnych i wielokrotnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.