• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • ’Ângkôr Borei

  Przeczytaj także...
  Óc Eo − stanowisko archeologiczne przypisywane historycznemu państwu Funan istniejącemu na początku I tysiąclecia n.e. w dolnym biegu Mekongu, na terenie dzisiejszego Wietnamu i Kambodży. Z wykopalisk prowadzonych od 1942 r. wynika, że był to ważny port o rozległych kontaktach z państwami Azji, Afryki i Europy. Bogaty system kanałów wokół Óc Eo łączył się bezpośrednio z Angkor Borei, leżącym nad rzeką Bassac stanowiskiem archeologicznym również przypisywanym Funanowi.Mekong (chiń.: 瀾滄江, Láncāng Jiāng; taj.: แม่น้ำโขง; Me Nam Khong, tybet.: རྫ་ཆུ་, Wylie: rDza chu, ZWPY: Za qu; wiet.: Mê Kông; laot.: ແມ່ນ້ຳຂອງ) – najdłuższa rzeka na Półwyspie Indochińskim (4. w Azji, 9. na świecie).
  Kambodża, Królestwo Kambodży (khm. ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា, trl. Kâmpǔchéa, Preăhréachéanachâkr Kâmpǔchéa) w latach 1976–1989 Kampucza – państwo w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim, nad Zatoką Tajlandzką. Graniczy od zachodu i północy z Tajlandią (długość granicy – 803 km), od północy z Laosem (541 km), a od wschodu z Wietnamem (930 km).

  ’Ângkôr Borei – miejscowość w Kambodży, nad rzeką Tônlé Basăk, odnogą Mekongu. Główne stanowisko wykopaliskowe ropoczętego w 1996 r. projektu archeologicznego "Dolny Mekong" (LOMAP - Lower Mekong Archaeological Project) kierowanego przez prof. Miriam T. Stark z Uniwersytetu Hawajskiego. Celem projektu jest badanie mechanizmu formowania się wczesnych państwowości w delcie Mekongu w okresie pre-angkoriańskim. Badania radiochemiczne z wykorzystaniem węgla C wskazują, że ’Ângkôr Borei było aktywnym ośrodkiem administracyjnym już 400 lat p.n.e., a obszar między nim a Óc Eo był gęsto zaludniony na długo przed odkryciem Funanu przez Chińczyków.

  Tônlé Basăk – rzeka w Indochinach, odpływ jeziora Tonle Sap (Kambodża) do Morza Południowochińskiego. Wypływa z jeziora jako Tônlé Sab, na wysokości Phnom Penh łączy się z Mekongiem, i dalej, jako odnoga Mekongu Tônlé Basăk, dopływa do granicy z Wietnamem w okolicy miasta Châu Đốc. W Wietnamie jest nazywana Hậu (wiet. Hậu Giang).
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.