• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Żukowo - gmina

  Przeczytaj także...
  Rutki (kaszb. Rutczi lub Rutki) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo nad Radunią.Żukowo (kaszb. Żukòwò, niem. Zuckau, łac. Sucovia) – miasto nad Radunią w powiecie kartuskim w województwie pomorskim. Zaliczane do aglomeracji gdańskiej.
  Nowy Świat (kaszb. Nowë Swiat) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo granicząca bezpośrednio z dzielnicą Gdańska - Osową. Leży na trasie magistralii węglowej (Maksymilianowo-Kościerzyna-Gdynia). Do końca 2008 r. miejscowość była częścią sołectwa Rębiechowo; w roku następnym rozbudowująca się wieś stała się samodzielnym sołectwem. Miejscowości nie należy mylić z osiedlem o tej samej nazwie w gdańskiej dzielnicy Osowa. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

  Żukowo (kaszb. gmina Żukòwò) – gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim. Gmina w całości znajduje się w aglomeracji gdańskiej. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim. W 2013 roku w gminie wprowadzono język kaszubski jako język pomocniczy.

  Chyżne (węg. Chizsne, słow. Chyžné) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Jabłonka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego. Miejscowość położona jest w regionie geograficznym Kotlina Orawska i historyczno-etnograficznym Orawa.Lniska – wieś niesołecka w powiecie kartuskim, gminie Żukowo, położona przy drodze krajowej 7. Miejscowość jest częścią sołectwa Leźno.

  Siedziba gminy to Żukowo.

  Według danych z 31 grudnia 2012 gminę zamieszkiwało 31 414 osób.

  Miejscowości[]

  W skład gminy wchodzi miasto Żukowo oraz 21 sołectw: Babi Dół, Banino, Borkowo, Chwaszczyno, Glincz, Leźno, Łapino Kartuskie, Małkowo, Miszewo, Niestępowo, Nowy Świat, Otomino, Pępowo, Przyjaźń, Rębiechowo, Rutki, Skrzeszewo, Sulmin, Tuchom, Widlino i Żukowo-Wieś.

  Babi Dół (kaszb. Babë Doł) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo, przy drodze krajowej nr 20 Stargard Szczeciński - Szczecinek - Gdynia. Od 28 października 2011 stanowi samodzielne sołectwo (wcześniej należała do sołectwa Glincz).Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
  Wsie niesołeckie Barniewice, Czaple, Dąbrowa, Lniska, Miszewko, Nowy Tuchom Osady Borowiec, Stara Piła Kolonie Elżbietowo, Piaski, Widlino

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2005 gmina Żukowo ma obszar 163,95 km², w tym:

 • użytki rolne: 69%
 • użytki leśne: 21%
 • Gmina stanowi 14,64% powierzchni powiatu.

  Transport[]

  Przez gminę przebiegają drogi krajowe: 7 (Żukowo-Chyżne), 20 (Stargard-Gdynia), wojewódzkie: 211 (Żukowo-Nowa Dąbrowa), 218 (Krokowa-Gdańsk) oraz linie kolejowe: 229 (Pruszcz Gdański-Łeba) i 201 (Nowa Wieś Wielka-Gdynia).

  Aglomeracja gdańska (także Aglomeracja Trójmiasta; czasami nazywana aglomeracją Zatoki Gdańskiej) – aglomeracja obszar na północy Polski nad Zatoką Gdańską. Tworzy go Gdańsk, Gdynia, Sopot (Trójmiasto) oraz miejscowości od Tczewa do Wejherowa i Władysławowa.Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.

  Demografia[]

  Dane z 2014:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Żukowo w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Zukowo.png

  Ochrona przyrody[]

 • Rezerwat przyrody Jar Rzeki Raduni
 • Sąsiednie gminy[]

  Gdańsk, Gdynia, Kartuzy, Kolbudy, Przodkowo, Przywidz, Somonino, Szemud

  Przypisy

  Łeba (kasz. Łeba, niem. Leba) – miasto i gmina w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, położona na Wybrzeżu Słowińskim, nad rzekami Łebą i Chełstem, miejscowość wypoczynkowa z portem morskim i kąpieliskami.Rębiechowo (kaszb. Rãbiechòwò) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo na trasie magistrali węglowej (Maksymilianowo-Kościerzyna-Gdynia).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Somonino (do 1954 gmina Goręczyno) – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.
  Tuchom (kaszb. Tëchòmié) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo, przy drodze krajowej nr 20 Stargard Szczeciński - Szczecinek - Gdynia, w sąsiedztwie Jeziora Tuchom. Wieś jest siedzibą sołectwa Tuchom. Integralna część Tuchomia nosi nazwę Tuchomek.
  Małkowo (kaszb. Môłkòwò) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo, przy drodze krajowej nr 20 ze Stargardu Szczecińskiego do Gdyni.
  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
  Linia kolejowa nr 229 – linia kolejowa łącząca Pruszcz Gdański z Łebą. Na większości trasy jest ona nieprzejezdna lub jeżdżą po niej tylko drezyny ręczne. Jedynie na odcinku Lębork – Łeba występuje sezonowy ruch pasażerski oraz Kartuzy – Stara Piła ruch towarowy.
  Borowiec (kaszb. Bòrówc) – osada kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo. Osada wchodzi w skład sołectwa Banino.
  Czaple (kaszb. Czaplé) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo przy zachodniej granicy miasta Gdańsk. Wieś jest częścią składową sołectwa Leźno.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.