• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Żleb Bratraniec

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Żleb (kuluar) – wklęsła forma rynnowa ukształtowania terenu górskiego. Jest to szerokie i korytowate wcięcie o różnej głębokości w stoku czy ścianie. Powstaje wskutek wietrzenia mechanicznego oraz erozyjnego działania gruzu skalnego, wód opadowych, roztopowych i lawin. Żleby mają niewyrównane dno o profilu zbliżonym do litery V.
  Koryciańska Czuba (1161 m n.p.m.) – reglowy szczyt w długiej północnej grani Wołowca w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Furkaską (1491 m) a Małą Furkaską (1133 m). Przebiega przez niego granica polsko-słowacka i Wielki Europejski Dział Wodny między Morzem Bałtyckim i Czarnym. We wschodnim kierunku ciągnie się od Koryciańskiej Czuby kręty grzbiet z Koryciańskimi Turniami, oddzielający dwie boczne odnogi Doliny Chochołowskiej: Wielkie Koryciska (po południowej stronie grzbietu) i Małe Koryciska (po północnej stronie). Na słowacką stronę, do Doliny Cichej Orawskiej opada spod Koryciańskiej Czuby jedna z dwóch odnóg żlebu Bratraniec.

  Żleb Bratraniec (słow. Bratranec) – ostatnie w kierunku wschodnim odgałęzienie Doliny Cichej Orawskiej. Jest to głęboki i wąski żleb wcinający się w północne stoki Koryciańskiej Czuby. Od sąsiedniej na zachód Doliny Furkaskiej oddziela go grzbiet z kulminacją Bratrańcowej Czubki (1084 m), odchodzący na północ spod turni Zamczysko.

  Dolina Cicha Orawska (słow. Tichá dolina) – dolina będąca częścią Rowu Podtatrzańskiego. Znajduje się na pograniczu Tatr i Pogórza Spisko-Gubałowskiego. Płynący jej dnem potok Cicha Woda Orawska wyznacza granicę między tymi regionami; po jego północnej stronie znajdują się Orawicko-Witowskie Wierchy (część Pogórza Spisko-Gubałowskiego), po południowej – Tatry Zachodnie. Dla odróżnienia od innej Doliny Cichej (również na Słowacji) nazywana jest obecnie Doliną Cichą Orawską, dawniej nazywana była po prostu Doliną Cichą. Znajduje się niemal całkowicie na terenie Słowacji, jedynie niewielki skrawek z polaną Molkówka należy do Polski (od Bramy Orawskiej po granicę państwową).Cicha Polana – duża polana na Przysłopie Witowskim (1164 m) w Orawicko-Witowskich Wierchach. Administracyjnie należy do miejscowości Witów w powiecie tatrzańskim. Znajduje się na mało stromych, południowo-wschodnich stokach Przysłopu Witowskiego, na wysokości około 963-1000 m n.p.m. Z okolic polany spływają źródłowe cieki dwóch potoków należących do dwóch działów wodnych. Są to potok Przybylanka spływający na polską stronę i znajdujący się w zlewni Morza Bałtyckiego oraz potok Cicha Woda Orawska spływający na Słowację i znajdujący się w zlewni Morza Czarnego.

  W górnej części żleb rozgałęzia się na dwa ramiona. Spływa nim okresowy Potok Bratrańców (Bratrancov potok) uchodzący do Cichej Wody Orawskiej po wschodniej stronie Cichej Polany. Żleb jest całkowicie zalesiony. Nie prowadzą nim szlaki turystyczne, nigdy też nie miał znaczenia turystycznego.

  Dolina Furkaska, Dolina pod Turkiem (słow. Furkaska dolina, Dolina pod Turkom) – dolinka reglowa w słowackich Tatrach Zachodnich, jedno z prawych odgałęzień Doliny Cichej Orawskiej (Tichá dolina). Wcina się od północy w masyw Furkaski (Veľká Furkaska, 1491 m n.p.m.), podchodząc pod jej szczyt. Ma długość ok. 2 km i opada w kierunku północnym. Wylot doliny znajduje się na wysokości ok. 910 m, pomiędzy polaną Czaplówka (Čaplovka) a Cichą Polaną (Tichá).Cicha Woda Orawska lub po prostu Cicha Woda (słow. Oravica lub Tichá voda) – potok płynący Rowem Podtatrzańskim na granicy dwóch regionów geograficznych: Tatr Zachodnich i Pogórza Spisko-Gubałowskiego i stanowiący granicę między tymi regionami. Powstaje na wysokości ok. 950 m n.p.m. na polskiej polanie Molkówka, następnie spływa w zachodnim kierunku przez słowacką Dolinę Cichą Orawską. Według geografów polskich przy Szatanowej Polanie łączy się na wysokości 834 m n.p.m. z Juraniowym Potokiem, dając początek Orawicy. Jednak geografowie słowaccy nie wydzielają Cichej Wody Orawskiej jako osobnego potoku, traktując go jako część Orawicy (ich zdaniem na polanie Molkówka swoje źródła ma właśnie Orawica). Po drodze zasilany jest licznymi potokami z Tatr Zachodnich i z Pogórza Spisko-Gubałowskiego. Z południowej strony (Tatry) największe z nich to: Potok Bratrańców, Furkaski Potok, Czaplowy Potok.

  Bibliografia[]

  1. Marian Kunicki, Tadeusz Szczerba: Tatry Zachodnie. Słowacja. Kraków: PTTK „Kraj”, 1992. ISBN 83-7005-248-7.
  2. Tatry Zachodnie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Warszawa: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2009/10. ISBN 83-87873-36-5.

  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.