• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Życie - dziennik

  Przeczytaj także...
  Tomasz Wróblewski (ur. 5 maja 1959 w Warszawie) – polski dziennikarz i publicysta. Redaktor naczelny tygodnika „Newsweek Polska” (2001–2004, 2005–2006), magazynu „Profit”, „Dziennika Gazety Prawnej” (2010–2011), dziennika „Rzeczpospolita” (2011–2012).Wojciech Roszkowski (ur. 20 czerwca 1947 w Warszawie) – polski ekonomista i historyk, profesor nauk humanistycznych, poseł do Parlamentu Europejskiego VI kadencji.
  Fakt – dziennik wydawany od 22 października 2003 przez firmę Ringier Axel Springer Polska, należącą do niemiecko-szwajcarskiego koncernu medialnego Ringier Axel Springer AG. Lider rynku polskiej prasy codziennej. Gazeta wzorowana jest na niemieckim Bild i należy do gazet typu tabloid. Redaktorem naczelnym jest Grzegorz Jankowski. Siedziba Faktu mieści się w Warszawie na ulicy Domaniewskiej 52.

  "Życie"dziennik o charakterze konserwatywnym, założony w 1996 przez Tomasza Wołka po tym, kiedy przestał on być redaktorem naczelnym "Życia Warszawy" po wygranej w wyborach prezydenckich 1995 Aleksandra Kwaśniewskiego.

  Prezesem Domu Wydawniczego "Wolne Słowo" został wówczas Jerzy Wysocki.

  Pierwsze "Życie" (1996-2002)[]

  W swoim początkowym okresie jego nakład oscylował w granicach 150 tys. egzemplarzy przy sprzedaży około 70 tys. Dziennik zasłynął zwłaszcza serią artykułów "Wakacje z agentem", opisujących wspólne wakacje Władimira Ałganowa, rosyjskiego szpiega, i prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Kwaśniewski wytoczył gazecie proces, który wygrał.

  Tomasz Lis (ur. 6 marca 1966 w Zielonej Górze) – polski dziennikarz telewizyjny, publicysta, prowadzący i reporter, mający w swoim dorobku m.in. pracę korespondenta Wiadomości w Stanach Zjednoczonych i prowadzenie głównych telewizyjnych programów informacyjnych TVP, TVN i Polsatu; w latach 2010–2012 redaktor naczelny „Wprost”, od 2012 redaktor naczelny „Newsweek Polska” i współwłaściciel serwisu internetowego naTemat.pl.Ryszard Antoni Legutko (ur. 24 grudnia 1949 w Krakowie) – polski naukowiec i polityk, profesor filozofii, publicysta, autor książek o tematyce społeczno-politycznej, tłumacz i komentator dzieł Platona, senator i wicemarszałek Senatu VI kadencji, przez trzy miesiące w 2007 minister edukacji narodowej, były sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, poseł do Parlamentu Europejskiego.

  "Życie" zaczęło tymczasem popadać w kłopoty finansowe. Nakład wciąż spadał, pismo zaczęło tracić reklamodawców. W roku 2001 jego nakład wynosił 92 tys. egzemplarzy przy sprzedaży 40 tys. W sierpniu 2001 roku Tomasz Wołek został odwołany z funkcji redaktora naczelnego, a jego następcą został Paweł Fąfara. Zmienił szatę graficzną gazety. W tym czasie nowy wydawca – 4Media – rozpoczął też kampanię reklamową, głoszącą m.in., że "Życie" można przeczytać w 15-20 minut.

  Jarosław Jakimczyk - (ur. 1967 we Wrocławiu) polski dziennikarz śledczy specjalizujący się w tematyce służb specjalnych.Jerzy Zygmunt Wysocki (ur. 16 lipca 1962 w Warszawie) – polski dziennikarz, wydawca, przedsiębiorca w branży public relations.

  W lipcu 2002 roku Fąfara został odwołany ze stanowiska. Oficjalnym powodem był fakt, że wypełnił swoją misję polegająca na "odświeżeniu" wizerunku gazety. Ostatnim redaktorem naczelnym był Dariusz Materek. "Życie" przestało się ukazywać w grudniu 2002 roku, po tym, jak dziennikarze zastrajkowali z powodu niezapłacenia zaległych pensji. Jego nakład w ostatnim czasie wynosił 80 tys. egzemplarzy i sprzedaż na poziomie 30 tys.

  Tomasz Józef Wołek (ur. 14 października 1947 w Gdańsku) – polski dziennikarz, publicysta polityczny i komentator sportowy, działacz opozycji w okresie PRL.Cezary Franciszek Gmyz (ur. 24 maja 1967 we Wrocławiu) – polski teatrolog, dziennikarz, publicysta, w latach 2007–2012 dziennikarz dziennika „Rzeczpospolita”, od 2013 dziennikarz tygodnika „Do Rzeczy”.

  Reaktywacja "Życia" (2004-2005)[]

  Dziennik "Życie" został reaktywowany na początku 2004 roku. Redaktorem naczelnym ponownie został Tomasz Wołek, ale nie zdołał zebrać starego zespołu redakcyjnego. Część dziennikarzy pracowała w tygodniku "Newsweek Polska", część w "Fakcie" oraz w innych tytułach. Nowe "Życie" miało nowych felietonistów: Wojciecha Roszkowskiego i Tomasza Lisa. Jednym z najsłynniejszych tekstów, jaki ukazał się wówczas na jego łamach, był artykuł o imprezie wigilijnej Jolanty Kwaśniewskiej z kluczowymi postaciami tzw. afery Orlenu - Andrzejem Kuną i Aleksandrem Żaglem w 1995.

  Afera Orlenu (znana też jako Orlengate) – tak nazwana przez dziennikarzy publikacja w Gazecie Wyborczej opisana 5 kwietnia 2004 roku. Związana z zatrzymaniem 7 lutego 2002 roku przez UOP prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego. W celu wyjaśnienia afery w maju 2004 r. Sejm powołał komisję śledczą.Igor Zalewski (ur. 1970) – polski dziennikarz i komentator polityczny. Jest absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie.

  Nowe "Życie" nie zyskało nawet w połowie takiej pozycji, jaką miało w latach 90. Według nieoficjalnych źródeł nakład wynosił około 20 tys. egzemplarzy, a sprzedaż ukształtowała się na poziomie 6 tys. Dziennik szybko popadł w nowe kłopoty finansowe i na początku 2005 roku zniknął z rynku.

  Władimir Piotrowicz Ałganow (ros. Владимир Петрович Алганов, ur. w 1952 roku w Leningradzie) – radziecki, rosyjski funkcjonariusz wywiadu pełniący służbę jako dyplomata, były pracownik ambasady ZSRR i Federacji Rosyjskiej w Warszawie. W latach 1981-1992 pierwszy sekretarz tejże ambasady. Były pułkownik PGU KGB ZSRR i SWR FR, zamieszany m.in. w tzw. aferę Olina i Orlengate.Marta Stremecka (ur. 1958 w Krakowie) – dziennikarz, redaktor. Studiowała teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1990 roku została redaktorem w powstałym wówczas "Czasie Krakowskim". W 1997 roku została sekretarzem redakcji w "Życiu Warszawy". Od 1998 roku była szefową Magazynu "Życie". Od 2003 roku pracowała w Axel Springer Polska przy różnych projektach. W szczególności w 2003 roku współzakładała "Fakt", gdzie najpierw była szefową działu politycznego, a potem wicenaczelną oraz naczelną „Fakt Kobieta” – cotygodniowego dodatku. Od 2006 do 2009 roku była wicenaczelną "Dziennika" wydawanego przez ten sam koncern. Wykładała dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim i Papieskiej Akademii Teologicznej. W 2009 roku wraz z Robertem Krasowskim założyła "Wydawnictwo Czerwone i Czarne" i jest jego współwłaścicielką. Jest autorką biograficznego wywiadu rzeki z Janiną Paradowską A chciałam być aktorką… oraz z Jerzym Urbanem Jerzy Urban. O swoim życiu rozmawia z Martą Stremecką.

  Dziennikarze, publicyści i felietoniści[]

  Tomasz Wołek, Jerzy Wysocki, Ryszard Legutko, Cezary Michalski, Paweł Fąfara, Robert Krasowski, Marta Stremecka, Konrad Kołodziejski, Grzegorz Jankowski, Cezary Bielakowski, Piotr Semka, Wojciech Duda-Dudkiewicz, Paweł Paliwoda, Jacek Łęski, Rafał Kasprów, Łukasz Warzecha, Piotr Zaremba, Igor Zalewski, Tomasz Wróblewski, Bronisław Wildstein, Piotr Skwieciński, Maciej Łętowski, Tomasz Lis, Dorota Kania, Jarosław Jakimczyk, Cezary Gmyz, Wojciech Sumliński, Wojciech Roszkowski, Luiza Zalewska, Jan Wróbel, Joanna Lichocka-Bichniewicz, Piotr Śmiłowicz, Bertold Kittel, Maciej Duda, Łukasz Perzyna, Anna Sarzyńska, Dariusz Tuzimek, Marek Halberda, Piotr Pytlakowski, Paweł Goźliński, Kuba Sufin, Andrzej Papierz, Magdalena Cytowska-Żakowska, Tomasz Kontek, Małgorzata Solecka, Zbigniew Zbikowski

  Dziennik - zbiór publikacji prasowych ukazujący się codziennie. Najczęściej dzienniki nie ukazują się w niedziele i święta.Bronisław Wildstein (ur. 11 czerwca 1952 w Olsztynie) – polski publicysta, dziennikarz, pisarz, od 11 maja 2006 do 26 lutego 2007 prezes zarządu Telewizji Polskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Aleksander Kwaśniewski (ur. 15 listopada 1954 w Białogardzie) – polski polityk, z zawodu dziennikarz. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej od 23 grudnia 1995 do 23 grudnia 2005.
  Cezary Ryszard Michalski (ur. 1963 w Toruniu) – polski filolog polski, eseista, prozaik i publicysta. Syn historyka Ryszarda Michalskiego.
  Wojciech Sumliński (ur. 15 kwietnia 1969 w Warszawie) – polski dziennikarz, absolwent psychologii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Pracował w "Życiu", "Gazecie Polskiej" i "Wprost". Autor licznych reportaży i programów w TVP: "Oblicza prawdy" o dzialalności SB i magazynu śledczego "30 minut". Autor książki "Teresa Trawa Robot" o tajnych operacjach specjalnych SB oraz autor scenariusza filmowego o śmierci ks. Popiełuszki napisanego dla Agencji Filmowej TVP. Obecnie wspołpracuje z Frondą i magazynem śledczym "Focus", pisze kolejne książki i jest redaktorem naczelnym Tygodnika Podlaskiego.
  Życie Warszawy” – dziennik ukazujący się w Warszawie od 15 października 1944 do 17 grudnia 2011. Gazeta powstała, według jednych źródeł – z inicjatywy Polskiej Partii Robotniczej, zaś według innych – z inicjatywy Mariana Spychalskiego, pierwszego prezydenta Warszawy. Nakład pierwszego numeru wyniósł 1500 egz. „Życie Warszawy” było, obok „Trybuny Ludu”, jednym z najbardziej opiniotwórczych dzienników w PRL.
  Maciej Marek Łętowski (ur. 29 maja 1949 w Warszawie) – polski prawnik i dziennikarz, były redaktor naczelny "Ładu", wykładowca.
  Dorota Kania (ur. ok. 1964) – polska dziennikarka tygodnika Gazeta Polska, miesięcznika Nowe Państwo – Niezależna Gazeta Polska (wcześniej Nowe Państwo), dziennika Gazeta Polska Codziennie, w którym kieruje działem Polska. Zastępca redaktora naczelnego portalu Niezalezna.pl.
  Rafał Kasprów (ur. 15 lutego 1974) – polski dziennikarz i przedsiębiorca, były dziennikarz śledczy, głównie „Życia” i „Rzeczpospolitej”.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.064 sek.