• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Żyła biodrowa zewnętrzna

  Przeczytaj także...
  Żyły (łac. venae) – wszystkie naczynia krwionośne prowadzące krew do serca. Najczęściej jest to krew odtlenowana. Tylko w wypadku żył płucnych i pępowinowych jest to krew natlenowana.Elsevier – jedno z największych światowych wydawnictw naukowych. Publikuje głównie książki i czasopisma z dziedziny nauk przyrodniczych, medycznych i ścisłych. Jest ono częścią grupy Reed Elsevier i ma siedzibę w Amsterdamie oraz filie w USA, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajach.
  Żyła główna dolna, inaczej żyła próżna dolna, żyła czcza dolna (łac. vena cava inferior) – pień żylny zbierający krew z podprzeponowej połowy ciała i uchodzący do prawego przedsionka serca.

  Żyła biodrowa zewnętrzna (łac. vena iliaca externa) – pień żylny, który rozpoczyna się na przedłużeniu żyły udowej i łącząc się z żyłą biodrową wewnętrzną wytwarza żyłę biodrową wspólną.

  Przebieg[]

  Żyła biodrowa zewnętrzna rozpoczyna się na przedłużeniu żyły udowej ku tyłowi od więzadła pachwinowego i kieruje się skośnie ku górze do tyłu oraz przyśrodkowo wzdłuż kresy granicznej między miednicą większą a miednicą mniejszą, biegnie wzdłuż brzegu przyśrodkowego mięśnia lędźwiowego większego, a towarzysząca tętnica biodrowa zewnętrzna układa się bocznie oraz przyśrodkowo od niej. Po dojściu do stawu krzyżowo-biodrowego łączy się z żyłą biodrową wewnętrzną wytwarzając żyłę biodrową wspólną.

  Wydawnictwo Lekarskie PZWL – polskie wydawnictwo istniejące od 1945 roku, wydające literaturę fachową dla pracowników systemu opieki zdrowotnej, podręczniki szkolne i akademickie i publikacje popularnonaukowe. Do 1993 roku państwowe wydawnictwo istniało pod nazwą Państwowe Zakłady Wydawnictw Lekarskich (PZWL). W 1998 roku nastąpiła prywatyzacja, aktualnie stanowi część grupy wydawniczej PWN.Żyła jądrowa (łac. vena testicularis) - rozpoczyna się na tylnym brzegu jądra licznymi drobnymi gałęziami, z których po przejściu przez kanał pachwinowy wychodzi kilka żył twarzących ostatecznie jedno naczynie.

  Dopływy[]

  1. żyła głęboka okalająca biodro (vena circumflexa iliaca profunda).
  2. żyła nadbrzuszna dolna (vena epigastrica inferior).

  Odmiany[]

 • żyła biodrowa zewnętrzna może posiadać zastawkę, przeważnie w stanie uwstecznionym
 • Zespolenia[]

 • splot wiciowaty a przez niego z żyłą jadrową lub jajnikową (gałęzie żyły żyły głównej dolnej).
 • poprzez żyłę nadbrzuszną dolną z
 • żyłą nadbrzuszną górną
 • żyłami przypępkowymi
 • skórnymi żyłami brzucha
 • żyłą zasłonową
 • poprzez żyłę głęboką okalająca biodro z żyłą biodrową-lędźwiową
 • Zastawki[]

  Żyła biodrowa zewnętrzna nie posiada zastawek.

  Żyła biodrowa wewnętrzna (łac. vena iliaca interna) – gruby i krótki pień żylny, który powstaje z połączenia żył odprowadzających krew ze ściany miednicy oraz narządów w niej zawartych (żyły te noszą nazwę odpowiadających im tętnic lub też dookoła narządów miednicy wytwarzają obfite sploty) łączy się z żyłą biodrową zewnętrzną i wytwarza żyłę biodrową wspólną.Mięsień lędźwiowy większy (łac. musculus psoas major) - mięsień uważany za część większego mięśnia biodrowo-lędźwiowego.

  Bibliografia[]

 • Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia Człowieka. T. III. Warszawa: PZWL, 1993, s. 421-422. ISBN 83-200-1628-2.
 • Wiesław Łasiński: Anatomia Topograficzna i Stosowana. T. 3. Warszawa: PZWL, 1991, s. 18-19. ISBN 83-200-1323-2.
 • Sobotta Atlas Anatomii człowieka. Friedrich Paulsen (red.); Jens Waschke (red.); Witold Woźniak (red. IV wyd. pol.); Kazimierz S. Jędrzejewski (red. IV wyd. pol.). T. 2. Wrocław: Elsevier Urban & Partner, 2012, s. 233-234. ISBN 978-83-7609-709-1.
 • Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.

  Zastawki – różnego typu błoniaste fałdy występujące głównie w układzie krwionośnym i limfatycznym; warunkują jednokierunkowy przepływ krwi (na granicy przedsionków i komór serca, w ujściu aorty i pnia płucnego, w żyłach lub naczyniach limfatycznych).Staw krzyżowo-biodrowy (łac. articulatio sacroiliaca) – u człowieka staw płaski tworzony przez kość krzyżową i kość biodrową, o niewielkiej ruchomości, wzmocniony silnymi więzadłami.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Żyła udowa (łac. vena femoralis) - wielki pień żylny, będący przedłużeniem żyły podkolanowej. Towarzyszy tętnicy udowej.
  Żyła biodrowo-lędźwiowa (łac. vena iliolumbalis) – pień żylny zbierający krew z okolicy lędźwiowej i dołu biodrowego i uchodzący do żyły biodrowej wewnętrznej.
  Żyła nadbrzuszna dolna (łac. vena epigastrica inferior) – pień żylny zbierający krew z mięśnia prostego brzucha oraz jądra i najądrza rozpoczynający się powyżej pępka wewnątrz mięśnia prostego brzucha i uchodzący do żyły biodrowej zewnętrznej.
  Żyła biodrowa wspólna (łac. vena iliaca communis) – duże naczynie żylne, które odprowadza całą krew z miednicy i kończyn dolnych.
  Żyła jajnikowa (łac. vena ovarica) – naczynie żylne zbierające krew z jajnika, jajowodu i macicy. Powstaje we wnęce jajnika i uchodzi po prawej stronie do żyły głównej dolnej, a po lewej stronie do żyły nerkowej lewej.
  Tętnica biodrowa zewnętrzna (łac. arteria iliaca externa) – w anatomii człowieka jedna z gałęzi końcowych tętnicy biodrowej wspólnej. Jest tętnicą parzystą. Jej gałęzie unaczyniają elementy przedniej ściany brzucha. Przedłużeniem tętnicy biodrowej zewnętrznej jest tętnica udowa.
  Żyła głęboka okalająca biodro (łac. vena circumflexa ilium profunda) – pień żylny zbierający krew z mięśni brzucha, tworzący się z żył towarzyszących tętnicy głębokiej okalającej biodro i uchodzący do żyły biodrowej zewnętrznej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.