• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • - 379 Huenna

  Przeczytaj także...
  Jednostka astronomiczna, oznaczenie au (dawniej również AU, w języku polskim czasem stosowany jest skrót j.a.) – pozaukładowa jednostka odległości używana w astronomii równa dokładnie 149 597 870 700 m. Dystans ten odpowiada w przybliżeniu średniej odległości Ziemi od Słońca. Definicja i oznaczenie zostały przyjęte podczas posiedzenia Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Pekinie w 2012 roku.Ekliptyka – (z gr. έκλειψις zaćmienie) wielkie koło na sferze niebieskiej, po którym w ciągu roku pozornie porusza się Słońce obserwowane z Ziemi.
  Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.

  (379) Huenna – dość duża planetoida z pasa głównego.

  Odkrycie[ | edytuj kod]

  Planetoida została odkryta 8 stycznia 1894 roku w Observatoire de Nice w Nicei przez Auguste’a Charloisa. Jej nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy szwedzkiej wyspy Hven, gdzie przez 21 lat pracował duński astronom Tycho Brahe. Przed jej nadaniem planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (379) 1894 AQ.

  Pas planetoid – obszar Układu Słonecznego znajdujący się między orbitami Marsa i Jowisza. Krąży w nim wiele ciał różnej wielkości, nazywanych planetoidami. Pas planetoid nazywany jest też głównym pasem, ponieważ w Układzie Słonecznym istnieją również inne zbiory małych ciał: pas Kuipera, dysk rozproszony i obłok Oorta, oraz wiele mniejszych skupisk, takich jak planetoidy bliskie Ziemi, centaury czy trojańczycy.Observatoire de Nice (pl. Obserwatorium w Nicei) – obserwatorium astronomiczne zlokalizowane na szczycie góry Mont Gros w Nicei, we Francji. Obserwatorium ufundowane zostało w 1879 roku przez bankiera Raphaëla Bischoffsheima. Architektami byli Charles Garnier i Gustave Eiffel, który stworzył projekt głównej kopuły.

  Orbita[ | edytuj kod]

  Orbita (379) Huenny nachylona jest do płaszczyzny ekliptyki pod kątem 1,66°. Na jeden obieg wokół Słońca ciało to potrzebuje 5 lat i 199 dni, krążąc w średniej odległości 3,13 j.a. od naszej Dziennej Gwiazdy. Średnia prędkość orbitalna tej asteroidy to ok. 16,83 km/h.

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Absolutna wielkość gwiazdowa – obserwowana wielkość gwiazdowa (a zatem wyrażona w magnitudo), jaką miałby obiekt oglądany z pewnej ustalonej odległości, przy braku pochłaniania światła w przestrzeni międzygwiezdnej. W przypadku obiektów poza Układem Słonecznym przyjęto jako odległość odniesienia 10 parseków.

  (379) Huenna należy do rodziny planetoidy Themis.

  Właściwości fizyczne[ | edytuj kod]

  Huenna ma średnicę ok. 92 km. Jej albedo wynosi 0,046, a jasność absolutna to 8,87. Średnia temperatura na jej powierzchni sięga 159 K. Planetoida ta zalicza się do asteroid węglowych typu B.

  Księżyc asteroidy[ | edytuj kod]

  14 sierpnia 2003 Jean-Luc Margot odkrył za pomocą teleskopu Keck II obecność małego księżyca Huenny o średnicy 7 km, orbitującego w odległości ok. 3400±11 km od tej planetoidy po orbicie o mimośrodzie 0,334±0,075. Okres obiegu tego satelity to 80,8±0,36 dnia. Na razie nosi on tymczasowe oznaczenie S/2003 (379) 1.

  Teleskopy Kecka – dwa wielkie teleskopy (Keck I i Keck II) pracujące w zakresie światła widzialnego i podczerwieni z tzw. optyką aktywną. Znajdują się w obserwatorium Mauna Kea na Hawajach na wysokości 4145 m n.p.m. Są oddalone od siebie o 85 metrów. Posiadają segmentowe zwierciadła o średnicy 10 metrów złożone z 36 ściśle przylegających sześciokątnych segmentów o grubości 8 cm. Teleskopy połączone razem tworzą interferometr Kecka, będący największym teleskopem na świecie.Temperatura – jedna z podstawowych wielkości fizycznych (parametrów stanu) w termodynamice. Temperatura jest związana ze średnią energią kinetyczną ruchu i drgań wszystkich cząsteczek tworzących dany układ i jest miarą tej energii.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • lista planetoid 1–1000
 • lista ponumerowanych planetoid
 • lista planetoid z księżycami
 • rodzina planetoidy Themis
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • (379) Huenna w bazie Jet Propulsion Laboratory (ang.)
 • (379) Huenna w bazie Minor Planet Center (ang.)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Diagram orbity (379) Huenna w bazie Jet Propulsion Laboratory (ang.)
 • Dane o układzie planetoidy (379) Huenna z Johnston's Archive
 • Kelwin – jednostka temperatury w układzie SI równa 1/273,16 temperatury termodynamicznej punktu potrójnego wody, oznaczana K. Definicja ta odnosi się do wody o następującym składzie izotopowym: 0,00015576 mola H na jeden mol H, 0,0003799 mola O na jeden mol O i 0,0020052 mola O na jeden mol O.Rodzina planetoidy Themis – jedna z rodzin planetoid z pasa głównego, w skład której wchodzą planetoidy charakteryzujące się parametrami orbit podobnymi do planetoidy (24) Themis. Wszystkie one krążą po trajektoriach zawierających się w przedziale od 3,08 do 3,24 j.a. od Słońca, ich nachylenie względem ekliptyki mieści się w przedziale od 0º do 3º, a mimośrody od 0,09 do 0,22.
  Warto wiedzieć że... beta

  Planetoida klasy B – stosunkowo rzadki typ planetoidy węglowej, wchodzącym w skład szerszej grupy C. Obiekty klasy B są częste w zewnętrznym pasie planetoid, a także dominują w rodzinie Pallas, która obejmuje drugą co do wielkości planetoidę (2) Pallas. Są one uznawane za prymitywne, bogate w lotne związki, pozostałości z wczesnych etapów formowania się Układu Słonecznego.
  Księżyce planetoid lub moonletki (ang. moonlets) – ciała o rozmiarach do kilkunastu czy kilkudziesięciu kilometrów, w przypadku planetoid z pasa głównego, po nawet kilkaset w przypadku obiektów transneptunowych, obiegające centralną planetoidę, tak jak ma to miejsce w przypadku satelitów planet.
  Auguste Honoré Charlois (ur. 26 listopada 1864 w La Cadière-d’Azur, zm. 26 marca 1910 w Nicei) – francuski astronom, odkrył 99 asteroid.
  Nicea (fr. Nice, wł. Nizza, prow. Niça, Nissa) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie.
  Słońce (łac. Sol, Helius, gr. Ἥλιος Hḗlios) – gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety tego układu, planety karłowate oraz małe ciała Układu Słonecznego. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi.
  Lista ponumerowanych planetoid – lista planetoid odkrytych i skatalogowanych przez Minor Planet Center, którym nadano kolejne numery katalogowe. Baza danych małych ciał Układu Słonecznego prowadzona jest przez Jet Propulsion Laboratory. Z uwagi na zastosowaną numerację lista obejmuje również wszystkie planety karłowate. Zestawienie to do planetoid zalicza też obiekty transneptunowe, których budowa w większości jest nieznana.
  Ekscentryczność (inaczej mimośród) – wielkość charakteryzująca kształt orbity, opisywanej równaniem parametrycznym krzywej stożkowej. Oznacza się ją symbolem e. Najczęściej używana przy opisie toru ruchu ciała obiegającego drugie ciało pod wpływem siły grawitacji. W ogólności tor ruchu jest taki sam w polu każdej siły centralnej proporcjonalnej do odwrotności kwadratu odległości od centrum (1/r; w szczególności siły elektrostatycznej).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.