• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Żyła biodrowa wewnętrzna

  Przeczytaj także...
  Żyła biodrowa zewnętrzna (łac. vena iliaca externa) – pień żylny, który rozpoczyna się na przedłużeniu żyły udowej i łącząc się z żyłą biodrową wewnętrzną wytwarza żyłę biodrową wspólną.Splot żylny pochwowy (łac. plexus venosus vaginalis) – splot żylny zbierający krew ze pochwy powstający z jej naczyń żylnych i z którego krew uchodzi do żyły biodrowej wewnętrznej.
  Żyły (łac. venae) – wszystkie naczynia krwionośne prowadzące krew do serca. Najczęściej jest to krew odtlenowana. Tylko w wypadku żył płucnych i pępowinowych jest to krew natlenowana.

  Żyła biodrowa wewnętrzna (łac. vena iliaca interna) – gruby i krótki pień żylny, który powstaje z połączenia żył odprowadzających krew ze ściany miednicy oraz narządów w niej zawartych (żyły te noszą nazwę odpowiadających im tętnic lub też dookoła narządów miednicy wytwarzają obfite sploty) łączy się z żyłą biodrową zewnętrzną i wytwarza żyłę biodrową wspólną.

  Elsevier – jedno z największych światowych wydawnictw naukowych. Publikuje głównie książki i czasopisma z dziedziny nauk przyrodniczych, medycznych i ścisłych. Jest ono częścią grupy Reed Elsevier i ma siedzibę w Amsterdamie oraz filie w USA, Wielkiej Brytanii i kilku innych krajach.Wydawnictwo Lekarskie PZWL – polskie wydawnictwo istniejące od 1945 roku, wydające literaturę fachową dla pracowników systemu opieki zdrowotnej, podręczniki szkolne i akademickie i publikacje popularnonaukowe. Do 1993 roku państwowe wydawnictwo istniało pod nazwą Państwowe Zakłady Wydawnictw Lekarskich (PZWL). W 1998 roku nastąpiła prywatyzacja, aktualnie stanowi część grupy wydawniczej PWN.

  Przebieg[]

  Początek żyły biodrowej wewnętrznej znajduje się w górnej części wcięcia kulszowego większego, po czym wstępuje ku górze, przylegając do części bocznej kości krzyżowej. Po dojściu do stawu krzyżowo biodrowego łączy się z żyłą biodrową zewnętrzną i wytwarza żyłę biodrową wspólną.

  Splot żylny odbytniczy (łac. plexus venosus rectalis lub plexus haemorrhoidalis) – splot żylny rozpoczynający się siecią powierzchową dookoła odbytu zbierający krew z dolnej części odbytnicy i z którego krew uchodzi z części dolnej do żył odbytniczych dolnych, w części środkowej do żył odbytniczych środkowych natomiast w części górnej do żyły odbytniczej górnej. Splot odbytniczy stanowi zespolenie pomiędzy układem żyły wrotnej, a układem żyły głównej dolnej.Kość krzyżowa (łac. os sacrum) – u człowieka, powstaje przez zrośnięcie pięciu kręgów krzyżowych. Wyróżnia się w niej powierzchnie grzbietową i miedniczną, podstawę oraz wierzchołek.

  Dopływy[]

  Gałęzie ścienne

  1. Żyła biodrowo-lędźwiowa (vena iliolumbalis).
  2. Żyły krzyżowe boczne (venae sacrales laterales).
  3. Żyły pośladkowe górne (venae gluteae superiores).
  4. Żyły pośladkowe dolne (venae gluteae inferiores).
  5. Żyły zasłonowe (venae obturatoriae).

  Gałęzie trzewne

  1. Żyła sromowa wewnętrzna (vena pudenda interna).
  2. Splot żylny odbytniczy (plexus venosus rectalis).
  3. Splot żylny pęcherzowy (plexus venosus vesicalis).
  4. Splot żylny sterczowy (plexus venosus prostaticus).
  5. Żyła maciczna (vena uterina).
  6. Splot żylny pochwowy (plexus venosus vaginalis).

  Odmiany[]

 • żyła udowa wewnętrzna może być podwójna jednostronnie lub dwustronnie (w tych przypadkach obie żyły udowe leżą po dwóch stronach tętnicy)
 • podwójna żyła udowa może łączyć się krótkimi zespoleniami tworząc formę splotowatą
 • Bibliografia[]

 • Adam Bochenek, Michał Reicher: Anatomia Człowieka. T. III. Warszawa: PZWL, 1993, s. 422. ISBN 83-200-1628-2.
 • Wiesław Łasiński: Anatomia Topograficzna i Stosowana. T. 2. Warszawa: PZWL, 1991, s. 18. ISBN 83-200-0798-4.
 • Sobotta Atlas Anatomii człowieka. Friedrich Paulsen (red.); Jens Waschke (red.); Witold Woźniak (red. IV wyd. pol.); Kazimierz S. Jędrzejewski (red. IV wyd. pol.). T. 2. Wrocław: Elsevier Urban & Partner, 2012, s. 193 233-234. ISBN 978-83-7609-709-1.
 • Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.

  Żyły pośladkowe dolne (łac. venae gluteae inferiores) – naczynia żylne zbierające krew z okolicy pośladkowej. Powstają w mięśniach pośladkowych i uchodzą do żyły biodrowej wewnętrznej.Żyła sromowa wewnętrzna (łac. vena pudenda interna) – jedyne naczynie żylne z gałęzi trzewnych żyły biodrowej wewnętrznej, które nie wytwarza splotów, W początkowym przebiegu ma dwa pnie. Żyła sromowa wewnętrzna rozpoczyna się u mężczyzn zespoleniem z żyłą grzbietową prącia, natomiast u kobiet z żyłą grzbietową łechtaczki i uchodzi do żyły biodrowej wewnętrznej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Staw krzyżowo-biodrowy (łac. articulatio sacroiliaca) – u człowieka staw płaski tworzony przez kość krzyżową i kość biodrową, o niewielkiej ruchomości, wzmocniony silnymi więzadłami.
  Splot żylny pęcherzowy (łac. plexus venosus vesicalis) – splot żylny zbierający krew z tylnej i dolnej części pęcherza moczowego powstający z żył ściany pęcherza moczowego i z którego krew uchodzi do żyły biodrowej wewnętrznej. U mężczyzny jest on największym splotem żylnym miednicy.
  Żyła biodrowo-lędźwiowa (łac. vena iliolumbalis) – pień żylny zbierający krew z okolicy lędźwiowej i dołu biodrowego i uchodzący do żyły biodrowej wewnętrznej.
  Żyły krzyżowe boczne (łac. venae sacrales laterales) – naczynia żylne zbierające krew z kości krzyżowej oraz ze struktur kanału krzyżowego. Powstają na powierzchni miedniczej kości krzyżowej i uchodzą do żyły biodrowej wewnętrznej.
  Żyła maciczna (łac. vena uterina) – żyła powstająca ze splotu żylnego macicznego z której krew uchodzi do żyły biodrowej wewnętrznej.
  Żyła biodrowa wspólna (łac. vena iliaca communis) – duże naczynie żylne, które odprowadza całą krew z miednicy i kończyn dolnych.
  Żyły pośladkowe górne (łac. venae gluteae superiores) – naczynia żylne zbierające krew z większej części okolicy pośladkowej. Powstają w mięśniach pośladkowych i uchodzą do żyły biodrowej wewnętrznej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.