• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Żukowo  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Rutki (kaszb. Rutczi lub Rutki) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Żukowo nad Radunią.Norbertanki, właściwie Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Regularnych Zakonu Premonstratensów – katolicki żeński zakon kontemplacyjny.

  Żukowo (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Żukòwò; niem. Zuckau, łac. Sucovia) – miasto nad Radunią w powiecie kartuskim w województwie pomorskim. Zaliczane do aglomeracji gdańskiej.

  Według danych z 31 grudnia 2010 miasto miało 6519 mieszkańców.

  Wieś norbertanek żukowskich w województwie pomorskim w II połowie XVI wieku.

  Prusowie – ludy bałtyckie zamieszkujące w średniowieczu tereny między Pomorzem, Mazowszem, Litwą a Bałtykiem (wybrzeże Bałtyku między dolną Wisłą a dolnym Niemnem). Obecnie na ich terytorium znajdują się: województwo warmińsko-mazurskie oraz obwód kaliningradzki.Mściwój I gdański (Mszczuj, Mściwoj, Mściwuj, pom. Mestwin). Syn Sobiesława I z dynastii Sobiesławiców. Data urodzenia nieznana. Według nekrologów pomorskich miał umrzeć w 1220 r. Część historyków uważa, że tak było w rzeczywistości (Błażej Śliwiński). Inni jednak (np. Gerard Labuda, Edward Rymar) zwracają uwagę, że w 1248 r. jego syn Świętopełk oświadczył, iż przez 12 lat opiekował się bratem Samborem, po czym wydzielił mu dzielnicę. Wiele wskazuje, że stało się to w latach 1225-1227. Z tego wynika, że Mściwoj I zmarł w 1213-1215 r.


  Spis treści

 • 1 Położenie
 • 2 Historia
 • 3 Demografia
 • 4 Zabytki
 • 5 Kultura i rozrywka
 • 5.1 Ośrodki kultury
 • 5.2 Imprezy cykliczne
 • 6 Wspólnoty wyznaniowe
 • 7 Współpraca międzynarodowa
 • 8 Zobacz też
 • 9 Przypisy
 • 10 Linki zewnętrzne
 • Położenie[]

  Stacja kolejowa Żukowo Wschodnie

  Położone na wschodnim skraju Pojezierza Kaszubskiego, 19 km na południowy zachód od Gdańska, na przecięciu drogi krajowej nr 20 i drogi wojewódzkiej nr 211. Tu zaczyna się droga krajowa nr 7. Przez miasto przebiega linia kolejowa nr 201 Nowa Wieś Wielka – Gdynia Port ze stacją kolejową Żukowo Wschodnie oraz przystankiem Żukowo (stacja Żukowo Zachodnie przy linii kolejowej nr 229 nie funkcjonuje).

  Pomorska Droga św. Jakuba lub Camino del Norte (Droga Północna), Camino Polaco del Norte (Droga Północnopolska). W średniowieczu trasa ta wiodła od Gdańska, przez Sianowo, Lębork, Łebę, Ustkę, Kołobrzeg do Szczecina. Otwarta i włączona do sieci dróg św. Jakuba została 28 lipca 2013 r.Aglomeracja gdańska (także Aglomeracja Trójmiasta; czasami nazywana aglomeracją Zatoki Gdańskiej) – aglomeracja obszar na północy Polski nad Zatoką Gdańską. Tworzy go Gdańsk, Gdynia, Sopot (Trójmiasto) oraz miejscowości od Tczewa do Wejherowa i Władysławowa.

  Miasto jest członkiem Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. Przez Żukowo prowadzi niebieski szlak turystyczny Kartuski.

  W latach 1975-1998 administracyjnie należało do woj. gdańskiego.

  Według danych z 1 stycznia 2011 powierzchnia miasta wynosiła 4,73 km².

  Pomnik przyrody – prawnie chroniony twór przyrody, szczególnie cenny ze względów naukowych, zabytkowych, kulturowych i innych.Szlak Kartuski – niebieski znakowany szlak turystyczny wytyczony przez obszar miast Sopot, Gdańsk i powiatu kartuskiego prowadzący z Sopotu Kamiennego Potoku do Kartuz (dawny dworzec PKP) kaszubskim obszarem województwa pomorskiego (liczący ok. 68 km długości).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Haft kaszubski (kasz. – kaszëbsczi wësziwk) – gatunek i technika kompozycyjno-wzornicza sztuki użytkowej regionu Kaszub w Polsce. Elementem łączącym różne podgatunki regionalne haftu jest kompozycja kolorystyczna oparta na siedmiu podstawowych kolorach. Motywy zdobnicze haftu (kwiaty i owady) zastosowano również w ceramice kaszubskiej i specyficznym malowaniu mebli. Elementy wzornictwa uznawanego za haft kaszubski występują również w paramentach liturgicznych pochodzących z XVII i XVIII wieku. Kolebką haftu kaszubskiego były klasztory norbertanek w Żukowie i benedyktynek w Żarnowcu. Według A. Błachowskiego hafty obok języka określają kaszubskie etnicum.
  Lisewo (kaszb. Lësewo) – osiedle na obszarze administracyjnym miasta Żukowo. Początkowo stanowiło część uposażenia klasztoru norbertanek w Żukowie. Większa część dawnego Lisewa została wchłonięta przez sąsiadującą z miastem od południowego wschodu wieś Otomino.
  Zofia Ptach (ur. 20 marca 1896- zm. 1970) - znana hafciarka kaszubska. Współtwórczyni szkoły żukowskiej haftu kaszubskiego. Była członkiem Zrzeszenia Kaszubskiego. Jej siostrą była Jadwiga. Obie to wnuczki Marianny z d. Okuniewskiej (ur. 1820 r.), która była hafciarką - uczennicą ostatnich norbertanek w Żukowie. Przyczyniła się do tego, że nadal żywe są tradycje dawnego haftu klasztornego.
  Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie – parafia znajdująca się w archidiecezji gdańskiej w dekanacie Żukowo. Kościół parafialny, ponorbertański, gotycki został wybudowany w XIV-XV wieku. Mieści się przy ulicy 3 Maja.
  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
  Borcz (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Bórcz) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Somonino, przy drodze krajowej nr 20 Stargard - Szczecinek - Gdynia, na turystycznym szlaku Wzgórz Szymbarskich. Wieś jest siedzibą sołectwa Borcz w którego skład wchodzą również miejscowości Mały Dwór i Patoka. We wsi znajduje się dwór (obecnie hotel) z parkiem, a na północ od miejscowości znajduje się Rezerwat przyrody Jar Rzeki Raduni.
  Linia kolejowa nr 229 – linia kolejowa łącząca Pruszcz Gdański z Łebą. Na większości trasy jest ona nieprzejezdna lub jeżdżą po niej tylko drezyny ręczne. Jedynie na odcinku Lębork – Łeba występuje sezonowy ruch pasażerski oraz Kartuzy – Stara Piła ruch towarowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.