• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Żerków - gmina

  Przeczytaj także...
  Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.Śmiełów – osada w gminie Żerków, powiat jarociński w województwie wielkopolskim. Miejscowość jest siedzibą sołectwa Śmiełów, w którego skład wchodzą również miejscowości Brzóstków, Gąsiorów i Rozmarynów.
  Rogaszyce – kolonia w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie jarocińskim, w gminie Żerków, na obszarze Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Żerniki. Na terenie wsi można znaleźć dwa pomnikowe dęby.

  Żerkówgmina miejsko-wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie jarocińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kaliskim.

  Siedziba gminy to Żerków.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 10 599 osób.

  Komorze Przybysławskie – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie jarocińskim, w gminie Żerków.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Żerków ma obszar 170,5 km², w tym:

 • użytki rolne: 76%
 • użytki leśne: 15%
 • Gmina stanowi 29,01% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Brzóstków (według TERYT Brzostków) - wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie jarocińskim, w gminie Żerków. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Śmiełów.Podlesie – osada w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie jarocińskim, w gminie Żerków. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Raszewy.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Żerków w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Zerkow.png

  Miejscowości[]

  Antonin, Bieździadów, Brzóstków, Chrzan, Dobieszczyzna, Gąsiorów, Gęczew, Kamień, Komorze Przybysławskie, Kretków, Laski, Lgów, Lisew, Lubinia Mała, Ludwinów, Miniszew, Paruchów, Parzewnia, Pawłowice, Podlesie, Pogorzelica, Prusinów, Przybysław, Raszewy, Rogaszyce, Rozmarynów,Sierszew-Sucha, Stęgosz, Szczonów, Śmiełów, Żerniki, Żółków.

  Gmina Nowe Miasto nad Wartą – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie średzkim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim.Parzewnia – osada w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie jarocińskim, w gminie Żerków. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Pawłowice.

  Sąsiednie gminy[]

  Czermin, Gizałki, Jarocin, Kołaczkowo, Kotlin, Miłosław, Nowe Miasto nad Wartą, Pyzdry

  Przypisy

  Laski – osada w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie jarocińskim, w gminie Żerków. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Chrzan.Ludwinów – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie jarocińskim, w gminie Żerków. Wieś jest siedzibą sołectwa Ludwinów, w którego skład wchodzi również miejscowość Kamień.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Kołaczkowo (do 1954 gmina Borzykowo) – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie poznańskim.
  Żerków – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie jarocińskim, w Kaliskiem, na Wale Żerkowskim, siedziba gminy Żerków.
  Rozmarynów (Rozmarynowo) – leśniczówka w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie jarocińskim, w gminie Żerków, na obszarze Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Śmiełów.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Gmina Kotlin – gmina wiejska w województwie wielkopolskim, w powiecie jarocińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kaliskim.
  Antonin – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie jarocińskim, w gminie Żerków. Wieś jest siedzibą sołectwa Antonin, w którego skład wchodzą również miejscowości Przybysław i Siekierzyn.
  Sucha – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie jarocińskim, w gminie Żerków. Wraz z sąsiednią wsią Sierszew tworzy wspólne sołectwo Sierszew-Sucha.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.