• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Żuraw wodny

  Przeczytaj także...
  Kolej normalnotorowa – kolej, która używa torów z odległością między wewnętrznymi powierzchniami główek szyn wynoszącą 1435 mm.Warszawa Gdańska – stacja kolejowa w Warszawie. Obiekt znajduje się przy ul. Słomińskiego. dojazd zapewniają liczne linie autobusowe i tramwajowe, a także metro (stacja Dworzec Gdański). Na stacji zatrzymują się pociągi:
  Sekcja Utrzymania i Napraw Taboru Zabytkowego „Skansen” Chabówka, potocznie „Skansen taboru kolejowego w Chabówce” istnieje w Chabówce koło Rabki Zdroju od 1993 roku. Obecnie Skansen znajduje się w strukturach PKP Cargo SA.

  Żuraw wodny (żuraw kolejowy) – urządzenie hydrauliczne służące do nalewania wody do skrzyni wodnej parowozu lub tendra.

  Zwykle ma postać żeliwnej kolumny, na której znajduje się obrotowe ramię. Dopływ wody odcinany jest za pomocą zasuwy. Woda doprowadzana jest zwykle z wieży wodnej.

  Czynne żurawie wodne na kolejach normalnotorowych znajdują się obecnie m.in. na stacjach: Wolsztyn, Poznań Główny, Leszno, Chabówka (w skansenie), Nowy Targ, Bydgoszcz Główna, Jelenia Góra, Warszawa Gdańska.

  Zawór – urządzenie do zamykania otworów, wylotów, do regulowania przepływu płynów (cieczy lub gazów) przez przewody.Poznań Główny – dworzec kolejowy w Polsce sklasyfikowany przez PKP w kategorii A. Położony w centrum Poznania, przy ul. Dworcowej, na terenie pomiędzy ulicami: Zachodnią, Głogowską, Mostem Dworcowym, Przemysłową i Spichrzową (dawniej również ul. Składową na terenie tzw. Wolnych Torów).

  Zobacz też[]

 • Żuraw studzienny
 • Żuraw wieżowy

 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});

  Stronie Śląskie – stacja kolejowa przy ul. Kościuszki 18 w Stroniu Śląskim, w województwie dolnośląskim, w Polsce.Żuraw studzienny – rodzaj dźwignicy, umożliwiającej wydobywanie wody ze studni. To (charakterystyczny m.in. na Podlasiu) drewniany czerpak wody, w późniejszym okresie zastąpiony kołowrotem. Nazwa pochodzi od nazwy ptaka.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lokomotywa parowa (również parowóz) – lokomotywa napędzana maszyną parową lub rzadziej turbiną parową. Para pochodzi z kotła opalanego węglem, rzadziej drewnem, ropą czy mazutem, a w parowozach bezogniowych z zasobnika pary.
  Leszno – główny dworzec kolejowy w Lesznie w województwie wielkopolskim. Położony w centrum miasta, przy Dworcowej 1, pomiędzy ulicami: Towarową (Centrum) a Kilińskiego (Zatorze). Według kategoryzacji PKP posiada kategorię B.
  Wieża ciśnień (wieża wodna, wieża wodociągowa) – budynek w formie wieży, na którego szczycie znajduje się zbiornik wody, służący do zapewnienia stabilnego ciśnienia w wodociągu. Pokrywa chwilowy wzrost zapotrzebowania. Zbiornik musi być umieszczony powyżej odbiorców, ponieważ działa poprzez zasadę naczyń połączonych. Umieszczony jest zwykle na szczycie wieży, góry, a czasem nawet wieży na wzniesieniu. Na stacjach kolejowych była używana do zasilania parowozów.
  Żuraw wieżowy - urządzenie dźwignicowe potocznie zwane dźwigiem, zaliczane do największych maszyn roboczych. Może osiągać wysokość podnoszenia wolnostojąco do około 100 metrów, a kotwiony do budynku ograniczony jest jedynie długością liny podnoszącej.
  Nowy Targ - stacja kolejowa w Nowym Targu, w województwie małopolskim, w Polsce, na trasie linii kolejowej Chabówka - Zakopane. Stacja położona jest daleko od centrum miasta. Zatrzymują się tu wszystkie pociągi zmierzające z lub do Zakopanego. Z uwagi na okazjonalne użytkowanie na tej trasie trakcji parowej obsługiwanej przez Skansen taboru kolejowego w Chabówce, na stacji Nowy Targ znajduje się jedna z nielicznych w Polsce czynnych żurawi wodnych. Część nowotarskiej parowozowni jest wykorzystywana jako garaż dla drezyn.
  Bydgoszcz Główna – jeden z największych dworców kolejowych w Polsce oraz największy w województwie kujawsko-pomorskim. Według klasyfikacji PKP ma najwyższą kategorię A. Dworzec posiada wiele torów, budynek stacyjny (w obrębie: kasy biletowe, informacja kolejowa, przechowalnia bagażu, punkty gastronomiczne i handlowe, hotel dworcowy "Merlin"), 5 zadaszonych peronów, lokomotywownię, wieżę ciśnień, przejście podziemne i semafory świetlne.
  Jelenia Góra – największa stacja kolejowa w Jeleniej Górze, znajdująca się w województwie dolnośląskim, w Polsce. Według klasyfikacji PKP ma kategorię C. Stacja węzłowa, która położona jest w centrum miasta. Posiada 4 perony osobowe. Przez stację przechodzą następujące linie kolejowe:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.