• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Șimleu Silvaniei

  Przeczytaj także...
  Dakowie (zwani także Getami, Dako-Getami lub Geto-Dakami) – starożytny lud pochodzenia trackiego zajmujący Dację - tereny lewobrzeżnego Dunaju, na obszarze mniej więcej obecnego państwa rumuńskiego i częściowo węgierskiego, znany starożytnym Grekom już od VI w. p.n.e.. Pierwszym greckim autorem, który wymienił Getów był Hekatajos z Miletu, a jego informacje w całej rozciągłości potwierdził w swoich "Dziejach" Herodot w drugiej poł. V w. p.n.e. Według Strabona Dakowie nazywali siebie Dáoi. Jak wynika z badań archeologicznych Dakowie (lub też ich bezpośredni przodkowie) pojawili się na tych terenach już ok. 1700 r. p.n.e. i zamieszkiwali je aż do schyłku starożytności, ale już w nieco zmienionym składzie etnicznym, z domieszką innych nacji, najpierw po wojnach z Rzymianami na przeł. I i II w. n.e. (zakończonych podbiciem tych terenów przez Rzym w roku 106 n.e.) i kolonizacji rzymskiej, a następnie w wyniku tzw. "Wędrówki ludów", który to ruch migracyjny spowodował perturbacje etniczne w niemal całej Europie kontynentalnej. Stopniowo resztki Daków rozpłynęły się w napływowej ludności gockiej, germańskiej i później słowiańskiej.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Konzentrationslager Auschwitz, KL Auschwitz (Stammlager), w tym KL Birkenau (Auschwitz II) i KL Monowitz (Auschwitz III) – zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach 1940-1945, symbol Holocaustu. Jedyny obóz koncentracyjny, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, figuruje tam pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945).

  Șimleu Silvaniei (węg. Szilágysomlyó) – miasto w okręgu Sălaj (Siedmiogród) w Rumunii, mieszka w nim 16 066 osób (2002 rok). Do miasta należą trzy miejscowości : Bic (Bükk), Cehei (Somlyócsehi) i Pusta (Csehipuszta).

  Historia[]

  W dalekiej przeszłości była to dacka twierdza Dakidava. Miasto jest gniazdem rodowym Batorych. Na początku XIII wieku zbudował tu rodowy zamek Miklós Sirokay. Zamek został po raz pierwszy wspomniany w 1319 roku. Później rodzina Batorych zbudowała rezydencję w mieście w 1592 roku a zamek został opuszczony i dzisiaj jest ruiną. Tutaj powstało w 2005 pierwsze muzeum Holokaustu w Rumunii.

  Lista władców Litwy obejmuje imiona i lata panowania potwierdzonych przez źródła pisane monarchów litewskich. Osobny rozdział zawiera wykaz legendarnych książąt litewskich, których imiona zostały odnotowane przez XVI-wiecznych kronikarzy litewskich, a których historyczność nie został potwierdzona naukowo.Zofia Batorówna (ur. 1629 w Somlyó - zm. w Munkaczu, 14 czerwca 1680); córka Andrzeja Batorego oraz Anny Zakrzewskiej, siostrzenicy księcia Gabriela Batorego. Żona Jerzego II Rakoczego, księcia Siedmiogrodu, matka Franciszka I Rakoczego. Aż do swojej śmierci starała się o uniemożliwienie małżeństwa wdowy po synu, Heleny Zrińskiej z Emerykiem Tekielim.

  Zabytki[]

 • ruiny zamku
 • rezydencja Batorych
 • kościół rzymskokatolicki
 • Muzeum Holokaustu
 • Osoby związane z miastem[]

 • Stefan Batory - król Polski i wielki książę litewski w latach 1576-1586
 • Miklós Nyiszli - autor wspomnień z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau
 • Iuliu Maniu - jeden z najważniejszych rumuńskich polityków okresu międzywojennego
 • Andrzej Batory - syn Stefana Batorego
 • Zofia Batory - córka Andrzeja Batorego
 • Elly Gross - ocalały z Holocaustu
 • Joe Pasternak- reżyser
 • Ioan Pușcaș - lekarz, gastroenterolog
 • Liviu Antal - piłkarz grający w klubie Oțelul Gałacz
 • Miasta partnerskie[]

 • Węgry Albertirsa
 • Miklós Nyiszli (ur. 17 czerwca 1901 w Somlyo, obecnie Şimleu Silvaniei, zm. 5 maja 1956 Oradea) – rumuński Żyd węgierskiego pochodzenia, lekarz antropolog.Siedmiogród lub Transylwania (rum. Transilvania lub Ardeal, węg. Erdély, niem. Siebenbürgen) – kraina historyczna położona na Wyżynie Siedmiogrodzkiej w centralnej Rumunii. Główne miasta Siedmiogrodu to Braszów, Kluż-Napoka, Sybin i Târgu Mureș. Zamieszkany jest przez ludność narodowościowo mieszaną, większość stanowią Rumuni, ale zamieszkują ten teren także bardzo liczne mniejszości narodowe, przede wszystkim węgierska, saska (niemiecka), szeklerska i cygańska.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gastroenterologia, gastrologia - dziedzina medycyny zajmująca się czynnościami i schorzeniami układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, odbytu i gruczołów trawiennych (wątroba, trzustka) oraz dróg żółciowych.
  Joe Pasternak (ur. 19 września 1901, zm. 13 września 1991) – amerykański producent filmowy pochodzenia węgierskiego - żydowskiego.
  Iuliu Maniu (ur. 8 stycznia 1873 r. w Bădăcin - zm. 5 lutego 1953 r. w Sygiecie Marmaroskim) - rumuński działacz narodowy z Siedmiogrodu, organizator rumuńskiego ruchu ludowego, jeden z najważniejszych rumuńskich polityków okresu międzywojennego. Przewodniczący Partii Narodowo-Chłopskiej (rum. Partidul Naţional-Ţărănesc - PNT), trzykrotnie sprawował funkcję premiera (w latach 1928 - 1930, w roku 1930 i w latach 1932 - 1933).
  Holocaust („całopalenie”, spolszczenie: Holokaust) – pierwotnie termin religijny oznaczający ofiarę całopalną (w tym znaczeniu może być stosowane również dziś), obecnie najpowszechniejszym znaczeniem tego słowa są prześladowania i zagłada prawie 6 milionów Żydów przez władze niemieckiej III Rzeszy oraz jej sojuszników w okresie II wojny światowej (w tym znaczeniu, jako nazwa własna, słowo Holocaust/Holokaust pisane jest wielką literą).
  Stefan Batory (ur. 1553, zm. 24 lutego 1601 w Partium) – szlachcic węgierski, namiestnik Krasnego, syn Andrzeja Batorego i Małgorzaty Majláth.
  Andrzej Batory (ur. 1563 w Siedmiogrodzie, zm. 3 listopada 1599 w Pasztorbuekk koło Csikszentdomokos, rum. Sândominic) – książę Siedmiogrodu, biskup warmiński, kardynał.
  Stefan Batory (węg. Báthory István, ur. 27 września 1533 w Szilágysomlyó, zm. 12 grudnia 1586 w Grodnie) – książę siedmiogrodzki od 1571, król Polski od 1576, po ślubie (w tym samym roku) z Anną Jagiellonką, córką Zygmunta I Starego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.