• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Żółwie skrytoszyjne

  Przeczytaj także...
  Żółwiakowate, żółwiaki, żółwie trójpazurzaste (Trionychidae) – rodzina gadów z podrzędu żółwi skrytoszyjnych. Niekiedy bywają też nazywane naleśnikowymi żółwiami (pancake turtles). Do żółwiakowatych należą niektóre spośród największych współczesnych słodkowodnych żółwi. Wiele z nich jest też przystosowanych do życia w wodach brachicznych. Żółwiaki występują obecnie w Afryce, Azji, Ameryce Północnej.Żółwie skórzaste (Dermochelyidae) – rodzina gadów z podrzędu żółwi skrytoszyjnych. Do tej rodziny należą największe współcześnie żyjące żółwie z jedynym przedstawicielem - żółwiem skórzastym (Dermochelys coriacea).
  Mułowcowate, żółwie piżmowe, żółwie mułowe (Kinosternidae) – rodzina gadów z podrzędu żółwi skrytoszyjnych. Ich cechą charakterystyczną jest wydawanie swoistego zapachu produkowanego przez mocno rozwinięte gruczoły wonne. Rodzina ta obejmuje w zależności od przyjmowanej klasyfikacji 3 lub 5 rodzajów.

  Żółwie skrytoszyjne (Cryptodira) – podrząd gadów z rzędu żółwi. Nazwa ich wzięła się od sposobu w jaki chowają głowę. Kiedy chcą to uczynić wyginają szyję w płaszczyźnie pionowej w kształcie litery S i chowają ją do środka pancerza. Żółwie skrytoszyjne obejmują 11 rodzin, które opanowały różne środowiska: są gatunki całkowicie lądowe, ziemnowodne, wodne żyjące w wodach słodkich jak i w morskich. Występują na całym świecie oprócz Antarktydy i Grenlandii.

  Grenlandia (gren. Kalaallit Nunaat, duń. Grønland) – autonomiczne terytorium zależne Danii położone na wyspie o tej samej nazwie w Ameryce Północnej, o obszarze 2175,6 tys. km² (największa wyspa na świecie), pokrytej w 84% przez lądolód (341,7 tys. km² jest wolnych od lodu) i o ludności 57 695 (według stanu z lipca 2012). Przeważającą część (89%) mieszkańców Grenlandii stanowią Inuici.Gady (Reptilia, od łac. repto – czołgać się) – parafiletyczna grupa zmiennocieplnych owodniowców. Współczesne gady są pozostałością po znacznie większej grupie zwierząt, której największy rozkwit przypadł na erę mezozoiczną. Obecnie żyją tylko cztery rzędy gadów, ich pozostałe znane linie ewolucyjne wymarły. Niektóre kopalne gady naczelne, czyli archozaury (takie jak pterozaury i dinozaury), były prawdopodobnie zwierzętami stałocieplnymi.
 • W podrzędzie wyróżnia się rodziny:
 • żółwie morskie (Cheloniidae)
 • żółwie skórzaste (Dermochelyidae)
 • skorpuchowate (Chelydridae)
 • żółwie dwupazurzaste (Carettochelyidae)
 • spłaszczkowate (Dermatemydidae)
 • mułowcowate (Kinosternidae)
 • żółwie wielkogłowe (Platysternidae)
 • żółwiakowate (Trionychidae)
 • żółwie błotne (Emydidae)
 • batagurowate (Geoemydidae)
 • żółwie lądowe (Testudinidae)
 • Z mułowcowatych czasami wydzielana jest rodzina Staurotypidae – krzyżopiersiowate.

  Skorpuchowate (Chelydridae) – rodzina żółwi z podrzędu żółwi skrytoszyjnych. To największe żółwie słodkowodne.Spłaszczkowate, żółwie spłaszczone (Dermatemydidae) – rodzina żółwi z podrzędu żółwi skrytoszyjnych. Cechą tej rodziny jest występowanie w miejscu połączenia karapaksu z plastronem kilku rzędów niewielkich tarczek. Rodzina ta pod koniec mezozoiku była bardzo liczna i występowała na wszystkich kontynentach. Współcześnie żyje tylko jeden przedstawiciel tej rodziny i cechy jego budowy przyjmuje się za cechy całej rodziny.

  Przypisy

  1. Zwierzęta : encyklopedia ilustrowana. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005. ISBN 83-01-14344-4.

  Bibliografia[]

  1. E. D. Cope. An examination of the Reptilia and Batrachia obtained by the Orton expedition to Equador and the upper Amazon, with notes on other species.. „Proceedings of the Academy of Natural Science Philadelphia”. 20, s. 96-140, 1868 (ang.). 
  2. E. S. Gaffney. A phylogeny and classification of the higher categories of turtles.. „Bulletin of the American Museum of Natural History”. 155(5), s. 387-436, 1975 (ang.). 
  3. C.H. Ernst, R.G.M. Altenburg & R.W. Barbour: Turtles of the World (ang.).
  Staurotypinae – podrodzina gadów z podrzędu żółwi skrytoszyjnych z rodziny mułowcowatych. Podrodzina ta obejmuje 2 rodzaje.Żółwie wielkogłowe, wielkogłowowate (Platysternidae) – monotypowa rodzina żółwi z podrzędu żółwi skrytoszyjnych. Ich charakterystyczną cechą jest nieproporcjonalnie duża głowa pokryta jedną dużą, gładką tarczą otaczającą całą grzbietową powierzchnię głowy. Jedynym przedstawicielem tej rodziny jest występujący w Azji żółw wielkogłowy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Batagurowate, batagury (Geoemydidae syn. Bataguridae) – rodzina gadów z podrzędu żółwi skrytoszyjnych. Pod względem budowy i biologii wykazują podobieństwo do żółwi błotnych. Emydidae zamieszkuje Nowy Świat (oprócz Emys), podczas gdy Bataguridae zamieszkuje Stary Świat (oprócz Rhinoclemmys).
  Żółwie (nazwa systematyczna nieustalona, zobacz niżej) – rząd owodniowców z gromady zauropsydów (Sauropsida) lub według linneuszowskiej klasyfikacji rząd z gromady gadów (Reptilia). Rząd żółwi dzieli się na 2 podrzędy, 14 rodzin i obejmuje 328 gatunków oraz 124 podgatunki żyjące w czasach nowożytnych, tj. od 1500 roku n.e. W tym czasie wyginęło 8 gatunków oraz 2 podgatunki.
  Antarktyda – kontynent o powierzchni około 14,0 mln km², znajdujący się na półkuli południowej Ziemi, prawie w całości w strefie podbiegunowej. Większa część kontynentu pokryta jest polarną czapą lodową, jest on praktycznie niezamieszkany przez ludzi, nie licząc personelu 37 stacji badawczych. Antarktyda jest jedynym kontynentem, na terenie którego nie ma żadnego państwa. Status Antarktydy jest regulowany przez traktat antarktyczny, który zamroził roszczenia terytorialne.
  Żółwie błotne, żółwie słodkowodne (Emydidae) – rodzina gadów z podrzędu żółwi skrytoszyjnych. Rodzina ta obejmuje najwięcej gatunków spośród żyjących współcześnie żółwi.
  Miękkoskórkowate, żółwie dwupazurzaste, żółwie miękkoskóre (Carettochelyidae) – monotypowa rodzina żółwi skrytoszyjnych. Jedynym żyjącym przedstawicielem jest żółw dwupazurzasty (Carettochelys insculpta) żyjący w Nowej Gwinei i północnej Australii.
  Żółwie lądowe (Testudinidae) – rodzina żółwi z grupy skrytoszyjnych. Należy do niej około 40 gatunków zwierząt ciepłolubnych, preferujących tereny suche typu sawannowego i pustynie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.