• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • - 17 Thetis

  Przeczytaj także...
  Orbita – tor ciała (ciała niebieskiego lub sztucznego satelity) krążącego wokół innego ciała niebieskiego. W Układzie Słonecznym Ziemia, inne planety, planetoidy, komety i mniejsze ciała poruszają się po swoich orbitach wokół Słońca. Z kolei księżyce krążą po orbitach wokół planet macierzystych.Jednostka astronomiczna, oznaczenie au (dawniej również AU, w języku polskim czasem stosowany jest skrót j.a.) – pozaukładowa jednostka odległości używana w astronomii równa dokładnie 149 597 870 700 m. Dystans ten odpowiada w przybliżeniu średniej odległości Ziemi od Słońca. Definicja i oznaczenie zostały przyjęte podczas posiedzenia Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Pekinie w 2012 roku.
  Ekliptyka – (z gr. έκλειψις zaćmienie) wielkie koło na sferze niebieskiej, po którym w ciągu roku pozornie porusza się Słońce obserwowane z Ziemi.

  (17) Thetis – jedna z wielu średniej wielkości planetoid z pasa głównego.

  Odkrycie[ | edytuj kod]

  Planetoida została odkryta 17 kwietnia 1852 roku w obserwatorium w Düsseldorfie przez Karla Theodora Roberta Luthra.

  Nazwa pochodzi od Tetydy (Tetis), która była nereidą i żoną Peleusa oraz matką Achillesa w mitologii greckiej.

  Nereidy (gr. Νηρηίδες Nērēídes, łac. Nereides, l.poj. gr. Νηρηίς Nērēís, łac. Nereid) – w mitologii greckiej kilkadziesiąt nimf morskich, córek Nereusa i Doris, powszechnie znanych z wielkiej urody.Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.

  Orbita[ | edytuj kod]

  Orbita (17) Thetis jest nachylona do płaszczyzny ekliptyki pod kątem 5,59°. Na jeden obieg wokół Słońca ciało to potrzebuje 3 lata i 322 dni krążąc w średniej odległości 2,47 j.a. od naszej Dziennej Gwiazdy. Średnia prędkość orbitalna tej asteroidy to ok. 18,87 km/s.

  Pas planetoid – obszar Układu Słonecznego znajdujący się między orbitami Marsa i Jowisza. Krąży w nim wiele ciał różnej wielkości, nazywanych planetoidami. Pas planetoid nazywany jest też głównym pasem, ponieważ w Układzie Słonecznym istnieją również inne zbiory małych ciał: pas Kuipera, dysk rozproszony i obłok Oorta, oraz wiele mniejszych skupisk, takich jak planetoidy bliskie Ziemi, centaury czy trojańczycy.Absolutna wielkość gwiazdowa – obserwowana wielkość gwiazdowa (a zatem wyrażona w magnitudo), jaką miałby obiekt oglądany z pewnej ustalonej odległości, przy braku pochłaniania światła w przestrzeni międzygwiezdnej. W przypadku obiektów poza Układem Słonecznym przyjęto jako odległość odniesienia 10 parseków.

  Właściwości fizyczne[ | edytuj kod]

  (17) Thetis ma średnicę ok. 85 km. Jej albedo wynosi 0,19, a jasność absolutna to 7,76. Średnia temperatura na jej powierzchni sięga 173 K. Planetoida ta zalicza się do asteroid typu S. Na jej powierzchni w dużych ilościach występują krzemiany. Asteroida ta rotuje w czasie ok. 12 godzin i 16 minut.

  Temperatura – jedna z podstawowych wielkości fizycznych (parametrów stanu) w termodynamice. Temperatura jest związana ze średnią energią kinetyczną ruchu i drgań wszystkich cząsteczek tworzących dany układ i jest miarą tej energii.Kelwin – jednostka temperatury w układzie SI równa 1/273,16 temperatury termodynamicznej punktu potrójnego wody, oznaczana K. Definicja ta odnosi się do wody o następującym składzie izotopowym: 0,00015576 mola H na jeden mol H, 0,0003799 mola O na jeden mol O i 0,0020052 mola O na jeden mol O.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lista planetoid 1–1000
 • lista ponumerowanych planetoid
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • (17) Thetis w bazie Jet Propulsion Laboratory (ang.)
 • (17) Thetis w bazie Minor Planet Center (ang.)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Diagram orbity (17) Thetis w bazie Jet Propulsion Laboratory (ang.)
 • Planetoida klasy S – planetoida, u której można zidentyfikować na podstawie analizy jej widma i albedo skład chemiczny powierzchni. W grupie tej charakterystyczne jest występowanie krzemu i krzemianów. Planetoidy te wykazują wyższe albedo (0,15-0,25). Jest to druga pod względem liczebności grupa planetoid, stanowi ok. 17% całej populacji. Skład podobny jest do skalnych meteorytów – chondrytów, które pochodzą najprawdopodobniej od tych planetoid.Tetyda (także Tetis; gr. Θέτις Thétis, łac. Thetis) – w mitologii greckiej jedna z najbardziej znanych nereid.
  Warto wiedzieć że... beta

  Sternwarte Düsseldorf (również Sternwarte Bilk lub Sternwarte Charlottenruhe) – obserwatorium astronomiczne, które znajdowało się w dzielnicy Düsseldorfu o nazwie Bilk. Było to prywatne obserwatorium założone w 1843 roku przez Johanna Friedricha Benzenberga, profesora fizyki i astronomii w liceum w Düsseldorfie. Benzenberg prowadził tu obserwacje aż do śmierci w 1846 roku. Obserwatorium, zgodnie z jego wolą, przeszło wówczas na własność miasta. W latach 1852–1890 Karl Theodor Robert Luther odkrył tu 24 planetoidy. W 1943 roku obserwatorium zostało zniszczone podczas bombardowania. Nigdy nie zostało odbudowane. W 1952 roku na pamiątkę dawnego obserwatorium obok kościoła Alt St. Martin postawiono pomnik, w którym na cokole znajduje się metalowy model teleskopu używanego w obserwatorium.
  Słońce (łac. Sol, Helius, gr. Ἥλιος Hḗlios) – gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety tego układu, planety karłowate oraz małe ciała Układu Słonecznego. Słońce to najjaśniejszy obiekt na niebie i główne źródło energii docierającej do Ziemi.
  Lista ponumerowanych planetoid – lista planetoid odkrytych i skatalogowanych przez Minor Planet Center, którym nadano kolejne numery katalogowe. Baza danych małych ciał Układu Słonecznego prowadzona jest przez Jet Propulsion Laboratory. Z uwagi na zastosowaną numerację lista obejmuje również wszystkie planety karłowate. Zestawienie to do planetoid zalicza też obiekty transneptunowe, których budowa w większości jest nieznana.
  Peleus (gr. Πηλεύς Pēleús, łac. Peleus) – w mitologii greckiej król Ftyi w Tesalii, Argonauta, ojciec Achillesa.
  Achilles (gr. Ἀχιλλεύς Achilleús, łac. Achilles) – w mitologii greckiej heros i bohater wojny trojańskiej (wódz Myrmidonów).
  Jet Propulsion Laboratory (pl. Laboratorium Napędu Odrzutowego) – jedno z centrów badawczych NASA, znajduje się w miejscowości Pasadena w stanie Kalifornia, ok. 50 km na północ od Los Angeles. JPL jest odpowiedzialny za prowadzenie lotów bezzałogowych dla NASA, jest centrum dowodzenia dla prób przeprowadzanych przez NASA w przestrzeni kosmicznej poza strefą przyciągania Ziemi.
  Karl Theodor Robert Luther (ur. 16 kwietnia 1822 w Świdnicy - zm. 15 stycznia 1900 w Düsseldorfie), niemiecki astronom, odkrył 24 planetoidy. Pracował w Düsseldorf-Bilk Observatory w Düsseldorfie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.934 sek.