• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Žalvarinis

  Przeczytaj także...
  Ryga (łot. Rīga, niem. Riga, lit. Ryga, est. Riia, liw. Rīgõ, fin. Riika, jidysz ריגע, Rige, ros. Рига, Riga, ukr. Рига, Ryha) – stolica Łotwy, miasto położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Jest głównym ośrodkiem gospodarczo-przemysłowym, komunikacyjnym (port morski, lotniczy i węzeł kolejowy Ryga Centralna), kulturalnym i naukowym kraju. Posiada liczne zabytki, w tym jeszcze z czasów średniowiecza. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
  Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.

  Žalvarinis - litewski zespół folk metalowy. Od samego początku zwracał na siebie uwagę, powstając z połączenia muzyków pagan metalowej grupy „Ugnėlakis” i śpiewaków, grającej litewską muzykę obrzędową, Kūlgrindy.

  Ich interpretacje ludowych litewskich pieśni brzmią w nowy i niezwykły sposób, godzą różne style: od lekkiego rocka po metal, wykorzystując też elementy bluesa i jazzu .

  Žalvarinis powstał latem 2001 w Wilnie. Wtedy też zaczęto nagrywanie pierwszego albumu - „Žalvarinis” (CD, UAB „Bomba”). Grupa koncertowała na różnych festiwalach i świętach miejskich jak: „Mėnuo Juodaragis”, „Suklegos”, „Sutemos”, „Regioo” (festiwal muzyki nowoczesnej, Estonia 2003 r.), „Baltijas saule” (Ryga 2002, 2003). Przez Telewizję Narodową została ogłoszona największym odkryciem roku 2004. Žalvarinis zaproszono by wystąpił w filmie o Litwie (przeznaczonym dla austriackich turystów), udzielając tam swej „twarzy” i muzyki. Latem 2005 ukazał się nowy album „Žalio vario” digipack („Prio rec”, BOD). Tego czasu grupa dużo koncertowała na Litwie, prezentując swój nowy program. Jednym z podstawowych celów grupy jest ożywić zamierającą tradycje litewskich pieśni ludowych, podając je słuchaczom w nowoczesnej i atrakcyjnej formie.

  Pagan metal – początkowo jeden z nurtów black metalu, przy czym głównym wyróżnikiem, na podstawie którego dany zespół może być do niego zakwalifikowany, nie jest muzyka, ale teksty. Dotyczą one głównie wierzeń dawnych plemion pogańskich, ich wielkości, sławy, dumy, pojawiają się w nich wzmianki o pogańskich bóstwach, wojnach, przyrodzie itp. Gloryfikowana jest przy tym pogańska przeszłość poszczególnych narodów. Styl szybko rozwinął się, wykraczając poza klasyczny nurt blacku.Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.

  Członkowie[]

 • Robertas Semeniukas - gitara
 • Arūnas Lukoševičius - gitara basowa (od 28 stycznia 2006 zastępuje Aurimasa Lemežisa)
 • Aidas Buivydas - gitara (od 28 stycznia 2006 zasępuje Mariusa Būdę)
 • Ilja Molodcov – perkusja
 • Ineta Meduneckytė – śpiew
 • Laurita Peleniūtė-Pocienė – śpiew
 • Eglė Pakšytė - śpiew
 • Ramūnas Pocius - śpiew, dudy
 • Dyskografia[]

 • „Žalvarinis” (2002, UAB „Bomba”)
 • „Žalio Vario” (2005, UAB „Prioro įrašų grupė”)
 • „Folk n' Rock” (2008)
 • Linki zewnętrzne[]

 • strona zespołu (po litewsku)
 • Žalvarinis w frype.lt
 • Žalvarinis w Encyklopedii Metalu
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.Blues (ang. smutek, rozpacz) – gatunek muzyczny wywodzący się ze śpiewów Afroamerykanów z południa USA, z pewnymi wpływami muzyki folk.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Folk metal – odmiana muzyki metalowej wywodząca się zazwyczaj z black lub heavy metalu, lecz wykorzystująca w swoim brzmieniu dźwięki i motywy muzyczne charakterystyczne dla regionu, z którego pochodzi dany zespół, choć nie jest to regułą. Najczęściej są to elementy muzyki celtyckiej bądź wzięte ze współczesnych utworów ludowych, jednakże niektóre zespoły własnym sumptem usiłują rekonstruować starożytną muzykę poszczególnych plemion. Istotna jest też warstwa tekstowa, budująca odpowiedni przekaz (nieraz pogański i antychrześcijański) oraz nastrój.
  Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.